Jste zde

Co se zbytky mýdla? Nevyhazovat! Dá se z nich vyrobit levný prací gel i voňavé kameny

barevné zbytky mýdel Zdroj: Shutterstock
Mydlit se kouskem změklého mýdla je otrava. Namísto toho, abyste staré mýdlo vyhodili, proměňte ho v praktického pomocníka při praní nebo v originální dárek!

25. 1. 2023

Zbytky klasických tuhých mýdel můžete jednoduše proměnit v dokonalý DIY dárek. Potřebovat budete zdobnou lahvičku s dávkovačem, struhadlo, citronovou šťávu, lžičku glycerinu a zbytky mýdel. 

Mýdla nastrouhejte na drobné kousky a nasypte je do lahvičky s dávkovačem. Přidejte k nim několik lžiček citronové šťávy a zakápněte glycerinem. Nakonec lahvičku doplňte vodou a nechte zhruba dva dny odstát. Před každým použitím bude potřeba mýdlo protřepat.

shutterstock_2067168974.jpg

míchání mýdla s kořením
Zdroj: 
Shutterstock
ZBytky mýdel můžete v některých návodech ovonět esenciálními oleji, nebo použít i koření.

Náš tip: Pokud chcete mýdlo ovonět oblíbenou vůní, můžete do lahvičky přidat pár kapek oblíbených esenciálních olejů, které jsou vhodné pro kontakt s pokožkou.

Přečtěte si také: Žlučové mýdlo: Generacemi osvědčený pomocník odstraní skvrny od potu i krve

Domácí gel na praní

Kousky starých mýdel můžete hodit vcelku do bubnu pračky ve chvíli, kdy perete třeba ručníky nebo povlečení. Nebo si z nich rovnou vyrobit domácí prací gel. Potřebovat budete zbytky mýdel (skvělá jsou ta olivová nebo „s jelenem“), 300 g práškové sody na praní, 15 kapek esenciálního oleje a 10 litrů vařicí vody.

Mýdlo nejprve nastrouhejte a rozmíchejte v menším množství vody. Jakmile se rozpustí, přidejte k němu sodu, zamíchejte a poté postupně přilévejte zbylou vařicí vodu. Po zchladnutí přidejte pár kapek esenciálního oleje. Než vám gel úplně vychladne, je dobré si ho přelít do nádob, v nichž ho budete skladovat.

Mohlo by vás zajímat: Domácí výroba mýdla: Je to alchymie, výsledky ale stojí za to!

shutterstock_1097655899.jpg

domácí výroba mýdla
Zdroj: 
Shutterstock
Přetavit slizké kousky mýdel v něco pěkného může být i zábava.

Univerzální postřik proti škůdcům

Věděli jste, že obyčejné mýdlo se vám bude dost dobře hodit také na zahradě? Odpuzuje totiž otravný hmyz a některé škůdce. Nastrouhané zbytky mýdel rozpusťte v 1 litru vody. Směs nalijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte každé 3 dny na napadené rostliny.

Náš tip: Mýdlový postřik můžete posílit přidáním esenciálního oleje například z citrusů, hřebíčku, máty nebo levandule.

Přečtěte si také: Jak vyčistit bílé boty: Zkuste zubní pastu, jedlou sodu nebo desinfekci

Vyživující sprchové máslo

Pokud jste příznivci olivového oleje, výživné šlehané sprchové máslo s olivovým olejem vás nadchne. Na jeho výrobu budete potřebovat 100 gramů strouhaných odkrojků/zbytků mýdel, 200 gramů teplé převařené vody, 80 gramů olivového oleje, pár kapek esenciálního oleje vhodného pro styk s pokožkou a vhodnou nádobku s širokým hrdlem, do které máslo přesunete.

Odkrojky mýdla přelijte teplou převařenou vodou a nechte ve vyšší nádobě alespoň půl hodiny bobtnat. Přidejte olivový olej a ručním ponorným mixérem směs mixujte tak dlouho, dokud nebude pěkně našlehaná. Pak mýdlo nadávkujte do vybrané nádobky. 

Voňavé mýdlové kameny

Tyhle kameny se hodí nejen k očistě těla, ale pohodlně s nimi také vyperete. Potřebovat budete opět jen zbytky mýdel, trochu vody, struhadlo, voňavé koření (nebo esenciální oleje) a tvořítka na led. 

Stará mýdla nastrouhejte a nechte rozpustit ve vodě. Přidejte voňavé přísady, důkladně promíchejte a nechte spojit. Nalijte do tvořítek na led nebo z hmoty tvarujte kuličky, válečky či jiné tvary. 

Hotové mýdlové kameny můžete uložit do uzavíratelné nádoby nebo je zabalit do celofánu a darovat jako originální DIY dárek. 

Použité zdroje:

  • https://nasregion.cz/zbytky-mydel-nevyhazujte-daji-se-jeste-zuzitkovat-174837/
  • https://www.prostreno.cz/tipy-a-triky/clanky/22213/Zbytky-tuheho-mydla-se-daji-se-jeste-zuzitkovat
  • https://babinet.cz/clanek-28439-zbytky-tuheho-mydla-se-daji-jeste-sikovne-zuzitkovat-vyrobte-si-tekuty-myci-prostredek.html
  • https://blog.primoodvcelarky.cz/2021/01/zpracovani-odrezku-z-mydla.html
  • https://eshop.ekokoza.cz/cs/blog/recyklovane-tekute-mydlo-ze-zbytku-tuheho-mydla-pro-zacatecniky-b340.html

Související články