Jste zde

Styl bydlení z Ostrova bohů lze mísit s moderními prvky

Zdroj: Bart Speelman, Flickr.com

Říká se mu Poslední ráj nebo Ostrov bohů. Bali je přírodní klenot s originální exotickou kulturou. Jeho domy okouzlují turisty z celého světa.Inspirujte se!

23. 4. 2014

Je samozřejmě velmi těžké přenést atmosférnu horkého exotického ostrova do střední Evropy - obzvlášť když třeba zrovna venku mrzne až praští. Některé prvky balijského bydlení jsou však univerzální. A kupodivu jde tento styl velmi snadno kombinovat s moderním designem.

Zvolte jednoduché linie 

Ačkoli totiž balijská kultura stojí na květnatém odkazu původních obyvatel, hinduismu nebo Číny, dominantním prvkem jsou čisté linie. Nábytek bývá často nízký, vyrobený z kvalitního teakového dřeva. Nemá však komplikovanou kostru.

 Pro bydlení jako u moře nemusíte cestovat až na Bali. Stačí se inspirovat ve Středomoří

Máte-li k dispozici větší prostor, nezastavujte ho příčkami a dělícím nábytkem. Balijci žijí v otevřeném vzdušném prostoru. Často u nich najdete závěsy z jednoduché bílé látky převázané například lanem. Tyto pruhy látky však nezakrývají okno. Důvodem je přísun svěžího vzduchu, kterému nic nebrání.

bali2

Interiéru dominuje dřevo a přírodní materiály. Zdroj: Home-dzine.co.za

Obrácení k přírodě 

Dřevo interiéru samozřejmě dominuje. Doplňují ho prvky z exotické přírody. Květy plumérie, oleandrů nebo palem. Punc ostrovního bydlení dodají i bambusové detaily. Taktéž barvy se drží kombinace hnědá - bílá - zelená - modrá.

Raději byste něco méně exotického? Vsaďte na venkovský styl.

Při zařizování interiéru v balijském stylu věnujte pozornost osvětlení. Velké lustry z přírodních materiálů či stolní lampy se dřevěnými jednoduchými podstavci udělají pokoji velkou službu.

bali3

Snadná kombinovatelnost s moderním stylem je důvod, proč je balijský styl tak oblíbený i na Západě. Zdroj: Home-dzine.co.za

Provoňte byt exotikou 

Propojení tradičního nábytku a moderního designu je velmi snadné. Snoubí se především v jednoduchých čistých linkách a otevřeném prostoru bez zbytečných prvků navíc. Balijskému bydlení sedí spíše střídmost kontrastující s bujnou přírodou. Jako dekorace ale můžete použít sošky Buddhy, vonné tyčinky, či široké dřevěné mísy s ovocem. 

Libí se vám článek o balijském bydlení a rádi byste se inspirovali dál? Čtěte další články v našem seriálu.