18. 9. 2022
Olivy jsou plodem olivovníku evropského. Stálezeleného a velmi odolného stromu, který roste po celém Středomoří. Překvapivě patří mezi ovoce a jsou plné vitamínů i dalších cenných látek, které mají značný vliv na zdraví.
Olivy vynikají svými detoxikačními účinky
Olivy jsou plné antioxidantů, vitamínů, minerálních látek i vlákniny a jsou obrovským zdrojem nenasycených mastných kyselin. Posilují imunitu i kardiovaskulární systém, zlepšují trávení, snižují hladinu cholesterolu v krvi a zpomalují proces stárnutí.
Zlepšují také kvalitu spánku a i přesto, že jsou plné tuků, pomáhají zhubnout. Ovšem pouze za předpokladu, že si dopřejete opravdu kvalitní olivy v omezeném množství!
Věděli jste, že …
Olivy se nedají jíst rovnou ze stromu. Jsou tvrdé a nejsou chuťově dobré. Předtím, než se dostanou na váš stůl, tak musí projít procesem, během kterého jsou zbaveny hořkosti.
Olivy se předtím, než se dostanou na váš stůl, musí zpracovat. Čerstvé olivy se nejprve nakládají na několik hodin do roztoku s hydroxidem sodným, poté se louhují ve vodě a máčí v soli, octu nebo oleji s různými bylinkami.
Po uplynutí požadované doby, která se odvíjí od jejich zralosti a velikosti, se pak olivy balí, popř. konzervují, a plní sýrem, slaninou, ančovičkou, mandlí, tuňákem, lososem, česnekovou pastou nebo třeba paprikou.
V obchodě sáhněte raději po olivách v plechovce
Nejkvalitnější olivy u nás obvykle seženete v plechovce, neboť nejsou vystaveny působení světla a nedochází k jejich deformování. Naopak nejméně kvalitní olivy jsou v sáčku. Zpravidla jsou totiž zdeformované a obvykle také bývají naložené ve slanějším nálevu, který přebije jejich typickou chuť. Olivy ve skleničce představují zlatou střední cestu. Sice nejsou zdeformované, ale nejsou chráněny před světlem.
Dále je také vhodnější kupovat olivy, které mají pecku. Na rozdíl od oliv bez pecek jsou totiž pevnější a chuťově lepší, neboť díky pecce nenatáhnou tolik nálevu a zachovají si svou skutečnou chuť.
Zelené, nebo černé
Pochutnat si můžete nejen na zelených, ale i na tmavých olivách. Nejedná se však o odlišné odrůdy. Rozdílná barva, které se může pohybovat od zelené po hnědou, červenou, tmavě fialovou až po úplně černou, je ukazatelem jejich zralosti.
Zelené olivy se sklízejí na podzim a v podstatě se jedná o nezralou formu černých oliv. Jsou pevnější, více nahořklé a obsahují mnohem méně oleje.
Černé olivy se sklízejí v prosinci, když jsou zcela zralé. Mají jemnější chuť, jsou měkké a obsahují více oleje. Mnohem více se tak hodí k výrobě olivového oleje, který patří mezi jeden z nejzdravějších rostlinných olejů.
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Oliva
- https://abecedazdravi.cz/zdrava-vyziva/cerna-neznamena-vzdy-cerna-aneb-olivy-pod-lupou
- https://www.pampasmarket.cz/recepty-tapas/kdyz-neni-oliva-jako-oliva--jak-vybrat-tu-spravnou-na-nas-stul/
- https://www.cz-test.cz/clanek/co-byste-meli-vedet-o-olivach
- http://www.olivy.cz/o-olivach/proc-jist-olivy
- https://www.vitalia.cz/clanky/olivy-zdravi-a-kalorie-zdani-klame/