Jste zde

Podzim přeje hygge: Tipy, jak na 100% pohodlný a příjemný interiér

hygge interiér Zdroj: Bigstockphoto
Chcete být šťastnější? Vychutnat si každý den dosyta, i když vás potká jen malá radůstka? Chcete z každého okamžiku něco načerpat? Potom byste měli vzít v potaz hygge, dánský životní styl, a zařídit si v něm i své bydlení!

1. 11. 2022

Hygge je pojem z dánštiny a často se překládá jako zábava. Být hygge ale znamená spíš umění obklopovat se pěknými věcmi a příjemnými lidmi, užívat si každou maličkost, každý den se radovat a vážit si i tak „obyčejných“ věcí, jako je třeba rodinná večeře. Jakmile budete hygge, budete se v životě cítit šťastnější. Potřebujete se to ale naučit a bydlení ve stylu hygge vám k tomu snadno dopomůže.

bigstock-technology-holidays-christma-157810199.jpg

teplé ponožky a přehoz
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zalézt si v teplých ponožkách do postele a s hrnkem kakaa sledovat oblíbený seriál - to je esence hygge.

Jak být hygge? Stačí tak málo!

Potřebujete vyzvednout dítko ze školky, ale jste příšerně unavení? Projděte se tou nejhezčí cestou. Vnímejte příjemný vánek, svítící slunce nebo první padající sněhové vločky. Potřebujete uvařit večeři, ale nechce se vám do toho? Udělejte si k vaření dobrý zelený čaj nebo si nalijte víno a pusťte si oblíbenou hudbu. Nemáte na nic náladu? Zachumlejte se do deky a užívejte si dotyk příjemného materiálu. Uvidíte, že se zanedlouho naučíte radovat i z malých věcí!

Zařizujeme hygge bydlení aneb V hlavní roli útulno

Právě ono vychutnávání každodenních malých radostí je ideální podpořit pěkným bydlením, které ve vás vyvolá příjemné pocity, kamkoli se vrtnete – do křesla s knížkou, do kuchyně k lince nebo do koupelny do vany. Vaše bydlení by mělo vypadat tak, aby vás vždycky lákalo se do něj odkudkoli vrátit a trávit v něm volný čas. 

bigstock-beach-interior-decor-sea-shel-121057238.jpg

mušle jako suvenýr z dovolené
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pro navození hygge pocitu nejsou třeba drahé doplňky. Naopak, příjemně vám může být i v interiéru, který jste si zařídili svépomocí. A třeba i pomocí suvenýrů z dovolené.

Nutně to ale neznamená mít drahý designový nábytek, naopak. Ten je často neosobní, chladný, strohý. Vyberte si takový, jaký se bude líbit vám. Tady jsou naše tipy: 

 • Dřevěný nábytek. Může to být masiv, ale i lamino nebo jiné materiály. Dřevo nebo dekor dřeva vytváří hřejivou atmosféru, která je snad pro hygge bydlení úplným základem.
 • Jiné přírodní materiály. Dánové a seveřané obecně si potrpí na přírodní materiály, takže kromě dřeva často využívají i krásy kamene, korku, kůže a dalších podobných. 
 • Doplňky. A když říkáme doplňky, myslím tím ty, které vhodně doplní vybraný nábytek a budou o vás vypovídat. Kdo jste, co máte rádi, co se vám líbí. Mohou být jednoduché až minimalistické, jen když přenesou kousek vaší osobnosti do samotného bytu.
 • Polštáře. Měkké polštáře na křesle, sedačce, na posteli, kdekoli. Kdekoli, kde si chcete užít svou chvilku pohody, klidu a štěstí. I kdyby to mělo být na zemi. 
 • Přehozy a deky. Všechno, co vás skutečně fyzicky zahřeje, až přijdou chladné dny, nebo to, co oblaží vaši kůži za letního horka. 
 • Lampy a lampičky. Do hygge stylu bydlení rozhodně nepatří zářivky a lustry. Na místě jsou menší lampičky s teplým světlem, které navodí nejen útulno, ale i intimnější atmosféru, při níž bude jednodušší se uvolnit a oddat se dokonalému komfortu.

bigstock-white-hammock-with-golden-pill-192899944.jpg

houpací síť s polštářky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mít svůj koutek - to je základ spokojeného bydlení.

Dostaňte z hygge bydlení všechno, co se dá

Jakmile se ve svém bytě konečně začnete cítit jako králové a královny, pozvěte i své přátele na skleničku vína a něco dobrého k zakousnutí. Nejen že sklidíte obdiv za vylepšení svého příbytku, ale také si v příjemném prostředí, v němž se uvolníte nejen vy, ale i vaši blízcí, užijete si spoustu pěkných chvil. S takovým bydlením zkrátka snadno získáte i životní pohodu!

Zdroje: 

 • https://primanapady.cz/clanek-218083-jak-vypada-bydleni-ve-stylu-hygge
 • https://www.dumazahrada.cz/clanek/hygge-styl-ktery-vam-do-vaseho-domova-vnese-pohodu-20220301.html
 • https://www.svicky.cz/clanky/hygge-styl-bydleni-zutulni-vas-domov.-jake-materialy-a-dekorace-vybrat
 • https://www.kupsi-tapety.cz/clanky/detail/jak-si-zaridit-bydleni-ve-skandinavskem-stylu-hygge.htm
 • https://www.homeincube.cz/interier-plny-stesti-hygge-bydleni/