Jste zde

Konopný olej: Oříškovou chutí proti demenci, cukrovce i akné

panenský konopný olej Zdroj: Shutterstock
Když se mluví o čemkoli vyrobeném z konopí, leckdo se potutelně usmívá. V případě konopného oleje to ale opravdu není třeba. Omamné látky, které by ovlivnily vaše chování, v něm opravdu nenajdete.

10. 7. 2023

Konopného oleje, stejně jako třeba samotného konopného semínka, není třeba se v tomhle bát (nebo naopak nadšeně očekávat nějaké ty účinky, které máme spojené s drogami). Konopný olej by neměl obsahovat víc než 0,3 % THC, nemá tedy žádné psychoaktivní vlastnosti.

Od semínka k oleji. Jak poznat kvalitu?

Olej se lisuje z konopných semínek s nízkým obsahem THC. Zatímco THC se nachází v zelených částech rostliny, v semínkách aby ho člověk pohledal. Z tuny semínek se dá lisováním získat asi 350 litrů konopného oleje.

Konopná semínka si ale můžete dopřát i nevylisovaná – výborná jsou v salátech nebo třeba ve smoothies. I tak z nich můžete dostat maximum jejich benefitů.

shutterstock_1430200073.jpg

rostlina konopí
Zdroj: 
Shutterstock
Konopný olej se lisuje z konopných semínek a neobsahuje látky, které by měli vliv na vaše chování a psychiku.

Právě od zpracování semínek se odvíjí kvalita výsledného produktu. Kvalitní, za studena lisovaný konopný olej vás zaujme svou tmavě až světle zelenou barvou. Oproti tomu stojí rafinovaný olej – ten vzniká za vysokých teplot a má spíš čiré zbarvení.

Jen v barvě to ale samozřejmě není. Za studena lisovaný olej je nabitý vitamíny, minerály a antioxidanty. Rafinovaný olej prospěšných látek zdaleka neobsahuje tolik.

Co všechno v konopném oleji najdeme?

Konopný olej je úplná truhlice s pokladem pro naše zdraví. Obsahuje řadu vitamínů (hlavně A, B, C, D, E a K), minerálů (především draslík, hořčík, vápník a železo) a poměrně vzácný protein globulin edestin, který se podobá globulinu v lidské krevní plazmě a působí antioxidačně.

Jádrem konopného oleje jsou ale esenciální mastné kyseliny, z velké části omega 3 a omega 6, a to ve vhodném poměru 3:1. Tyto kyseliny jsou naprosto zásadní pro správné fungování metabolismu a imunity.

shutterstock_1814463935.jpg

za studena lisovaný konopný olej
Zdroj: 
Shutterstock
Konopný olej má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví.

Konopný olej a zdraví

Z výčtu prospěšných látek je patrné, že pravidelná konzumace konopného oleje je pro lidské tělo ohromným přínosem:

  • podporuje normální činnost srdce a imunitního systému
  • normalizuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi
  • udržuje v dobrém stavu svaly a klouby
  • zamezuje rozvoji symptomů demence
  • má antibakteriální a regenerační vlastnosti
  • tlumí příznaky premenstruačního syndromu
  • při vnějším užití vyrovnání pH pokožky, hydratuje ji, neucpává póry a je hypoalergenní
  • kúra z konopného oleje vám zajistí lesklejší vlasy
  • nehty jsou díky jeho působení pevné a jen tak se nelámou

Zvlášť zajímavý může být konopný olej pro nastávající maminky. Obsahuje totiž dokosahexaenovou kyselinu, která napomáhá správnému vývoji mozku a očí lidského plodu. Zdrojem téhle omega-3 mastné kyseliny může být rybí tuk, ale právě i konopný nebo lněný olej.

Co s konopným olejem v kuchyni? 

Jakmile ke konopnému oleji jednou přičichnete, už ho vždycky spolehlivě poznáte. Má příjemné oříškové aroma, takže s ním snadno dochutíte některé dobroty. Používejte ho ale jen ve studené kuchyni, na tepelné úpravy se nehodí, protože má nízký bod zakouření (brzy se přepaluje).

Konopný olej se tedy hodí do salátů, na pečenou zeleninu nebo pečené brambory, do zeleninových smoothie, marinád, studených polévek nebo pomazánek. Prostě ho zkuste dát tam, kam vám intuice radí. Ve většině případů to nebude krok vedle.

Použité zdroje:

  • https://www.zelenazeme.cz/konopny-magazin/konopne-produkty/665-objevi-se-cbd-olej-v-testu-na-drogy
  • https://www.lekarna.cz/clanek/konopny-olej-jeho-uzivani-a-ucinky/
  • https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/konopny-olej-vyhody--ucinky-a-jeho-pouziti-v-kuchyni/ 
  • https://www.slimming.cz/konopny-olej/