Jste zde

Proč nekupovat balenou vodu: S kohoutkovou ušetříte tisíce korun ročně!

kupovaná balená voda Zdroj: Shutterstock
Přestaňte vyhazovat peníze za balenou vodu a raději pijte vodu, která vám teče z kohoutku! Je zdravější, levnější a vyhnete se častému kupování PET lahví, které zatěžují životní prostředí.

26. 8. 2022

Pitná voda je pro lidské tělo nesmírně důležitá. Podporuje správné fungování celého těla a stará se o správnou funkci všech tělesných procesů a orgánů v těle. Pomáhá pročišťovat organismus, hydratuje, ulehčuje trávení, zlepšuje stav pokožky a chrání ji proti stárnutí.

Přesto si jí nevážíme a mnohdy si ani neuvědomujeme, že nám v Česku z vodovodu teče jedna z nejlepších vod na světě. Tak si ji s námi pojďte natočit! Máme pro vás hned několik pádných důvodů, proč pravidelně pít vodu z kohoutku namísto balené. 

Balená voda není vždy zárukou kvality

Voda, která teče z kohoutku, je pravidelně kontrolována a upravována podle přísných právních předpisů. Obsahuje vyvážený poměr zdraví prospěšných látek a je dobře uschována ve tmě a v chladu. To znamená, že je vždy čerstvá, a nehrozí, že se voda zkazí při přepravě nebo nevhodným skladováním.  

shutterstock_1127612069.jpg

kohoutková voda
Zdroj: 
Shutterstock
Kohoutková voda obsahuje vyvážený poměr zdraví prospěšných látek, a proto je vhodná k pravidelné konzumaci. 

Balená voda je mnohonásobně dražší

Koupě balené vody jsou vyhozené peníze, neboť voda z vodovodu je i o tisíce procent levnější. Pokud tedy vyměníte balenou vodu za kohoutkovou, může vaše rodina ušetřit až tisíce korun ročně

shutterstock_76977349.jpg

žena pijící vodu
Zdroj: 
Shutterstock
V balené vodě, která nebyla vhodně skladována, může dojít k vyluhování nebezpečných látek z plastu.  

Pitím vody z vodovodu šetříte přírodu

Výroba i likvidace plastových lahví představuje obrovskou zátěž pro životní prostředí. Pokud tedy kupujete stále nové plastové láhve, tak v podstatě přiléváte olej do ohně. Nemluvě o tom, že spousta plastových lahví také skončí odhozených v přírodě, kde se mohou rozkládat i několik stovek let. 

shutterstock_1067989727.jpg

kamionová doprava
Zdroj: 
Shutterstock
Zátěž pro životní prostředí představuje nejen výroba a likvidace plastových lahví, ale i jejich přeprava kamiony ke spotřebiteli. 

Dále také při pití vody z vodovodu nemusíte tahat žádné těžké láhve z obchodu domů. Stačí otočit pouze kohoutkem. 

Pozor na staré rozvody vody!

Voda z vodovodu je chuťově neutrální. Kvůli dezinfekci se však do vody přidává chlór, který může být z vody občas cítit. Nicméně během velmi krátké doby z vody vyprchá. Vhodné je ale také nechat vodu chvíli odtéct, abyste měli jistotu, že nepijete bakterie, rez a jiné usazeniny, které se do vody mohou dostat ze starých vodovodních trubek. 

Pokud ale přeci jen chcete mít jistotu, že pitná voda nebyla znehodnocena cestou trubkami, nainstalujte si doma přídavný filtr, který případné bakterie a nečistoty zachytí, nebo si pořiďte filtrační konvici, které je také spolehlivým a velmi jednoduchým řešením, jak vodu zbavit případných nečistot. 

Věděli jste, že otevřenou balenou vodu byste měli vypít ideálně do dvou dnů a skladovat ji v temnu a chladu? Jinak hrozí, že se v ní začnou velmi rychle množit nebezpečné bakterie. 

Zdroje:

  • https://www.cistavoda.cz/blog/balene-vody-vs-vyuzivani-filtru-na-vodu/
  • https://www.tzb-info.cz/4549-proc-lide-kupuji-drahou-balenou-vodu-kdyz-pitna-voda-z-verejnych-vodovodu-neni-horsi
  • https://www.aqua-shop.cz/zajimavosti/je-balena-voda-kvalitnejsi-nez-kohoutkova/
  • https://www.ceskevodnifiltry.cz/blog-2/proc_nekupovat_balenou_vodu/
  • https://www.dionela.cz/5-duvodu-proc-nekupovat-balenou-vodu/t-56