Jste zde

Sezóna melounů je tady: Jaký vybrat druh a jak poznat zralý a sladký kus?

melouny Zdroj: Shutterstock
Sezóna melounů je v plném proudu. Vyznáte se v jednotlivých druzích a víte, jaký meloun je nejsladší? My ano a rádi vám to prozradíme!

27. 6. 2023

Když se řekne meloun, většinu z nás jako první napadne klasický vodní meloun s červenou dužinou. Což je však velká škoda, neboť nabídka melounů v obchodech je mnohem větší! Pojďte jednotlivé druhy společně s námi poznat blíž a naučte se je od sebe rozeznat.

shutterstock_655488772.jpg

druhy melounů
Zdroj: 
Shutterstock
Meloun je oblíbená letní plodina plná vitamínů a zdraví prospěšných látek. Posílí imunitu, uklidní, zažene žízeň i hlad a během horkých letních dnů příjemně osvěží. 

Vodní meloun je klasika, kterou není třeba dlouze představovat

Vodní meloun patří mezi nejoblíbenější a nejznámější druh melounu. Obsahuje přes 90 % vody a jeho slupka je zelená se světlými a tmavými pruhy. Dužina je velice šťavnatá a obvykle červená až rudá.

Sehnat lze však i odrůdy, které mají vnitřek žlutý. Semínka jsou hnědá až černá a rovnoměrně rozmístěna, popřípadě je meloun zcela bez semen. Dorůst může úctyhodných rozměrů, ale abyste si skutečně pochutnali, je vhodné kupovat melouny, které mají okolo 3 kilogramů

shutterstock_153006284.jpg

vodní meloun
Zdroj: 
Shutterstock
Meloun vodní a meloun cukrový jsou dva základní druhy melounů.
 

Zralý Cantaloupe poznáte podle vůně

Meloun Cantaloupe je nejznámější cukrový meloun, který v obchodě poznáte podle kulatého tvaru a šedozelené zvrásněné slupky. Meloun je menší, a je-li zralý, voní po ananasu. Dužina, která má světle oranžovou barvu, je velice šťavnatá a svou chutí připomíná zralé hrušky.

Nejčastěji se konzumuje čerstvý spolu se šunkou prosciutto, uzeným lososem nebo mořskými plody. Výborně se však hodí také k přípravě studené polévky. 

Galia podléhá rychlé zkáze

Meloun Galia je nezaměnitelný svojí slupkou, která připomíná popraskanou kůru stromu. Meloun je zpočátku žlutý, ale zráním mění barvu na žlutohnědou.

Meloun je malý, kulatý a po rozkrojení má uprostřed spoustu semínek, která lze jednoduše odstranit. Dužina melounu je světle žlutá až zelená a svou chutí mnohým připomíná nektarinku. Skvěle se hodí na gril, ale výborný je také v ovocném salátu spolu s kyselejšími druhy ovoce. Poměrně rychle se ale kazí, a proto ho musíte včas zkonzumovat. 

Honeydew si zamilují hlavně děti

Meloun Honeydew neboli medový meloun patří také mezi cukrové odrůdy. Svým vzhledem připomíná Galii, ale jeho slupka je hladší a spíše do žluta. Dužina je bledě žlutá, měkká a díky její příjemné chuti si na ní pochutnáte nejen vy, ale hlavně vaše děti. 

shutterstock_2205987141.jpg

Meloun Piel de Sapo
Zdroj: 
Shutterstock
Meloun Piel de Sapo je skvělý do ovocného salátu, jogurtu i do smoothie. 

Meloun Piel de Sapo dlouho vydrží

Meloun Piel de Sapo, jinak také vánoční meloun, je méně známý cukrový meloun, který barevně připomíná vodní meloun. Je ale mnohem menší a má tvar ragbyového míče. Dužina je velice sladká, světle zelená a příjemně voní. Jeho nespornou výhodou je, že narozdíl od jiných melounů, které se rychle kazí, vydrží dobře uskladněný poměrně dlouho. 

Zdroje:

  • https://www.vitalia.cz/clanky/druhy-melounu-jak-se-lisi-vodni-a-cukrovy/
  • https://www.toprecepty.cz/clanky/1915-vyznejte-se-v-melounech-vite-ktery-voni-jako-mango-a-ktery-je-nejlepsi-pro-deti/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Meloun
  • https://www.vareni.cz/magazin/melouny-na-ceskem-trhu/
  • https://itesco.cz/hello/clanek/meloun-cerveny-a-zluty-opravdu-je-dobre-znate/18752/
  • https://www.nasezahrada.com/meloun-jake-druhy-melounu-jsou-u-nas-nejoblibenejsi/