Jste zde

Pěstování malin: Chce to slunce, dostatek vláhy a pak je to hračka!

zralá malina Zdroj: Bigstockphoto
Skvěle voní a ještě lépe chutnají! O čem je řeč? Samozřejmě, že o slaďoučkých malinách! Kam a kdy je zasadit, abychom si na nich mohli během léta pochutnávat? Poradíme!

6. 7. 2021

Vůbec první zmínky o maliníku pocházejí z 3. století př. n. l., kdy se divoce rostoucí plody používaly jako lék a prostředek proti stárnutí. Rostlinka pochází původně z Evropy a severní Asie s mírným podnebím. Příbuzné odrůdy maliníku ale najdeme taky v Severní Americe.

Drobné plody, které můžou mít nejen růžovou, ale taky žlutou nebo fialovou barvu, jsou bohatým zdrojem fytonutrientů, vitaminu C, manganu, riboflavinu, kyseliny listové, niacinu, hořčíku, draslíku, mědi a vlákniny. Najdeme v nich i značné množství antioxidantů, vápníku a zinku.

bigstock-red-raspberry-berries-on-a-kid-420075640_1.jpg

maliny na dlani
Zdroj: 
Bigstockphoto
Maliny dozrávají v průběhu 3 až 4 týdnů. Úrodu tak můžete sklízet postupně.

Víte, jak se o keříky maliníku starat?

Velkou úrodu vám možná slíbí prodejci semínek. Ve skutečnosti ale spíše záleží na tom, kam maliník zasadíte a jak se budete o keřík starat. Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami.

Pozor dávejte taky na obsah chloru v půdě, na který jsou maliny zvláště citlivé. Proto se vyvarujte vápnění půdy chlorovým vápnem. Maliníku vyberte místečko orientované převážně na jih, kam slunce svítí alespoň šest hodin denně.

Na zastíněných místech keře sice bujně rostou, ale méně plodí. Aby se vám keříky nepolámaly, je dobré je opatřit odpovídající oporou. Půdu před sadbou důkladně zryjte a odplevelte.

bigstock-raspberries-male-hand-picks-b-397013048_1.jpg

trhání malin
Zdroj: 
Bigstockphoto
Maliny kvetou později, proto se jich obvykle netýkají jarní mrazíky.

Mladé rostlinky maliníku sázejte na podzim nebo časně zjara ve vzdálenosti 2,5 až 3 metry k opoře z drátěného pletiva nebo mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Mladé maliníky sázejte mělce a nezapomeňte dobře rozprostřít jejich kořínky. Půdu dobře udusejte a důkladně zalijte. Dvakrát ročně (na jaro a na podzim) můžete maliníky přihnojit kvalitním kompostem.

Věděli jste, že: Maliník můžete na jednom místě pěstovat klidně 8 až 10 let?

Maliníky kvetou až kolem druhé poloviny května, a neohrožují je tak jarní mrazíky. Po 35 až 40 dnech se z květu stává slaďoučký plod připravený ke sklizni.

Pokud je příliš sucho, nezapomeňte na dostatečnou zálivku. Tou podpoříte velikost a chuť malin. Maliny dozrávají průběžně, proto je můžete sklízet klidně 3 až 4 týdny.

Co s nadúrodou malin?

Kromě toho, že se vrhnete na jejich zavařování nebo vyrábění marmelád a nejrůznějších džemů, můžete maliny použít do nejrůznějších desertů, ovocných i zeleninových salátů nebo sladkých jídel.

Vyzkoušejte třeba malinové palačinky, osvěžující letní smoothie, lívance nebo punč. Příjemně vás překvapí i malinová omáčka, která se skvěle hodí k divočině i červenému masu. Nevšedním způsobem, jak zpracovat maliny jsou i osvěžující letní polévky, domácí limonády, zmrzliny a sorbety nebo oblíbené mug cakes.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Malina
  • https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/311-kdy-kam-a-jaky-malinik-vysadit https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/o-urode-malin-rozhoduje-rez-ve-spravny-cas#part=4