8. 4. 2024
Sušička prádla si získává místo v našich domácnostech čím dál častěji. Tedy za předpokladu, že na ni máme prostor. Má svoje nesporné výhody, které nás lákají – prádlo se v ní usuší podstatně rychleji než při pověšení na šňůru pěkně postaru (s normálním cyklem za 2 hodiny, u speciálních programů to je i 40 minut), ze sušičky ho vyndáte měkčí a příjemnější na dotek, spoustu kousků nemusíte ani žehlit… A hlavně ušetříte tolik času, že se vám o tom ani nesnilo.
Sušička může dost ulevit i alergikům – dokáže totiž prádlo zbavit alergenů, prachových částic, a dokonce ho i dezinfikovat.
Je ale potřeba myslet i na potenciální nevýhody. Sem patří počáteční investice, další zastavěný prostor (pokud nemáte možnost dát ji nad pračku), omezená životnost (10–15 let), případné další náklady při poruše, spotřebovaná energie a u levnějších modelů vás může potrápit hlučnost. Myslet musíte i na vhodný objem prádla, jinak budete jen obtížně ladit praní a sušení.
Pokud máte jasno a po sušičce prádla se začínáte porozhlížet, podívejte se, na které vlastnosti je fajn se při výběru zaměřit.
Rozměry a kapacita sušičky
Tím prvním, co byste měli řešit, jsou rozměry sušičky. Pokud nežijete v paláci nebo aspoň velkém domě, nejspíš nemáte místa tak úplně nazbyt. Dobře si přeměřte prostor, který můžete sušičce věnovat. Může to být klidně nad pračkou. Nezapomeňte podle toho volit způsob plnění – horní nebo přední.
Pro případ, že máte skutečně málo místa, jsou tu slim sušičky, tedy ty úzké do 60 centimetrů.
S rozměry jde ruku v ruce kapacita sušičky. Hodí se mít sušičku, jež pojme celou várku prádla, kterou čerstvě vyndáte z pračky. Jinak by byl proces poměrně složitý. Sušit byste museli na několikrát nebo část prádla stejně věšet na šňůru.
Kapacitu můžete řešit i s ohledem na počet členů domácnosti. Pro jednoho nebo dva lidi zpravidla stačí kapacita 6–7 kilogramů, čtyřčlenná rodina ocení kapacitu 8–9 kilogramů a ještě větší domácnosti pak využije i kapacitu 10 kilogramů.
Důležité je vědět i to, že větší sušičky bývají ty s předním plněním, zatímco ty s horním plněním jsou často úzké a s nižší kapacitou.
S tepelným čerpadlem, nebo bez něj?
Dalším důležitým parametrem je princip fungování kondenzační sušičky, který řeší, jak naložit s párou, která se během sušení tvoří. Vybrat si můžete:
- Sušičku bez tepelného čerpadla: Horká pára se tady přeměňuje na vodu, jež se pak buď ukládá do zásobníku (který musíte pravidelně vyprazdňovat), nebo je svedena rovnou do odpadu; tenhle typ je vhodnější do menších domácností, kde se nepere často a ve velkém.
- Sušičku s tepelným čerpadlem: Ta umí vzniklý horký vzduch ochladit a přeměnit na energii, která je pak sušičkou dál využívána; úspora se ti může vyšplhat i na 50 % a tyhle modely jsou ideální volbou do větších domácností, kde se pere často
Dalším druhem sušiček jsou ty ventilační, s topným tělesem. K nim ale zapotřebí mít výfukovou trubici vedenou ven, což se jen tak někde nepodaří. Častěji než v domácnostech se proto používá v prádelnách.
Připojení na odpad
Připojení na odpad je praktické, a pokud máte možnost ho provést, vybírejte si podle toho samotnou sušičku. Pořídit si ji ale můžete, i když vodu nebudete moct svádět rovnou do odpadu. Pro takové případy jsou tu zásobníky na vodu v každé sušičce. Na vás je pak jen pravidelně ho vyprazdňovat.
Spotřeba energie
Až budete vybírat sušičku, dívejte se i na energetickou třídu, abyste věděli, jak velkou zátěž bude její provoz představovat pro váš rozpočet. Napříč těmihle třídami může jedno sušení přijít na necelých 5 Kč (A+++), ale i na 10 Kč (C). Za roční spotřebu se pak bere 160 cyklů, což může vyjít na 800–1 600 Kč.
Dětská pojistka
V domácnosti, kde se pohybují malé děti (nebo aspoň jedno), určitě budete rádi za dětskou pojistku. Díky ní se ovládání sušičky snadno uzamkne, takže se nestane, že by si dítko hrálo se spotřebičem a ten by se sám zapnul nebo vypnul.
Hlučnost
Avizovanou hlučnost vůbec není od věci sledovat. Záleží samozřejmě i na tom, kde sušička bude a jestli by vůbec měla šanci vás rušit, i kdybyste ji nakrásně zapnuli při večerním programu. Ty nejtišší modely dosahují 63 dB (to je víceméně jako hlasitější hovor), ale běžných je i 68 dB (šrumec v hospodě nebo údery psacího stroje).
Funkce, programy a vychytávky
To zásadní už víte. Teď se ještě můžete podívat i na nejrůznější funkce a vychytávky, jež jsou u některých sušiček běžné, u jiných ne.
- Odložený start: sušit můžete začít klidně po odchodu z domova, aby vás spotřebič nerušil; start se dá často odsunout až o 23 hodin.
- Parní program: ten dokáže prádlo decentně zvlhčit pro případ, že ho budete žehlit (půjde to snáz).
- Perfect Dry: sušička rozezná tvrdost vody a přizpůsobí jí celý proces.
- 6. smysl: tenhle program určí ideální dobu a teplotu sušení na základě hmotnosti prádla.
- Refresh: dokáže zbavit oblečení pachů, aniž byste ho museli prát.
- FragranceDos: zajistí krásně nadýchané a voňavé prádlo.
- Wifi, Bluetooth, NFC: je libo smart sušičku? Hravě ji připojíte k mobilním zařízením a řídit ji můžete jejich prostřednictvím, případně hlasem!
Pračka se sušičkou: je to lepší nápad?
Jako příjemné ušetření prostoru se zdá být kombinovaná pračka se sušičkou. Jistě, co se místa týče, výhodné to je. Mějte ale na paměti, že některé modely můžou mít jinou kapacitu pro praní a jinou pro sušení, spotřebují víc vody a nepracují tak efektivně jako samostatné sušičky. Hlavním spotřebičem v tomhle „kombu“ je vždycky pračka. Celkově je roční provoz dražší (v řádech tisíců korun).
Použité zdroje:
• https://medium.com/@northstarappliance.social/3-common-pros-cons-of-a-drying-machine-3283d9568b7b
• https://www.hoz.sg/blog/air-dry-vs-dryer-pros-cons-and-which-way-is-the-best
• https://www.alza.cz/jak-vybrat-susicku
• https://www.recenzer.cz/susicky-pradla/jak-vybrat-susicku-pradla/
• https://susicky.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-susicku/
• http://zelenaprojednicku.cz/stara-nebo-stala-hlukova-zatez-z-dopravy-na-male-strane/
• https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-tipy-a-trendy-na-co-si-dat-pozor-pri-koupi-pracky-se-susickou-40070270