Jste zde

Keramická dlažba: Je extrémně snadná na údržbu a vydrží všechno. Věky!

šedá keramická dlažba Zdroj: Shutterstock
Moderní lino, koberec, vinylová podlaha. Možností, jak si vyladit interiér, je dneska už spousta. Jednou z nich je i keramická dlažba. Ta s sebou nese celou řadu výhod. Pojďte se s nimi seznámit!

6. 5. 2024

Když je kvalitní a dobře položená, vydrží i desítky let. To je hlavní lákadlo keramické dlažby. Počáteční investice sice může leckoho odradit, pokud ale toužíte po krásném, designovém interiéru s minimální nutností údržby, pravděpodobně vám bude vrtat hlavou, jestli jí přece jen nedat šanci.

Keramická dlažba, seznamte se

Keramická dlažba je jedna z nejodolnějších podlahových krytin. Tam, kde dlouho sloužilo lino nebo levnější plovoucí podlaha, tam jsou často škrábance (od domácích mazlíčků) a jiná poškození (od dětí a nehod od pádu nože až po spáleniny).  

shutterstock_2177260395.jpg

pokládka keramické dlažby
Zdroj: 
Shutterstock
Pokládka keramické dlažby je náročnější, ale výsledek pak stojí za to.

Od jejího pořízení může odrazovat nejen vyšší počáteční investice (od 250 Kč/m2 třeba až do 5 000 Kč/m2), ale i hmotnost dlažby (ta se pohybuje zhruba kolem 45 kg/m2), a tedy složitější manipulace při pokládce. Když to ovšem necháte na odbornících, tahle starost rázem odpadne.

Keramickou dlažbu si můžete pořídit vnitřní i venkovní (například na balkón nebo terasu). Druhá zmíněná může pochopitelně přijít i dovnitř, hodí-li se to.

Venkovní keramická dlažba bývá dražší, ale taky podstatně odolnější, zejména vůči působení povětrnostních vlivů (důležitá je především mrazuvzdornost, aby obklady nepopraskaly), ale i vůči zatížení – takovou dvoucentimetrovou dlažbu si můžete položit třeba na vjezd do garáže.

Výhody keramické dlažby: Dlouhá životnost a nepřeberné množství dekorů

Keramická dlažba má – stejně jako kterákoli jiná podlahová krytina – své klady a zápory

Její pravděpodobně největší výhodou je odolnost vůči mechanickému poškození. Dlažba může bez úhony přežít celou řadu domácích karambolů. Taky snese pořádné zatížení a při běžném používání se nevydře (při výběru sledujte otěruvzdornost). A dál? 

Nikdy se nevzdouvá. Můžete ji polít, nic se nestane. Nároky na údržbu jsou minimální, dlažbu setřete běžným čisticím prostředkem. Péče o spáry může být tím jednodušší, čím míň jich bude a čím budou tenčí. Ke všemu je keramická dlažba pěkně tepelně vodivá, a tak se hodí i do míst, kde je podlahové topení.

shutterstock_135668507.jpg

dekory keramické dlažby
Zdroj: 
Shutterstock
Keramickou dlažbu můžete pořídit v nepřeberném množství dekorů.

Dekor. Keramickou dlažbu dneska seženete v takovém množství dekorů, že nebudete vědět, po které sáhnout. Zcela běžné jsou imitace dřeva, kamene, mramoru, betonu, kovu, textilu, skla… K tomu připočteme matnou a lesklou úpravu a vychází nám, že si musí vybrat úplně každý.

Volba padá ještě na tvar a velikost dlaždic. I v tomhle ohledu je současná nabídka velkorysá. Co je naprosto vyčnívá, to jsou velkoformátové obklady (s minimálními rozměry 70x70 cm), které po vizuální stránce působí nesmírně luxusně a po stránce praktické lákají na opravdu minimální údržbu – počet a délka spár v místnosti s nimi rapidně klesá, a dokonce můžou být tenké až prakticky neznatelné (zejména u rektifikované dlažby).

Rektifikované dlaždice mají hrany zbroušené do pravého úhlu. Přesnost zabroušení je plus mínus 0,2 mm. Dlaždice jsou tak stejně velké (případné rozdíly nejsou lidskému oku viditelné) a stačí mezi nimi dělat spáry o šířce 2 mm. 

Nevýhody keramické dlažby: studenost a tvrdost

Na druhou musíme zmínit i nevýhody. Co je keramické dlažbě vytýkáno, to je studenost povrchu. Jakmile je v prostorách chladno, na dlažbě je to hned znát a přejít po ní bosou nohou je značně nepříjemné. Druhou věcí je pak tvrdost při došlapu.

Při výběru je důležité sledovat klouzavost. Některé dlaždice jsou z hlediska protiskluznosti uzpůsobené do obývacího pokoje a jiné můžete s klidem dát i do koupelny, aniž byste se museli bát, že se v ní jednoho krásného dne přizabijete kvůli vlhké podlaze. 

Keramická dlažba má výhody, o kterých se nám u jiných podlahových krytin může jen zdát. Stane se součástí i vašeho domova?

Použité zdroje:
•    https://www.thespruce.com/ceramic-flooring-pros-and-cons-1314687
•    https://www.forbes.com/home-improvement/flooring/tile-flooring-pros-cons/ 
•    http://www.tmtiling.com/advantages-and-disadvantages-of-using-ceramic-tile-flooring/