Jste zde

Vytvořte si domov ve skandinávském stylu

Zdroj: Mazzali, Flickr.com

Jednoduchý design spojený s přírodou v severském stylu je momentálně hvězdou mezi interiérovými trendy. Je střídmý,ale hřejivý, moderní i tradiční. S našimi tipy si snadno pozvete Skandinávii k sobě domů!

23. 2. 2014

Mít byt ve skandinávském designu neznamená oslavovat zimu. Seveřané sází na přírodní materiály a světlé barvy, které prostor prozáří a proteplí. S několika jednoduchými kroky můžete svůj byt převléci do severského hávu.

1. Pořiďte si nábytek z přírodních materiálů

Seveřané kombinaci skla a kovu moc nefandí. Stejně tak v jejich domovech nenajdete mnoho plastových židlí, ať už jde o pantonky či ghost chairs. Ve skandinávském interiéru zkrátka vládne dřevo. Najdete tu dřevěné skříně, postele i podlahy.

2. Hlavně čistě

A teď nemyslíme úklid (několik ležérně rozložených knih či deka nedbale pohozená přes gauč má totiž taky své kouzlo). Skandinávci sází na čisté jednoduché linie nábytku, vyhýbají se přezdobeným detailům a milují světlé barvy. S kombinací bílé, šedé a béžové nikdy nešlápenete vedle. 

skan2

Severský styl se snoubí s venkovským bydlením. Vyberou si ho ale spíše ti, kteří tíhnou k minimalismu. Zdroj: Susan Serra, Flickr.com

3. Vytvořte si prostor

Častým nešvarem v českých bytech je zahlcenost prostoru skříňkami, křesílky a vůbec věcmi, které nepotřebujeme. Možná si právě teď říkáte, že prostor znamená hlavně velké dispozice bytu. Skandinávci ale přemýšlí trochu jinak. I v malém bytě jde vytvořit místo k nadechnutí. Stačí se zbavit přebytečného nábytku. Uvidíte, jak váš byt prokoukne!

Přečtěte si také o tom Jak vyzrát na barvy v bytě: Teplé versus studené barvy – jak působí a co umí

4. Pusťte domů světlo

Staré domy v českých končinách postavené v 50. letech mívají malá okna - údajně kvůli ruských architektům, kteří se tak bránili zimě. V severských zemích ale znají zimu velmi dobře, přesto však mají jejich domy velká okna. Navíc je nezakrývají závěsy ani záclonami. Zkuste v prvé řadě sundat z oken textílie, které brání přirozenému světlu proniknout do bytu. Pokud má váš domov spíš proporce od sibiřského stavitele, prosvětlete tmavé kouty bodovými zářivkami 

skan3

Staré poklady nevyhazujte! Věc, která má svůj příběh, je mnohem zajímavější než nové výrobky z velkých řetězců. Zdroj: Dinner Series, Flickr.com

5. Protkněte moderní bydlení trochou patiny

Přestože žijeme v novém tisíciletí, neměli bychom zapomínat na tradice. Na noční stolek vedle jednoduché bílé postele se podle Skandinávců nejvíce hodí stará fotka v rámečku po babičce. Nedělní oběd uvařený v zázraku technologie se bude nejlépe servírovat na talířích, které dostali vaši rodiče jako svatební dar. Že už se tyto věci nelesknou jako nové? Nevadí, trocha patiny přece dodá tu správnou atmosféru.

6. Zútulněte si svůj byt

Nejlepší pocit na světě? Zabalit se do hřejivé deky a dát si horkou kávu, zatímco venku za okny je pořádná plískanice. Seveřané to vědí, a proto mají doma po ruce huňaté deky, hebké polštáře i jemné plédy. Textílie dodávají domovu kouzlo pohodlí. A nezapomeňte na detail s pleteným vzorem!

Článek o skandinávském stylu je dalším z řady těch, které pro vás chystáme a které se budou týkat jednotlivých stylů. Psali jsme už třeba o tom, že Venkovský styl si žádá tradici a přírodu