Jste zde

Neoddělitelná plastová víčka budou od léta povinná! Jsou ale opravdu ekologičtější?

zelené plastové víčko Zdroj: Shutterstock
Zatímco některé velké společnosti už plastové lahve bez neoddělitelných víček prakticky neprodávají, jiné vyčkávají na platnost nového nařízení EU.

28. 6. 2024

Ta nově nařizuje opatřovat plastové i kartonové nápojové obaly neoddělitelnými plastovými víčky. Od července tak už klasickou „PETku“ se šroubovacím víčkem, které vezmete a odhodíte do odpadu, nekoupíte. Důvodem je ekologická stránka celé věci. Je ale opravdu takhle „vychytávka“ ekologičtější?

Rok a půl testování

Některé společnosti prodávající ochucené nápoje už více než rok testují, jak co nejméně narušit spotřebitelský komfort a zároveň vyhovět nové evropské směrnici. S neoddělitelnými víčky se tak můžete setkávat stále častěji. Napevno přidělané uzávěry přinesla zákazníkům na svých nápojích nejprve Coca-Cola, další značky však následovaly.

Přečtěte si také: Proč nekupovat balenou vodu: S kohoutkovou ušetříte tisíce korun ročně!

shutterstock_2465211381.jpg

víčko na lahvi
Zdroj: 
Shutterstock
Nové řešení mělo zabránit odhazování odpadu do přírody, ale... přiznejte se, že víčko také odtrháváte?

Důvodem je prý ekologie, nebo jde o pokrytectví?

Důvodem, proč ke změně k uzavírání plastových lahví došlo, je údajně ekologie. Cílem evropské legislativy je snížení dopadů tzv. litteringu, tedy v přírodě pohozeného odpadu, zvýšení míry recyklace a snížení plýtvání. Neoddělitelné víčko na lahvi má zkrátka větší pravděpodobnost, že skončí v koši na plastový odpad. Realita je ovšem někde úplně jinde.

Mohlo by vás zajímat: Designové vychytávky z YouTube: Jak si udělat stůl z časopisu nebo věšák z pet láhve?

Jsou neoddělitelná víčka opravdu ekologičtější?

Ruku na srdce – pokud jste se s těmito víčky setkali, pravděpodobně jste je odtrhli. Pití s tímto víčkem je totiž všechno, jen ne komfortní. Ve finále tak novinka nic moc neřeší. Někteří ekologičtí aktivisté navíc namítají, že se kvůli novému nařízení vygeneruje 50 000 až 200 000 dalších tun plastu, od 58 do 381 milionů kilogramů emisí oxidu uhličitého a ekonomický dopad bude v hodnotě alespoň 2,7 miliardy eur. 

Použité zdroje:

  • kupi.cz/magazin/clanek/26868-neoddelitelna-plastova-vicka
  • idnes.cz/ekonomika/domaci/neodnimatelna-vicka-coca-cola-napoje-obaly.A230411_095442_ekonomika_vebe
  • kofola.cz/aktuality/neoddelitelna-vicka-neminou-ani-nase-napoje