Jste zde

Černobílá podlaha nemusí být noční můra bytu. Poradíme, jak na ni!

obývák s černobílou podlahou Zdroj: www.bigstockphoto.com
Černobílá na podlaze je elegantní řešení, které vypadá skvěle v plánech, ale jen málo kdo umí využít její potenciál. Zvládněte tuto dekoratérskou výzvu jako profesionál a dejte svému bytu manhattanský šarm.

20. 7. 2020

Ať už jsou to malé, či velké kostky, kohoutí stopa, kruhy či geometrické obrazce, kombinace černé a bílé barvy na podlahové krytině je nepřehlédnutelná. Sama o sobě tvoří v interiéru výrazný prvek. Není ale jednoduché její přirozený potenciál podpořit, tak aby pokoj nepůsobil příliš přeplněně. Přečtěte si několik tipů, které vám pomohou tuto zapeklitou situaci vyřešit.

Nestaňte se Alenkou v Říši divů

Ať už máte černobílou podlahu v předsíni, či v kuchyni, dobře si rozmyslete, jaký nábytek na ni postavíte. Toto rozhodování je totiž složitější než s dřevěným povrchem či nízkým kobercem.

bigstock-black-and-white-tiled-floor-19430858.jpg

podlaha s černobílým vzorem
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Černobílá podlaha je efektní - zvlášť, když ji doprovodíte jedním výrazným kusem nábytku

Pokud chcete zbytek interiéru držet spíše v tlumené rovině, vsaďte na neutrální tóny, barevnou škálu šedé či béžové. Nedoplňujte podlahu černobílým nábytkem, pokoj by pak vypadal jako z Alenky v Říši divů. K barevnému minimalismu však zvolte jeden zajímavý kousek výrazné barvy. Například oranžové křeslo, šmolkově modrý stolek či zrcadlo se zářivě (nikoli neonově) žlutým rámem. Místnosti dodáte hravost a nápad.

Máte-li patio, chodbu či předsíň s černobílou podlahou, vytvořte si zákoutí vonící sofistikovanými dálkami. Výborně se pro tento účel hodí ratanový nábytek. K bílé stěně postavte ratanové křesílko a stolek a místo doplňte zeleným kapradím. Tato kombinace vypadá velmi svěže a originálně. Když navíc na zeď pověsíte hezkou mapu či obrázek z cest, dáte atmosféře ten správný mix.

bigstock-empty-grey-wall-in-small-kitch-351824585.jpg

černobílá podlaha v kuchyni
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Černobílé podlaze to bude slušet i v kuchyni. A tady je dokonce i navýsost praktická.

Nepouštějte Marylin do bytu

Jak s černobílou podlahou naložit v kuchyni? Správnou odpověď hledejte v amerických interiérech 50. let 20. století. Párujte s pastelovými barvami a nebojte se dostat do místnosti kov.

Matně stříbrné spotřebiče a oblé detaily dodají ten správný „americký feeling“. Jenom pozor na výrazné barevné kombinace. Vyhněte se rudé kuchyňské lince, a kýčům, které se k tomuto období vážou. Pryč s podobiznami Marylin i Elvise! Nesnažte se vytvořit reklamu na americká 50. léta, vezměte si z nich jenom to nejlepší.

bigstock-striking-modern-white-bathroom-317813782.jpg

černobílá podlaha v koupelně
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
V malých místnostech jako je třeba koupelna, dejte pozor na to, aby vás z černobílé podlahy nepřecházel zrak.

Od sklepa až po salónek

A co v ostatních místnostech? Černobílá podlaha má několik nesporných výhod - hodí se prakticky kamkoli - od sklepa až po salónek - a snese mnoho stylů. Takže záleží na vás, jak ji spárujete s nábytkem.

Pokud máte rádi moderní styl, dejte si pozor, aby v kombinaci s černobílým vzorem nepůsobil sterilně a chladně. Bát se ale nemusíte historických epoch. Černobílé podlaze sluší sofistikovaná zdobnost. Tedy žádné přehnané kudrlinky, spíše klasicistní ozdoby a dřevěný nábytek v tmavší hnědé barvě. Pro pomyslné prohřátí místnosti můžete použít květinový vzor na potazích či závěsech. Pravý společník černobíle kostkované podlahy? Koloniální styl!