Jste zde

Křišťálové lustry se vrací do bytů

Zdroj: aresauburn (flickr.com)

Michael Douglas a Kathleen Turnerová se houpou u stropu, nakrátko se na sebe podívají a vše si odpustí. Následuje pád, který manželé nepřežijí. Lustr, na němž oba visí, se rozbije. Je to škoda, protože křišťálové lustry se vrací zpět do módy.

19. 2. 2013

Nebojte se, jde jen o výjev z filmu Válka Roseových z roku 1989 a hercům ani nábytku se v tomto případě nic nestalo. Tehdy se křišťálové lustry ještě těšily velké oblibě.

I lustry mají svá pravidla

Éra bodovek sice ještě úplně neskončila, nicméně doba, kdy se od lustrů všichni odvraceli, už minula. Originální křišťálové svítidlo zkrátka nic nenahradí. Ve velkých sálech je skoro nutností, v menších prostorech zase více vynikne jeho design.

lustr-2

Křišťálové lustry se výborně hodí do reprezentačních prostorů, představují stylový doplněk místností pro konání společenských akcí. Zdroj: Tom Mascardo 3 (flickr.com)

Jeho umístění se musí řídit několika jednoduchými pravidly, jež mají pomoci optimálnímu sladění funkčnosti a volného pohybu kolem lustru:

  • Jeho spodní okraj by měl viset ve výšce asi 190 – 220 centimetrů. Pokud jste vyššího vzrůstu klidně o něco více, ale sníží se tím prosvětlení pokoje.
  • V jídelně se nesmí dostat žádná část lustru na méně než 80 centimetrů na d stůl. Ve svíčkové nejsou svíčky a neměly by se v ní máchat ani žárovky.
  • U lustrů osmi a méně ramenech odborníci nedoporučují používání žárovek slabších než 40W. „Pětadvacítky“ osvětlí pokoj dostatečně jen ve větším počtu.

Jak jinak se vypořádat s nudným pokojem? Přečtěte si zde: Jak na „obývákovou“ šeď? Místo sedačky pořiďte houpačku nebo sedací vak

Výrobci v České republice, tradiční velmoci v oblasti křišťálového skla, na lustry nikdy nezanevřeli a mnozí z nich nabízí stále originální kousky. Jestliže o tomto druhu svítidla uvažujete, zkuste se inspirovat na fotografiích, které jsme pro vás vybrali. Mějte ale na paměti, že ne do každého interiéru se lustr hodí. Také pro domácnosti s neposednými dětmi nepředstavuje úplně nejideálnější řešení.

Naše další nové články:

lustr-3

Broušené sklo vypadá krásně i v jiných odstínech než jen v křišťálově čiré podobě. Jestliže se o tom chceme přesvědčit a nejsme úplně přesvědčeni o správné barvě, můžeme zvolit jen baravné žárovky. Zdroj: Hans (pixabay.com)

lustr-4

Pro dospívající slečnu, v jejímž pokoji převažuje růžová barva není problém zařídit kříšťálový lustr v odpovídající barvě. Zdroj: Colin Smith (geograph.org.uk)

lustr-5

Nemáte dost peněz na křišťálový lustr a pijete hodně piva? Můžete si vyrobit svůj "plzeňský" lustr. Zdroj: sroot 2006 (flickr.com)

Praskla žárovka? S tím vám nijak originálně neporadíme, musíte si zkrátka koupit novou. Jiné originální rady a fotografie ale klidně hledejte na naší facebookové stránce.

Související články