Jste zde

Jak se zbavit blech: Trvá to dlouho a neobejdete se bez antiparazitik

poštípání od blech Zdroj: Bigstockphoto
Přinesl váš čtyřnohý domácí mazlíček domů blechy? Pojďte společně s námi zjistit, jak se těchto nechtěných návštěvníků zbavit dříve, než vám zamoří celou domácnost.

28. 3. 2022

To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou, zaznělo ve filmu Na samotě u lesa. To ale není tak docela pravda. Blecha sice preferuje psy, případně kočky, ale když je nouze, nepohrdne ani člověčí potravou.

bigstock-concept-of-sfts-virus-close-up-448808887.jpg

blecha na člověku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Většina blech dostala své druhové jméno podle hostitele, kterému běžně saje krev. Nicméně jsou-li blechy hladové, neváhají ochutnat krev i někoho jiného. 

Pokud ji tedy váš domácí mazlíček přinese z venku, může se v domácích podmínkách rozmnožit a časem poštípat i vás. Mrkněte se na triky a rady, jak se jí zbavit.

Přemnožení blech v domácnosti

Blecha je velmi nepříjemný parazit, který způsobuje svědivá a bolestivá kousnutí. Kousance se obvykle objevují ve větším množství a většinou vyblednou do několika hodin. Kromě kožních projevů však mohou být blechy i příčinou celé řady nebezpečných onemocnění

Tip: Pokud vás rány po kousnutí blechou svědí a pálí, můžete na ně nanést gel z listů aloe vera, který nepříjemné pocity zmírní a pomůže s hojením. 

Nepodceňujte prevenci!

Proti blechám je nutné chránit především své mazlíčky, neboť právě oni jsou častým zdrojem nezvaných návštěvníků. Ve výjimečných případech si však můžete vajíčko blechy přinést domů i vy, třeba na botách nebo oděvu

Psi a kočky je nutné chránit preventivně bez ohledu na roční období! Své mazlíčka proto pravidelně kontrolujte a pořiďte jim účinný antiparazitní prostředek, kterých je na trhu opravdu spousta. Vybírat můžete mezi obojky, spreji a spot-on produkty. 

bigstock-woman-doctor-offering-bravecto-450684311.jpg

přípravek proti psím blechám
Zdroj: 
Bigstockphoto
Své zdraví a svůj domov ochráníte hlavně tak, že svému čtyřnohému miláčkovi pořídíte účinný antiparazitní prostředek!

Odblešit musíte nejen zvíře, ale i celou domácnost

Zbavit se blech je velmi obtížné a zdlouhavé. Ukryté a bez přísunu potravy vydrží i několik měsíců!

Odblešení chlupáče by mělo být vždy na prvním místě, aby nedocházelo k opětovnému zamoření domácnosti. Psa, případně vaši kočku, proto vykoupejte ve speciálním antiparazitním šamponu, důkladně vyčešte speciálním hřebenem a na závěr nezapomeňte aplikovat antiparazitní prostředek. 

bigstock-pedigree-young-dog-cane-corso-421552013.jpg

pes s blechami
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud se váš chlupáč neustále kouše a škrábe, zpozorněte! Pravděpodobně má v kožichu blechy, které mohou během krátké chvíle zamořit i celý váš byt. 

V druhém kroku zaměřte svou pozornost na celou domácnost, neboť v srsti vašeho miláčka se ukrývá pouze 20 % z celkové bleší populace. Zbytek blech se schovává ve zvířecím pelíšku, na kočičím škrabadle, pod prahy a za podlahovými lištami, ale také ve vaší matraci, v ložním prádle, pod postelí, v sedačce i v koberci a v jiných mnohdy těžko dostupných místech. Vše vysajte, vyperte a ošetřete speciálním přípravkem proti blechám. 

TIP: Po důkladném úklidu nezapomeňte vyhodit sáček z vysavače, aby vám blechy nevyskákaly ven. 

Úklid provádějte důkladně, klidně i několikrát denně a několik týdnů. Nepolevujte, když blechy vymizí! Po celém bytě se ukrývá spousta larev, které čekají pouze na vhodnou příležitost se vylíhnout. 

Samotné babské rady vás blech nezbaví!

Perfektního účinku docílíte, když důkladný úklid a použití speciálních přípravků skloubíte s babskými radami, respektive s bylinkami, které blechám nevoní a odpuzují je. Využít můžete například mátu, eukalyptus, rozmarýn, pelyněk, levanduli, tea tree či šalvěj. Účinnou zbraní je však i voda s citronem nebo s octem. 

Zdroje:

  • https://fera24.cz/jake-prostredky-pouzit-kdyz-domaci-zpusoby-proti-blecham-selzou.html
  • https://okolobytu.cz/clanky/jak-se-zbavit-blech-v-byte-pozor-jejich-hlavni-sezona-prave-zacina/
  • https://www.superzoo.cz/skola/jak-se-zbavit-blech-v-domacnosti/
  • https://primanapady.cz/clanek-294060-navstivily-vas-blechy
  • https://living.iprima.cz/bydleni/i-psi-blechy-miluji-lidskou-krev-jak-se-jich-zbavit-kdyz-se-u-vas-ubytovaly

Související články