Jste zde

Jaký styl bydlení patří do malého bytu? Zapomeňte na venkovský i klasický

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Existuje celá řada stylů bydlení a většina z nich má opravdu svoje kouzlo, takže není divu, že o nich uvažujeme, když se chystáme zařizovat byt nebo dům. Pokud ale máte malý byt, kde je třeba šetřit místem, a to i opticky, na některé byste měli zapomenout

12. 5. 2019

A to hned. V malém bytě je třeba přemýšlet o každém centimetru – ušetřená „čísla“ pak můžete využít pro nábytek nebo pro vytvoření úložných prostorů. V takovém případě je čirý nesmysl přemýšlet o nábytku, který buď je masivní, nebo takovým dojmem působí. A co se celistvého stylu týče, je třeba vsadit spíš na minimalismus než na styl, který staví na spoustě doplňků.

Koloniální styl jen do velkých bytů

Koloniální styl ohromí nejednoho zvědavce. Snadno vás zavede do dávných dob a do exotických oblastí všude po světě. Patří k němu ale především hodně naducaná sedačka, křesla a masivní nábytek kolem. Důležitou součástí, bez které by to ani nebyl koloniální styl, jsou doplňky a dekorace, které si přivezete z cest. A na to není v malém bytě prostor, ani kdybyste do zahraničí vycestovali jednou za tři roky.

Klasický styl není vhodný pro každého. Pokud ale máte rádi historii a interiéry, které mají ducha, pak je tohle váš styl.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Rustikální styl aneb Venkov do malého bytu ne!

Rustikální styl je úžasný. Během chvilky si v něm vzpomenete na venkov, prázdniny u babičky nebo vás prostě jen zaujme hřejivou a poklidnou atmosférou, kterou rychle nastolí kdekoli. Potíž je ale v tom, že vsází na poctivý nábytek, ideálně z masivního dřeva, s nějakou tou ozdobou.

Dřevo pak doplňují přírodní materiály, jako kámen, proutí nebo bavlna. Do malého bytu se vás ale moc masivních kousků nevejde, a když jich vyberete jen pár, nebude to ono, bohužel. Z toho důvodu je lepší na tento styl hned zapomenout.

Pro koloniální styl jsou typické bachraté a mohutné sedací soupravy. Tedy nábytek zcela nevhodný do malého bytu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Eklektický styl bude jako pěst na oko

Říkáme to drsně, ale je to tak. Eklektický styl si zakládá na jakési rozháranosti a na sloučení prvků, které k sobě nikterak nepatří. Někdo v tom sice může spatřovat krásu a kouzlo, jen tak někam se ale nehodí. A kam se nehodí vůbec, to jsou malé prostory. Tapety, výrazné barvy, geometrické vzory… To zkrátka nebude nic pro vaše bydlení.

Alpský styl v malém českém bytě nechcete

Alpský styl je krásný. Navozuje nádhernou a hřejivou atmosféru, podobně jako ten rustikální. I on ale vsází na masivní nábytek. K němu pak ještě přidáte pár kožešin na zem a koberce, na zdi pověsíte obrazy s krajinkami nebo zvěří… A svůj malý byt tím úplně „zazdíte“.

Do klasického interiéru patří velká knihovna.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Klasický styl jedině na zámek nebo do většího bydlení

Klasický styl vás jednoduše přemístí do pohádky, ať chcete, nebo ne. Je ale hodně okázalý a zdobný, kromě mohutného nábytku jsou jeho nezbytnou součástí třeba řasené závěsy, které neuvěřitelně ubírají na prostoru. Ani koberce s orientálními motivy nebudou úplně to pravé ořechové.

Co ano? Zaměřte se na minimalismus

Minimalismus nemusí být strohý. Může být krásně útulný a ještě s ním ušetříte spoustu prostoru, jak reálně, tak opticky. A nemusíte jít jen do něj. Hodí se taky styl skandinávský, který staví na optické čistotě.