Jste zde

Mandlové mléko: Recept, jak ho vyrobit doma a výrazně levněji, než stojí v obchodě

mandlové mléko postavené na dřevěném stole Zdroj: Bigstockphoto
Důvody, proč lidé přecházejí na rostlinná mléka, jsou různé. Někoho trápí alergie na laktózu, jiný třeba vyznává veganskou stravu. Dnes si vezmeme na „paškál“ mandlové mléko, které v obchodech stojí velké peníze, ale doma to zvládnete levněji.

14. 5. 2024

Mandlové mléko, stejně jako kokosové nebo další oblíbená „nemléka“, můžete koupit běžně v supermarketech nebo obchodech se zdravou výživou. Spíš než nízké ceně nebo lákavému obalu dávejte ale při výběru přednost složení samotného nápoje.

Základní surovina (v tomhle případě mandle) by měla tvořit značné procento výrobku. Naopak cukr nebo voda by se v něm měly vyskytovat jen v nezbytně nutném množství.

Mandlové mléko: Proč ho vyzkoušet a co nám nabízí?

Samotný mandlový nápoj, kterému se laicky přezdívá „mandlové mléko“, je zdravou a výživnou tekutinou s nižší kalorickou hodnotou. Obsahuje vodu, sacharidy, menší množství tuku, bílkoviny, vlákninu, vitamin A, D, E, vápník, železo, fosfor, hořčík a sodík. Mléko je zcela bez laktózy a cholesterolu, má navíc nízký obsah kalorií. Protože je zásadotvorné, dokáže neutralizovat naše vnitřní prostředí.

bigstock-almond-milk-and-raw-almonds-in-285653878.jpg

mandle v misce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mandlové mléko je skvělou alternativou ke "klasickému" mléku. I proto, že je bez laktózy.

Mezi největší benefity mandlového mléka patří skutečnost, že nezatěžuje naše trávení. Pokud vám nedělá „klasické“ mléko dobře, vyměňte ho za to mandlové. Kromě tohoto benefitu chrání naše kosti před vznikem osteoporózy a podporuje pevnost kloubů a zubů. Je skvělou prevencí proti kardiovaskulárním onemocněním a snižuje hodnotu „špatného“ cholesterolu. Zároveň je vhodným pomocníkem při redukci váhy, protože snižuje hladinu tuků v těle.

Mezi další benefity patří podpora svalstva a snižování rizika vzniku diabetu. Mandlové mléko totiž snižuje hladinu cukru v krvi. Mandlový elixír taky zvyšuje kvalitu vlasů, nehtů a zpevňuje pokožku. Je proto vhodné pro výrobu nejrůznějších masek, peelingů a pečujících krémů.

Jedním z dalších plusů je i to, že toto mléko podporuje hojení poranění a má silné antibakteriální účinky. Pokud nechcete spoléhat na nápoj koupený v obchodě, můžete si mandlové mléko vyrobit snadno doma.

bigstock-wooden-table-top-with-glasses-313224487.jpg

mandlové mléko v lahvích
Zdroj: 
Bigstockphoto
Výroba domácího mandlového mléka je snadná. Potřebujete jen mandle a vodu.

Jak si připravit domácí mandlové mléko? Je to hračka!

Co potřebujete: 1 větší hrnek mandlí, 4 hrnky vody

Jak na to:

  • Mandle si nachystejte den dopředu. Do menší nádoby nalijte vodu a mandle do ní nasypejte.
  • Nechte odpočívat přes noc (ideálně 12 hodin).
  • Poté sceďte a vodu vylijte.
  • Takto upravené mandle nasypejte do mixéru a zalijte čtyřmi hrnky vody.
  • Důkladně rozmixujte.
  • Po rozmixování můžete mléko přecedit nebo konzumovat i s kousky mandlí.

Náš tip: Pokud se rozhodnete mléko přecedit, zbytky mandlí vysušte a důkladně rozemelte. Pak je můžete použít jako mandlovou mouku na pečení.

Čerstvé mandlové mléko nalijte do čistých sklenic s víčkem. ledničce ho uchovávejte nejdéle 2 dny. Pokud chcete mléko uchovat delší dobu, můžete ho zamrazit.

Zdroje:

  • https://www.ochutnejorech.cz/blog/mandlove-mleko
  • https://kitchenette.cz/clanek/mandlove-mleko-1
  • https://jimezdrave.cz/recepty/podle-kategorie/napoje/mandlove-mleko-zakladni-recept-1180/
  • https://www.idnes.cz/jenproholky/lifestyle/mandle-mandlovy-napoj-zdravi-krasa-proc-pit.A220522_053726_jph-lifestyle_abr