Jste zde

Jojobový olej: Dřív s ním vojáci opečovávali zbraně, dnes je požehnáním pro vlasy i pleť

lisovaný jojobový olej Zdroj: Shutterstock
Jojobový olej je součástí celé řady kosmetických přípravků, které slouží k péči o pleť a pokožku. Hodí se i pro aromaterapii jako nosný olej pro éterické oleje. Jak ho používat a proč ho nekonzumovat?

3. 7. 2023

Začněme tím posledním. Jojobový olej rozhodně nepatří do salátů a dalších dobrot, které si doma vykouzlíte k snědku. Lidské tělo ho nedokáže zpracovat, proto olej tělem prochází beze změny a organismus si z něj nedokáže nic vzít. Není to totiž olej v pravém slova smyslu – je to voskový ester, látka, která je podobná spíš vosku než oleji. 

Arašídový olej: Patří k nejzdravějším olejům, a dokonce zlepšuje zrak

Kde se jojobový olej bere a jaká je jeho historie?

Jojobový olej se lisuje z plodů keře, kterému jednoduše říkáme jojoba (a lidově i kozí ořech, chininovník nebo divoká líska). Jeho botanický název je Simmondsia chinensis a vyskytuje se jen v některých oblastech Severní Ameriky. 

shutterstock_726833434.jpg

jojobový olej
Zdroj: 
Shutterstock
Plody keře jojoby jsou podobné olivám.

Jojoba je pořádně houževnatý keř, který toho spoustu vydrží – problém mu nedělají ani sucha a velmi vysoké teploty. Jeho plody, které nápadně připomínají olivy, jsou nabité látkami, které efektivně pečují o lidskou a pleť a pokožku. Vyniká mezi nimi třeba vitamín E. Je taky hypoalergenní a působí proti bakteriím, plísním a volným radikálům.

Používání jojobového oleje není nic nového. Už staří domorodci na americkém kontinentu z plodů jojoby extrahovali olej a aplikovali ho na kožní rány všech druhů, vředy a další potíže, které se na pokožce vyskytly.

V kuchyni tedy jojobový olej neobstojí, zato v americké armádě obstál za války jako příměs do motorových olejů nebo jako látka, kterou se udržovaly v kondici zbraně (třeba kulomety). 

Suchá, nebo mastná pleť? Tenhle olej si zamiluje každý

Tedy každý, kdo ho vyzkouší. Jojobový olej má na pleť a pokožku bez přehánění blahodárné účinky a je úplně jedno, jestli jde o pleť suchou, mastnou, trpící na akné nebo prostě jakkoli „rizikovou“.

Jakmile ho budete nějakou dobu pravidelně používat, pleť se normalizuje – suchá a podrážděná bude zase odolná, akné si na vás nedovolí tolik, co běžně, a mastnou pleť dokáže pěkně zmatňovat a zmírňovat v ní produkci kožního mazu.

shutterstock_1488709208.jpg

jojobový olej na vlasy
Zdroj: 
Shutterstock
Jojobový olej je požehnáním nejen pro vlasy.

S jojobovým olejem nemusíte skončit u pleti, klidně s ním pravidelně oblažte pokožku na celém těle. V žádném případě vám to neublíží, naopak můžete pozorovat úžasné změny. Ne nadarmo patří tenhle olej k těm nejcennějším, které známe.

Nejlepší je aplikovat jojobový olej na vlhkou pleť a pokožku, protože při kontaktu s vodou vytváří jemnou emulzi, která se krásně vsakuje a podporuje dlouhodobou hydrataci.

Kromě toho přináší jojobový olej zklidnění pro pleť a pokožku spálenou od slunce, a to jak v létě u moře, tak klidně na jaře na zrádném horském sluníčku. 

Zapomenout nesmíme ani na to, že může fungovat i jako odličovač, který si poradí se vším včetně voděodolné řasenky.

Požehnání pro vlasy

Spoustu z nás trápí roztřepené konečky a celkově poškozená struktura vlasů. Pokud se v tom poznáváte, dopřejte si čas od času vlasový zábal z jojobového oleje. Ten je vhodný pro všechny typy vlasů – těm suchým dodá lesk, u mastných zredukuje tvorbu kožního mazu. Jojobový olej dokáže vlasy dokonale obalit a zregenerovat, poškozená místa efektivně vyplnit a napravit škody, které byly na vlasech napáchány.

Pro krásné nehty

Jen málokdo je spokojený se stavem svých nehtů. Jestli se vám třepí a lámou, s jejich křehkostí pomůže masáž nehtového lůžka právě jojobovým olejem. Potrvá to minimálně měsíc pravidelného masírování, než se dostaví první viditelné výsledky, ale rozhodně to stojí za to. 

Hurá na masáž!

Máte doma někoho, kdo vám po náročném dni rád namasíruje záda? Jojobový olej se k masážím hodí. Navíc už tu padlo, že je dobrý jako nosný olej pro éterické oleje. Tak můžete masáž spojit s aromaterapií – jednoduše smíchejte trochu jojobového oleje s vybraným éterickým a užijte si relax hned dvěma smysly.

Použité zdroje:

  • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/zazrak-mezi-oleji-jojobovy-olej-5-tipu-na-co-j
  • https://www.biooo.cz/jojobovy_olej_bio_saloos-p-1286.html
  • https://www.rehabilitace.info/zajimavosti/jojobovy-olej-na-pokozku-a-plet-proc-a-jak-pouzivat/