Jste zde

Podlahové trendy se stále mění, ale i tak je stále do některých prostor TOP volbou dlažba!

podlahové trendy PR Zdroj: Pixabay
Ačkoli patří dlažba mezi přirozeně studené podlahoviny, stále se najdou prostory, do kterých je více než žádoucí, a to díky svým skvělým užitným vlastnostem.

27. 6. 2022

Stačí si jen vybrat správný druh dlažby, správně postupovat při její pokládce a bude vám dělat radost po dlouhá léta. Bez čeho se při pokládce dlažby neobejdete a na co si dát pozor, najdete v následujících řádcích.

Pokládka dlažby není těžká, jen si musíte na pár věcí dávat pozor

Ještě, než se rozhodnete pro nákup a pokládku dlažby svépomocí, měli byste se zamyslet, zda vám nechybí potřebné vybavení, a hlavně zda na to opravdu budete mít trpělivost. Podklad, na který chcete dlažbu pokládat musí být čistý a hlavně rovný, v opačném případě je potřeba je vystěrkovat a vyrovnat. Současná lepidla už vám s tím nepomohou, protože se nedávkují v tzv. buchtách, ale jen v tenké vrstvě. Přitom vyrovnávání podlahy není žádná sranda.

Kromě toho počítejte, že i k pokládce dlažby potřebujete speciální nářadí, základem je řezačka na dlažbu, kýbl na míchání lepidla, zoubkovaná stěrka pro jeho nanášení, nástavec na vrtačku pro jeho míchání a logicky tedy i vrtačku. Potřeba bude samozřejmě i různých měřidel, a to ve formě svinovacího či skládacího metra, ale chybět vám nesmí ani vodováha.

Vhodné je si pořídit i distanční klíny, pro dodržení správné vzdálenosti mezi dlaždicemi a zdí, některé nastavitelné modely vám pomohou i krásně udržovat rovinu. Díky čemuž je pokládka dlažby opět jednodušší.

Máte vše připraveno? Před pokládkou si vše znovu promyslete

Než se pustíte do vlastní pokládky dlažby je vhodné se znovu zamyslet nad tím, jakým směrem vám bude probíhat spára. U asymetrických nebo moderních dlaždic s formátem, jež imituje podlahové lamely se doporučuje, aby byla spára směřována po směru dopadu světla. Případně aby byla vodorovná s delší stranou místnosti. Díky tomu bude dlažba v interiéru vypadat velice přirozeně.

Nemáte žádnou praxi? Tak se hned nepouštějte do velkých úkolů

Pokud jste nikdy neviděli pokládku dlažby na živo a vaše zkušenosti plynou pouze z dostupných video návodů, není vhodné se pouštět do pokládky dlažby ve velkých místnostech. Právě ty patří mezi náročnější realizace a vhodné si je vyzkoušet pokládku v menších interiérech, jako je koupelna, prádelna apod.