Jste zde

Jak opravit rozbitý zip? Pomůže mýdlo, tužka, lubrikant nebo kartáček

rozbitý zip u džínů Zdroj: Bigstockphoto
Je to prostě zákon schválnosti. Zip začne zlobit vždycky v tu nejméně vhodnou chvíli. A je úplně jedno, jestli se zrovna chystáte na dlouho očekávané rande, nebo pracovní poradu. 

14. 5. 2021

Zaseknutý, vyskočený nebo jinak prudící zip nás často dokáže vytočit do běla. Ve většině případů ale naštěstí není potřeba návštěva galanterie a výměna starého zipu za nový. Stačí vyzkoušet následující tipy a triky a my dáme ruku do ohně za to, že se rozjede i ten nejzatvrzelejší zip. 

Na zaseknutý zip s tužkou

Rozhodl se zip na vaší oblíbené budě nebo kabelce, že se už ani nehne? Jako první pomoc můžete použít obyčejnou tužku s označením hrubosti 2, která obsahuje přírodní mastek

bigstock-broken-zipper-lock-damaged-zi-410123362_1.jpg

rozbitý jezdec zipu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Se zipem vám může pomoci obyčejná tužka. Respektive její tuha.

Jednoduše tužku ostrouhejte a začněte s ní otírat zoubky zipu. Pokračujte tak dlouho, dokud nebudou celé pokryté jemným grafitovým práškem. Pak už stačí jen kývat jezdcem ze strany na stranu, dokud se nezvládne po zubech zipu zase sám hladce pohybovat.

Pomůže mýdlo nebo gel na praní

Nebyli jste s tužkou úspěšní? Neházejte flintu do žita (ani oblíbený kousek do koše) a zkuste zaseknutého jezdce uvolnit s pomocí obyčejného mýdla nebo gelu na praní. Jedno nebo druhé naneste na vatovou štětičku do uší a tyčinkou přejíždějte zuby zipu. 

Odložte štětičku a pokuste se zip jemně rozepnout. Je možné, že se pohne – byť jen o malý kousek. Pokud zip už nechce dál spolupracovat, vraťte jezdec do původní pozice a pokračujte, dokud ho úplně nerozepnete. Vyvarujte se ale použití hrubé síly. Ta by mohla zip nevratně zničit. 

Oblečení vyperte a použijte lubrikant

Nepomohlo nic z výše uvedeného? Zkuste oblíbený kousek (pokud to jeho povaha a materiál dovolují) vyprat s dostatkem aviváže. Po usušení můžete na zaseknutého jezdce nanést lubrikant. Pokud se zip rozjede, ale vzápětí se opět zasekne, znovu aplikujte lubrikant a zip zapněte, pak znovu vyperte.

bigstock-broken-zipper-on-orange-shirt-394210721_1.jpg

rozbitý zip
Zdroj: 
Bigstockphoto
Za rozjetý zip může taková banalita jako příliš plná taška nebo přeplněný batoh. Proto raději obsah rozdělte do více zavazadel.

Rozjetý zip je třeba vyčistit

Za rozjetý zip může taková banalita jako příliš plná taška nebo přeplněný batoh. Proto raději obsah rozdělte do více zavazadel. Zoubky zipu nebudou tolik trpět. Pokud se vám zip přece jen rozjede, v první řadě z něj zubním kartáčkem očistěte veškeré nečistoty a usazeniny.

Pak si prohlédněte zoubky zipu. Je některý z nich vychýlený a trčí ven? Vezměte si kleště a opatrně ho narovnejte. V případě potřeby zopakujte, ale dávejte pozor, abyste zoubek ze zipu nevytáhli.

Univerzální postup opravy zipu

Nepomohlo nic z výše uvedeného? Pak můžete vyzkoušet ještě univerzální návod, díky kterému opravíte zip za pouhou jednu minutu. Potřebovat budete jenom tenké kleště nebo pinzetu.

  1. Jemně zatlačte jezdce na zuby zipu. Spojte obě strany blíž k sobě kleštěmi.
  2. Zkontrolujte, jestli je zip srovnaný.
  3. Teď postupně a pomalu spojujte strany i nadále směrem dolů.
  4. Táhněte jezdce po spojené dráze.
  5. Pokud nejde o komplikované porušení dráhy, zvládnete strany propojit i rukama nebo pinzetou.

S většími opravami pomůžou až v galanterii

V případě, že potřebujete vyměnit celého jezdce, navštivte jakoukoliv galanterii ve vašem okolí. Tam si můžete pořídit různé typy, velikosti i barvy jezdců (stojí kolem 10,- Kč).

Pokud si nebudete jistí, jakou velikost jezdce vybrat, zjistíte ji na spodní straně starého jezdce, kde je maličkaté číslo určující jeho velikost. Že jste žádné číslo nenašli? Obsluha galanterie vám určitě ochotně poradí.