Jste zde

Minimalistický styl bydlení nerovná se strohost. Dolaďte ho dřevem a rostlinami

minimalistická kuchyně Zdroj: www.bigstockphoto.com
Chcete rekonstruovat byt či dům, nebo se dokonce stěhujete do nového a snažíte se najít styl, který by vám padl do oka a který by z vaší domácnosti udělal oázu klidu? Možná že vás zaujme minimalismus!

28. 11. 2020

A možná, že to první, co vás napadne, když se o minimalismu zmíníme, bude strohost a neosobní prostor, který působí chladně a neútulně. Přitom na tom nemusí být ani špetka pravdy. Minimalismus má totiž jiné vlastnosti a cíle.

Rozlučte se se zbytečnostmi

Tři desítky drobných zbytečností, kterými vás někdo obdaroval, protože nevěděl, co vám k různým příležitostem koupit, nebo přehršel různorodých suvenýrů, na které se akorát práší. To je to první, s čím byste měli skoncovat. Zdaleka to ale není všechno.

Hlavním cílem minimalismu v bydlení je mít volný a vzdušný prostor, který na vás nebude působit stísněně. Má přitom svá pravidla, co se barev, nábytku a materiálů týče. Díky jejich vhodné kombinaci získáte bydlení, které bude s největší pravděpodobností nenáročné na údržbu, bude hezké na pohled a bude působit čistě.

bigstock-grey-living-room-with-blank-fr-394663613_1.jpg

ložnice v tónech šedivé
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Z barev vybírejte černou, šedivou a bílou.

Z barev na stěny berte černou a bílou. A ty mezi nimi

Černá, bílá nebo jakákoli šedá. To jsou barvy, které minimalistickému stylu bydlení vládnou. Zapomeňte na výrazné, křiklavé a pastelové barvy. Největším povoleným výstřelkem minimalismu je krémová, ale pak věřte, že už to není čistý minimalismus.

A co další barvy? 

Jestli chcete přidat ještě nějakou barvu, například mít barevnou kuchyňskou linku nebo sedačku, vyberte si jednu jedinou a ne moc křiklavou. Pěkně může vypadat třeba modrá nebo hnědá, která zase dodá bydlení na přirozeném vzhledu.

Na podlahu dřevo nebo dlažbu 

Nic strakatého, jen přirozenost. Dřevěná podlaha bude působit hřejivě, na tu bychom vsadili. V případě, že plánujete pořídit podlahové vytápění, můžete si vybrat i dlažbu. Bez něj by ovšem byla podlaha studená na dotyk i na pohled a to by vašemu bydlení na útulnosti nepřidalo.

bigstock-minimalist-interior-of-modern-358421786_1.jpg

elegantní židle
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Nábytek vybírejte subtilní. A rozhodně platí, že méně je více.

Co minimalismus a nábytek?

Minimalistický styl bydlení neznamená, že nebudete mít na čem sedět. Naopak – na výběru nábytku si dejte hodně záležet. Můžete si totiž zvolit klasický moderní nábytek ve vhodných barvách, který ostatní „neurazí, ani nenadchne“, nebo nevšední a elegantní nábytek, který z vašeho domova udělá jedinečnou záležitost.

Doplňky ze dřeva a rostliny doladí bydlení k dokonalosti

Právě to, že dřevo dokáže působit hřejivě, byste měli využít při volbě bytových doplňků. Ano, i minimalismus povoluje, ba přímo doporučuje mít pěkné doplňky. Nesmí jich ale být moc a měly by být nejen hezké, ale i funkční, aby kromě designu přinášely i jiné hodnoty. Třeba obezřetně vybíraná svítidla, a to včetně svíček v doporučených barvách, které můžou byt maximálně zútulnit. 

Ani zdi nemusí zůstat úplně holé. Jedním obrazem, ideálně laděným do černobíla, nejspíš nic nezkazíte. Do prázdného rohu zase můžete dát rostlinu. Bydlení tím krásně oživíte.

Jak si v minimalistickém bydlení svítit?

Absolutní špičkou jsou v rámci minimalismu LED světla zabudovaná ve zdi, stropě nebo v nábytku, případně LED sloupy. Co se nehodí, to je lustr po babičce nebo industriální zářivky, které vám vypálí sítnice. LED světla pořídíte v mnoha provedeních a určitě vás nezklamou.