Jste zde

Nejlepší pomocníci pro boj s jarní únavou jsou francouzské a střešní okno

Zdroj: mrhayata (Flickr.com)

Jak dostat světlo do bytu? Oknem! Zní to banálně, ale občas si tuhle pravdu potřebujeme připomenout. Dáváme vám rady ohledně výběru správného lustru a prosvětlení bytu. Tyto triky pomohou, ale nejvíce světla přináší samo slunce. Pusťte ho do bytu!

11. 4. 2013

Dny se prodloužily, Lucie upila noci již před čtvrt rokem, slunce se vrátilo a zahájilo astronomické jaro. S novým ročním obdobím ale přichází také jev zvaný jarní únava. Bojujeme s ní všemožnými způsoby, babskými radami, medikamenty, ale pomoci může i tak jednoduchá věc jako okna.

Psychologové ví, že sluneční světlo má blahodárný vliv na lidskou mysl. Proto bychom si měli do bytu pustit co nejvíce světla, pomůže nám rozjasnit dny a bojovat s jarní únavou. Přestože jsme pyšní na krásné nové žaluzie a závěsy, dejme jim čas od času zasloužený odpočinek a nechme sluneční svit naplno proniknout prosklenou (či plastovou) plochou.

Jak pomoci světlu z okna, aby zapůsobilo v místnosti v maximální možné míře? Barvami! Více zde:

okno-2

Střešní okna trochu jinak. V holandském Rotterdamu se ve stavbě jménem Cube House můžeme ze střešních oken podívat dolů.- Zdroj: cmglee (WikiMedia Commons)

Okno patří na každý osmý metr

Současné moderní interiérové trendy oknům přejí, světlo se snaží vnést do interiérů snad každý moderní designér a architekt. Podle rozšířené poučky by měly průhledné plochy zabírat nejméně jednu desetinu, lépe však alespoň jednu osminu obvodu místností.

Ty tam jsou doby, kdy se temné světnice skrývaly za tlustými zdmi a miniaturními okny. Na vině tohoto konstrukčního trendu byly záležitosti čistě praktické, rozhodně se nedá říci, že by lidé úmyslně nechtěli pustit dovnitř světlo velkými okny. Konstrukční možnosti kdysi neumožňovaly vytvářet příliš velká okna, navíc jimi unikala spousta tepla.

okno-3

Množství světla proudícího dovnitř místnosti má vliv na to, jak se v pokoji cítíme. Zdroj: aimcontest

Dejte pozor na šmíráky

Jestliže se vám nezamlouvají světelné podmínky ve vašem domě a máte ven hezký výhled, popřemýšlejte o francouzském okně. U toho ale skutečně záleží, kde konkrétně se dům nachází. Velký prosklený prostor otočený do sídliště asi nebude to pravé ořechové.

Střešní okno už tak závislé na okolí není, tedy pokud z něj nepohlížíte na kouřový mrak z nedaleké chemičky nebo vás z horního patra vedlejšího mrakodrapu sleduje soused – voyeur s výkonným dalekohledem.

O světle jsme se zmínili také v těchto článcích:

okno-5

Okno je mnohdy lepší než televize. Zdroj: Leonardo Aguiar (WikiMedia Commons)

Všechno má svá pravidla, dokonce i okna

Nechat na sebe roky dopadat o trochu světla víc za potíže se stavebními úpravami při budování střešního nebo francouzského okna určitě stojí. Jen je třeba potom novým světelným podmínkám přizpůsobit interiér pokojů, především posunout postel do příjemné polohy vůči oknu a pracovní stůl natočit tak, aby vám nesvítilo světlo do očí.

Více svázáni pravidly budete, jestliže se rozhodnete zařídit interiér podle pravidel feng šuej. Pamatujte na to, že okno by se v žádném případě nemělo nacházet za postelí. Dobré je také vyzdobit ho zavěšeným křišťálem.
O feng-šuej jsme už několikrát psali, například v článku Tajemství Feng-šuej: Vyčistěte bydlení od negativní energie.

okno-4

Brněnská vila Tugendhadt vypadá i po desítkách let stále dobře. Svůj díl na tom má také výrazná světlost interiérů. Zdroj: simonma (WikiMedia Commons)

Upoutávky na nové články, aktuální soutěže, fotografie inspirativních interiérů a ještě něco navíc nejdete na našem facebookovém profilu. Přidejte se k nám!