Jste zde

5 nesmyslných dekoračních mýtů: Nelpěte na bílé barvě ani na symetrii na zdech

bytový design Zdroj: Shutterstock
Dekorování bytu je zábavná hra. Nenechte se svazovat pravidly, která ani nemusí být opodstatněná. Jaké jsou největší nesmysly, kterými se řídíme při zařizování bytu?

7. 12. 2023

Seznamy zákazů jsou nekonečné - alespoň co se týče vybavování domova. Známí designéři se jimi ale neřídí. Znají všeobecná pravidla a pak je s grácií porušují. Naučte se to i vy!

Mýtus #1: Na strop jenom bílou

Ať už máte stěny jakékoli barvy, strop by měl vždy zůstat bílý. Pokoj by jinak působil malý/stísněný/nízký... Doplňte vlastnosti podle chuti. Mít strop v jiné než bílé barvě je totiž údajně vždycky špatně! Jde to ale udělat i jinak. Zvolte si barevnou kombinaci pokoje a nebojte se do hry zapojit i strop. Může být šedý, obložený tmavým dřevem nebo dokonce zlatý. Stačí správně namixovat barevné kombinace.

shutterstock_1816419788.jpg

šedivý strop v místnosti
Zdroj: 
Shutterstock
Strop můžete vymalovat třeba i tmavě šedivou. Jen pozor na rozměry místnosti.

Mýtus #2: Jeden výrazný vzor a dost

Výrazný květinový vzor jenom na gauči či záclonách a všechno ostatní držet při zemi. I tohle pravidlo můžete s klidem vyškrtnout. Nebojte se kombinace více zajímavých vzorů. Pokud si nejste jistí, jak je správně poskládat, držte se jedné barvy, které je opticky propojí. Nebo zvolte jeden vzor na více kusů nábytku v bytě. Výrazný nemusí nutně znamenat špatný.

Mýtus #3: Pěkně vycentrované umění pověšené na zdech

Nemusí to být zrovna drahá originální malba, stačí zvětšená fotka z dovolené. V hlavě máme zkrátka zafixováno, že obrázky musí jít na zeď a ideálně pěkně srovnané do úrovně očí. To ale významně snižuje výstavní prostor... Interiéroví designéři ale s tímto pravidlem zatočili už dávno. Díla často staví na zem podél zdí, na skříně, do knihoven nebo prostě po celé výšce zdí.

shutterstock_1929872735.jpg

grafika na zdu
Zdroj: 
Shutterstock
Nebojte se umění na zdech. A nebojte se porušit symetrii.

Mýtus #4: Schovejte trubky a kabely

Jistě, shluk kabelů smotaných v rohu místnosti nepůsobí zrovna úžasným dojmem. To ale neznamená, že musíme zahladit stopu veškeré práce v interiéru. Nebojte se odhalených trubek a organizovaně vedených kabelů. Ve společnosti velkých plechových lamp a neomítnutých stěn získáte velmi snadno industriální ráz, který je nyní velmi trendy.

Mýtus #5: Symetricky rozložené polštáře

Dva v krémové, dva v zelenkavé a jeden světle hnědý uprostřed. V podobných schématech se často zachází s polštáři na českých gaučích - s důrazem na symetrii a určitý počet. Polštáře navíc často barevně ladí s dalšími textiliemi v pokoji. Zapomeňte na toto nesmyslné pravidlo, které je stejně out jako ladění barvy bot, pásku a kabelky. Raději vsaďte na elegantní uklizený chaos.

Zdroje:

  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-tipy-a-trendy-barvy-v-byte-ladte-podle-pravidla-60-30-10-40374582
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/co-je-industrialni-styl-bydleni-a-proc-bychom-to-s-nim-nemeli-za-kazdou-cenu-prehanet-30416.html
  • https://www.mojetapety.cz/blogs/blog/jak-kombinovat-vzory-v-interierech