Jste zde

Nejčastější chyby při praní prádla: Dělá je každý. Ano, i vy! Na co pozor?

prádlo v koši Zdroj: Shutterstock
Vyhněte se častým chybám při praní prádla v pračce! Víme, co děláte špatně, a poradíme vám, jak tyto chyby napravit.

17. 1. 2024

Praní prádla je rutinní záležitost, která se na první pohled nezdá být nijak složitá. Mnoho z nás se však dopouští chyb, které se mohou negativně odrazit nejen na čistotě prádla a vašem zdraví, ale také na životnosti praného materiálu a pračce. Podívejte se s námi na nejčastější z nich. 

shutterstock_1720919869.jpg

praní jemného prádla
Zdroj: 
Shutterstock
Jemné kousky perte samostatně a před každým praní nezapomeňte zapnout všechny zipy a zkontrolovat obsah kapes. 

Nedostatečně třídíte podle barev i podle materiálů

Roztřídit prádlo na bílé, barevné a černé dělá snad už téměř každý. Pokud však chcete zachovat barvy jasné a zářivé, měli byste být při třídění prádla mnohem pečlivější

Bílé perte pouze s bílým, modrozelené barvy perte se šedivou a od červené oddělte i zdánlivě podobné barvy, jako například růžovou nebo oranžovou. Černé perte vždy samostatně, a pokud má váš kousek více barev, řiďte se při třídění tou dominantní

Prádlo třiďte také podle materiálu a program i teplotu vody vždy přizpůsobte! Nešetrný program nebo příliš vysoká, či naopak nízká teplota můžou prádlo zničit, popřípadě nedostatečně vyprat. 

shutterstock_2258960153.jpg

tekutý prací prostředek
Zdroj: 
Shutterstock
Používání univerzálních pracích prostředků vede ke ztrátě barev i funkčnosti daného materiálu. 

Bavlnu proto vždy oddělte od umělých materiálů a džíny, spodní prádlo, ručníky i lůžkoviny perte vždy samostatně. 

Nepoužíváte vhodné prací prostředky a neřešíte jejich dávkování

Výběr pracího prostředku vždy přizpůsobte materiálu i barvě prádla, popřípadě jej přizpůsobte dětem nebo lidem s velmi citlivou pokožkou, a skrz dávkování se vždy držte doporučení výrobce.

Pokud dáte více pracího prostředku, než je třeba, nemusí se vždy dostatečně vymáchat a na oblečení může zanechat bílé skvrny a nevzhledné mapy. Stejně tak si hlídejte i množství aviváže. 

shutterstock_389837935.jpg

Plná pračka
Zdroj: 
Shutterstock
Nadbytečné množství pracího prostředku může časem ucpat pračku.

Tip: Prací prostředky kupujte bez fosfátů, a máte-li citlivou pokožku, vsaďte na přípravky, které neobsahují aromatické složky, plnidla, parfémy a bělidla. Namísto přípravku s chlorem kupte přípravek, který obsahuje aktivní kyslík, a snažte se, aby veškeré složky pracího přípravku byly přírodní a biologicky rozpustné, popřípadě biologicky odbouratelné. 

Přeplňujete buben pračky

Dodržujte hmotnost prádla, které pračka pojme, a nesnažte se ho do bubnu vtěsnat za každou cenu. Prádlo musí mít kolem sebe dostatek prostoru, aby k němu mohl proniknout nejen prací prostředek, ale i voda. Pokud pračku narvete, prádlo se dostatečně nevypere ani nevyždíme. 

Pamatujte! Pračku naplňte maximálně do dvou třetin její kapacity, popřípadě dbejte na to, aby se nad prádlo vešla ještě i vaše dlaň na výšku. 

Nečistíte pračku

Ze špinavé, zanesené a zanedbané pračky rozhodně nikdy nevyndáte čisté a voňavé prádlo. Po každém praní ji proto nechte vyvětrat a dokonale vyschnout, mrkněte na gumové těsnění i zásobník na prací prostředky a jednou za půl roku ji podrobte důkladné očistě. Vyčistěte filtr, který je obvykle umístěn v přední části, a pračku pusťte na prázdno na maximální teplotu, abyste vyčistili buben. 

Zdroje:

  • https://www.nanolab.cz/blog/10-nejcastejsich-chyb--ktere-delame-pri-prani-pradla-a-jak-je-napravit/
  • https://homebydleni.cz/bydleni/spotrebice/nejcastejsi-chyby-pri-prani-pradla-ktere-mozna-delate-i-vy/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/chyby-pri-prani-pradla-30000429.html
  • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/7-nejcastejsich-chyb-pri-prani
  • https://www.prozeny.cz/clanek/7-nejcastejsich-chyb-pri-prani-obleceni-jake-to-jsou-66472