Jste zde

Lagon styl bydlení: Staví na souznění s přírodou a bojuje proti zbytečnostem

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Hygge, takové to pohádkové pohodlíčko, teplo domova a drobnosti, které se pojí v jedno velké štěstí. Tak s tímto dánským stylem se teď rozlučme, slovo si bere skandinávský lagom. V čem se liší a komu bude vyhovovat? Prozradíme to v následujících řádcích.

12. 10. 2018

Jaký je? Střídmý, ale ne zas minimalistický, je chladnější než hygge. Univerzální, variabilní, praktický. Staví na rovnováze a sepjetí s přírodou. Zapadne do každého interiéru od vesnického stavení až po moderní byt v centru města. Kdekoli vytvoří oázu, která vaši mysl nebude rušit zbytečnou zdobností.

Lagom styl není o luxusu a nových věcech, ale i o těch, které sloužily a teď je chcete využít jinak. Stačí, když budou ladit s tím ostatním.

Ani málo, ani moc. Lagom je zlatá střední cesta

Skandinávci jsou pohodoví a přemýšliví. Do ničeho se nevrhají po hlavě a nevolí extrémy – prostě zlatý střed. Stejný je i lagom. Urputně odmítá přehnanou zdobnost, kudrlinky a hromady doplňků, které často působí kýčovitě a slouží jen jako lapače prachu. Skromnost je hlavním pilířem nejen skandinávského života, ale i tohoto stylu.

Bydlení ve stylu lagom je střídmé. Co nepoužíváte, toho se zbavte.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Není to ale minimalismus, jak by se mohlo zdát. Je to pohodlí a útulnost skloubená s jednoduchostí a praktičností, funkčností. To, co nemá zvláštní účel, do něj nepatří. Neseděli jste v tomhle křesle už dva roky? Pryč s ním. Vytvoříte si volný prostor, pročistíte místnost a provzdušníte ji.

Materiály, nábytek, barvy a doplňky: Co ke stylu lagom patří?

Zaujal vás tento styl, ale ještě pořád vám není jasné, co do něj patří a čemu byste se naopak měli vyhnout, protože by to mohlo působit rušivě?

Z materiálů hraje prim dřevo nebo alespoň povedená imitace. U nás je hodně v kurzu lamino s dekorem dřeva a možností je opravdu spousta, i když dřevo samozřejmě navodí lepší atmosféru a… Je to prostě ten přírodní materiál, který tolik milujeme. Nebráníme se ale ani plastům, například židle z plastovými sedátky a opěradly v typickém tvarování udělají z vaší kuchyně dokonalou lagom oázu. Přírodními materiály, které ji pak úplně vyladí, jsou kámen a proutí.

Z hygge si lagom styl půjčuje důraz kladený na pohodlí.Zdroj: https://bit.ly/2MST1Wx

Nábytek? Ten nezbytný. Určitě nepotřebujete mít v obývacím pokoji tři komody po pěti šuplících, pokud nemáte extra velkou rodinu. A pokud ano, co takhle všechny ty věci protřídit? Lagom je jednoznačně pro střídmost. Tak hurá na ni. A třeba vám jedna komoda ubude. Naopak můžete vsadit na nějakou tu poličku a odkládací stolek. Perfektní je volit materiály s matným povrchem.

Co se barev týče, tou hlavní bývá bílá, často doplněná šedou nebo jemnými pastelovými barvami. Pokud máte rádi tapety, vybírejte si ty s přírodními motivy nebo s geometrickými tvary.

Světlé barvy, přírodní materiály a matné povrchy - to je svět podle stylu lagom.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Z doplňků rozhodně volte živé rostliny, spíš ty zelené než barevné květy. Ani s těmi ale neuděláte chybu. A za druhé – polštáře a polštářky. Lagom je sice skromnější než hygge, ale na pohodlí dbá úplně stejně. Vaše sedačka musí svádět k tomu, abyste se zanořili do polštářů a vychutnali si v nich šálek dobé kávy.

A nakonec nezapomeňte na textilie, ty sem jednoznačně patří. Lagom u vás doma mohou dotvořit i bavlněné závěsy nebo lněné potahy na sedačku, které jsou nejen pěkné, ale taky tento kus nábytku ochrání a prodlouží jeho životnost.

Získal si lagom vaše srdce? Zařiďte si v něm svoje bydlení, nebo do něj aspoň vneste prvky tohoto stylu. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát.