28. 3. 2022
To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou, zaznělo ve filmu Na samotě u lesa. To ale není tak docela pravda. Blecha sice preferuje psy, případně kočky, ale když je nouze, nepohrdne ani člověčí potravou.
Pokud ji tedy váš domácí mazlíček přinese z venku, může se v domácích podmínkách rozmnožit a časem poštípat i vás. Mrkněte se na triky a rady, jak se jí zbavit.
Přemnožení blech v domácnosti
Blecha je velmi nepříjemný parazit, který způsobuje svědivá a bolestivá kousnutí. Kousance se obvykle objevují ve větším množství a většinou vyblednou do několika hodin. Kromě kožních projevů však mohou být blechy i příčinou celé řady nebezpečných onemocnění!
Tip: Pokud vás rány po kousnutí blechou svědí a pálí, můžete na ně nanést gel z listů aloe vera, který nepříjemné pocity zmírní a pomůže s hojením.
Nepodceňujte prevenci!
Proti blechám je nutné chránit především své mazlíčky, neboť právě oni jsou častým zdrojem nezvaných návštěvníků. Ve výjimečných případech si však můžete vajíčko blechy přinést domů i vy, třeba na botách nebo oděvu.
Psi a kočky je nutné chránit preventivně bez ohledu na roční období! Své mazlíčka proto pravidelně kontrolujte a pořiďte jim účinný antiparazitní prostředek, kterých je na trhu opravdu spousta. Vybírat můžete mezi obojky, spreji a spot-on produkty.
Odblešit musíte nejen zvíře, ale i celou domácnost
Zbavit se blech je velmi obtížné a zdlouhavé. Ukryté a bez přísunu potravy vydrží i několik měsíců!
Odblešení chlupáče by mělo být vždy na prvním místě, aby nedocházelo k opětovnému zamoření domácnosti. Psa, případně vaši kočku, proto vykoupejte ve speciálním antiparazitním šamponu, důkladně vyčešte speciálním hřebenem a na závěr nezapomeňte aplikovat antiparazitní prostředek.
V druhém kroku zaměřte svou pozornost na celou domácnost, neboť v srsti vašeho miláčka se ukrývá pouze 20 % z celkové bleší populace. Zbytek blech se schovává ve zvířecím pelíšku, na kočičím škrabadle, pod prahy a za podlahovými lištami, ale také ve vaší matraci, v ložním prádle, pod postelí, v sedačce i v koberci a v jiných mnohdy těžko dostupných místech. Vše vysajte, vyperte a ošetřete speciálním přípravkem proti blechám.
TIP: Po důkladném úklidu nezapomeňte vyhodit sáček z vysavače, aby vám blechy nevyskákaly ven.
Úklid provádějte důkladně, klidně i několikrát denně a několik týdnů. Nepolevujte, když blechy vymizí! Po celém bytě se ukrývá spousta larev, které čekají pouze na vhodnou příležitost se vylíhnout.
Samotné babské rady vás blech nezbaví!
Perfektního účinku docílíte, když důkladný úklid a použití speciálních přípravků skloubíte s babskými radami, respektive s bylinkami, které blechám nevoní a odpuzují je. Využít můžete například mátu, eukalyptus, rozmarýn, pelyněk, levanduli, tea tree či šalvěj. Účinnou zbraní je však i voda s citronem nebo s octem.
Zdroje:
- https://fera24.cz/jake-prostredky-pouzit-kdyz-domaci-zpusoby-proti-blecham-selzou.html
- https://okolobytu.cz/clanky/jak-se-zbavit-blech-v-byte-pozor-jejich-hlavni-sezona-prave-zacina/
- https://www.superzoo.cz/skola/jak-se-zbavit-blech-v-domacnosti/
- https://primanapady.cz/clanek-294060-navstivily-vas-blechy
- https://living.iprima.cz/bydleni/i-psi-blechy-miluji-lidskou-krev-jak-se-jich-zbavit-kdyz-se-u-vas-ubytovaly