Jste zde

Jak vybrat podlahu do kuchyně: 5 důvodů, proč vás okouzlí vinylová podlaha

vinylová podlaha v kuchyni Zdroj: Shutterstock
Kuchyně tvoří srdce domova. Trávíte v ní hodně času, scházíte se tam s rodinou. Výběr vhodné podlahy do kuchyně proto nepodceňujte. Poradíme vám, jak vybrat podlahu do kuchyně a proč si vás svými jedinečnými vlastnostmi získá vinylová podlaha.

15. 3. 2023

Nabízí vysokou odolnost vůči vodě a vlhkosti 

Rozlišujme dva základní typy vinylových podlah. Mezi ně patří vinylová podlaha lepená a vinylová podlaha plovoucí.

A právě lepený vinyl nabízí vysokou odolnost vůči vodě. Při správném položení se totiž výrazně snižuje možnost zatečení vody pod podlahu. Jako se to může stát u plovoucí vinylové podlahy, která není pevně spojená s podkladem. 

Lepenou vinylovou podlahu můžete bez problému položit i v koupelně. Takže s běžným provozem v kuchyni si hravě poradí. 

Rozhodně nemusíte panikařit, když ji omylem polijete. Tekutiny nikam nezatečou a podlahu stačí setřít

Obrovský výběr dekorů: Vyberte si dřevo, dlažbu nebo beton 

Vinylová podlaha se přizpůsobí každému stylu bydlení. Ať už si zařizujete domov ve skandinávském stylu, učaroval vám industriální styl, nebo se snažíte do svého domu přivést prvky francouzského venkova. Vinylová podlaha splní každé vaše přání a sen o útulném a vyladěném domově. 

Vinylové podlahy se totiž vyrábí v mnoha různých dekorech. Takže si snadno vyberete imitaci dřeva v nejrůznějších odstínech i typech dřeva. Pokud vám dlažba připadá příliš studená, ale líbí se vám její dekor, vyberte si vinylovou podlahu se vzorem dlažby. 

Stále populárnější je například industriální styl bydlení. K tomu se skvěle hodí vinylová podlaha v imitaci betonu. Pomůže vytvořit čistý a praktický dojem. 

Tip: Pokud máte menší kuchyň, vybírejte světlou vinylovou podlahu. Opticky tak prostor zvětšíte. 

Vydrží i vysokou zátěž: Sledujte piktogramy výrobce 

Pokud vybíráte podlahu do kuchyně a máte malé děti nebo třeba domácí mazlíčky, pak určitě přemýšlíte, co taková podlaha vlastně vydrží. U vinylu si buďte jistí, že vydrží opravdu hodně

Vinylové podlahy se hodí i do namáhaných komerčních prostor a v domácích podmínkách si poradí téměř s každou výzvou. 

Vylité pití, zvířecí drápky nebo třeba loužička od štěněte vás rozhodně nemusí trápit. A to i díky ochranné vrchní PUR vrstvě, která zacelí všechny mikropraskliny, ve kterých by se mohla usazovat špína a nečistoty. 

Jak velkou námahu vinylová podlaha vydrží, a jestli se hodí zrovna k vám do kuchyně, vám pomůžou určit i piktogramy od výrobce

Co vám prozradí piktogramy o vinylové podlaze:

  • Do jaké třídy odolnosti vinylová podlaha patří. 
  • Jestli je vhodná na podlahové topení.
  • Jestli je chráněná povrchovou vrstvou (a jakou).
  • Jakou má celkovou tloušťku.
  • Jestli je odolná vůči uklouznutí
  • Jakou nabízí zvukovou izolaci.

Snadno se čistí: Stačí ji běžná péče 

S vinylovou podlahou rozhodně nestrávíte hodiny úklidem. Stačí jí běžná péče. Podlahu můžete bez problému vysávat, zametat a vytírat s použitím běžných čisticích prostředků. Díky dokonale hladkému povrchu se na vinylu nehromadí špína. Při čištění vinylové podlahy se vyhněte voskům, leštidlům nebo rozpouštědlům. Nikdy nepoužívejte ani abrazivní prostředky jako jsou různé tekuté písky nebo agresivní čističe s chlorem. 

Podobné vlastnosti jako vinyl nabízí i PVC podlahy, které tak představují lákavou alternativu. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena. Pokud sháníte levnou podlahu do kuchyně, pak zvažte kromě vinylu i PVC. 

Udrží vás v teple a izolují hluk 

Vinylová podlaha patří mezi tzv. teplé krytiny. Došlap na ní je tedy mnohem příjemnější a komfortnější než například chůze po dlažbě nebo laminátové podlaze. Na vinylu vás tak nebudou výrazně studit ani bosé nohy

Měkký došlap vám zajistí jak lepená vinylová podlaha, tak i ta plovoucí. Vinylové podlahy vynikají také velmi dobrými zvukově izolačními vlastnostmi. Tlumí jak kročejový hluk, tak se od nich i méně odráží celkový hluk v místnosti. Tyto vlastnosti ocení všichni, kdo mají například domácí mazlíčky. Klapání jejich drápků na vinylové podlaze totiž není tak hlasité a nebude vás třeba obtěžovat v noci. 

S vinylovou podlahu v kuchyni zkrátka nešlápnete vedle. Nabízí výborný poměr mezi kvalitou a cenou, bezkonkurenční vlastnosti a skvěle zapadne do každého interiéru.