Jste zde

Jak vyčistit spáry? Pomůže zubní pasta, soda nebo obyčejná svíčka

čištění spár v koupelně Zdroj: Bigstockphoto
Asi nám dáte za pravdu, že čištění zašlých spár nepatří mezi činnosti, kterým bychom se rádi a dobrovolně každý týden věnovali. Často je navíc jedno, čím a jak často je drhneme. Změně zbarvení stejně dřív nebo později neunikneme.

28. 3. 2021

Jak zašlým spárám vrátit původní barvu a lesk? Ještě před tím než vyrazíte do obchodu pro drahé chemické prostředky, vyzkoušejte následující babské rady. Často vám totiž od zašlých nebo flekatých spár pomůžou suroviny, které máte běžně doma ve skříni, ledničce nebo spíži. 

Tip #1: Ocet a jedlá soda

Tihle dva pomocníci by měli patřit k povinné výbavě každé domácnosti. Dokážou totiž pomoct nejen od skvrn na hliníku, ale taky s údržbou a očistou spár v koupelně nebo kuchyni. 

Jednoduše si z octa a sody umíchejte kašičku, kterou nanesete na spáry třeba starým zubním kartáčkem. Nechte několik (desítek) minut působit a vydrhněte houbičkou. Jen si dávejte pozor, ať ocet nenanesete na injektážní spárovací hmotu, se kterou reaguje!

Přečtěte si taky: Jak vyčistit hliník? Pomůže ocet i popel. Do myčky ho ale nedávejte

bigstock-cleaning-tiles-in-the-bathroom-402949586_1.jpg

kartáč na zašlé spáry
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zašlé spáry můžete vyčistit pomocí klasické chemie, nebo sáhnout po některé ze surovin, co máte doma.

Tip #2: Soda a bělidlo na prádlo

Další účinnou kombinací je opět soda – tentokrát ale ve společnosti bělidla na prádlo, které koupíte v každé drogerii nebo supermarketu. V tomhle případě smíchejte přibližně čtvrtinu šálku bělidla s třemi čtvrtinami jedlé sody. Vzniklou hmotu naneste na spáry, nechte působit alespoň 30 minut a vydrhněte.

Tip #3: Soda a kyselina citronová

Podobně účinná jako kombinace výše je i soda smíchaná s horkou vodou a kyselinou citronovou. Vzniklou pastu naneste na spáry a nechte svému osudu asi po dobu třiceti minut. Pak se můžete vrhnout na drhnutí zubním kartáčkem se středně tvrdým vlasem. 

Tip #4: Zubní pasta

Od zašlých a flekatých spár vám dost dobře pomůže taky obyčejná zubní pasta. Kromě toho, že s ní jde drhnutí levou zadní, koupelnu nebo kuchyň navíc příjemně provoní. 

bigstock-dirty-joints-between-the-tiles-389141428_1.jpg

zašlé spáry v rohu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zašlé spáry na estetice vaší koupelně nepřidají.

Tip #5: Odlakovač

Pokud si nevíte se zašlými spárami rady, zkuste se na ně vytasit s trochu silnějším kalibrem. Tím je obyčejný odlakovač na nehty, který obsahuje aceton. Trochu odlakovače nalijte na měkký hadřík, naneste na spáry, nechte několik minut působit a drhněte. Odlakovačem můžete naplnit taky injekční stříkačku a tekutinu aplikovat přesně tam, kam potřebujete. 

Mohlo by vás zajímat: Jak vyčistit připálený hrnec? Jděte na něj s cukrem nebo kolou

Tip #6: Parafínová svíčka

Vskutku netradičním, o to víc účinným způsobem, jak zašlé spáry vyčistit, je obyčejná parafínová svíčka. Prostě ji vezměte do ruky a tupým koncem přejíždějte mezi kachličkami. Pokračujte systematicky, aby se vosk dostal do všech spár, i do těch, které jsou dosud čisté. Vosk pomůže s narušením struktury špíny a následnou impregnací. Voda společně s nečistotami po něm pak sklouzne rychle pryč.

Co když nic z výše uvedeného nepomůže?

Pokud jsou spáry ve stavu, kdy jim nepomohlo nic z výše uvedeného, bude ideální spárovací hmotu opatrně odstranit a nahradit ji novou. Na odstranění staré spárovací hmoty vám dost dobře poslouží i obyčejný modelářský nožík.

Jen dávejte pozor, ať při téhle činnosti neulámete hrany obkládaček. Nakonec drobným štětečkem s tuhými štětinami nebo vysavačem s úzkým násadcem odstraňte všechny uvolněné zbytky staré spárovací hmoty a naneste novou.