Jste zde

Vybíráme sušičku prádla: Důležité jsou velikost, kapacita i hlučnost

vnitřek sušičky na prádlo Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pořízení sušičky na prádlo nepatří mezi zanedbatelné investice. Pokud si ovšem vyberete správně, nový spotřebič vám ušetří nejen práci, ale zejména čas. Jak sušičku prádla vybrat a na co se při jejím výběru zaměřit? Poradíme!

11. 1. 2021

Aby se ze sušičky prádla nestal lapač prachu, do interiéru skvěle zapadla a plnila funkci, pro kterou jste si ji pořídili, je potřeba si odpovědět na tři základní otázky:

  1. Jak velkou sušičku potřebujete? Rozměry sušičky by se samozřejmě měly odvíjet od počtu členů domácnosti a objemu prádla, které potřebujete denně/týdně vysušit. Standardní rozměry spotřebiče se pohybují okolo 85 × 60 × 60 centimetrů. Existují však samozřejmě také prostorově úspornější nebo naopak větší sušičky, které snadno ustavíte do menší koupelny i rozlehlejší kuchyně. Pokud bojujete s každým volným centimetrem místa, vsaďte na sušičky plněné vrchem, které bývají široké 40 cm nebo 45 cm. Nedostatek volného místa můžete vyřešit taky postavením sušičky na pračku nebo jejím zavěšením na stěnu.
  2. Chcete vestavěnou, nebo volně stojící sušičku prádla? I tenhle parametr se bude odvíjet od toho, kolik prostoru chcete sušičce „obětovat“. Volně stojící sušičky jednoduše postavíte do koupelny nebo na pračku. Máte-li však více volného prostoru v kuchyňské lince než v koupelně, je dobrým řešením vestavěná varianta. Tu dokonce mohou krýt dvířka v dekoru linky. Pamatujte ale, že umístěním sušičky vedle pračky nebo na ní, ušetříte spoustu kroků, které byste jinak museli věnovat přenášení mokrého prádla z koupelny do kuchyně.
  3. Jaký typ sušičky preferujete? V zásadě existují dva základní druhy sušiček. Sušičky ventilační, ze kterých vychází viditelná pára, a sušičky kondenzační s tepelným čerpadlem nebo topným tělesem. Jaký je mezi těmito typy rozdíl? U ventilační sušičky je potřeba zajistit dobré větrání místnosti, což může být zvláště v menších bytech maličko komplikované. Proto dává řada domácností přednost sušičkám kondenzačním, které je ale pro změnu potřeba umístit alespoň 60 cm od sprchy, pračky nebo umyvadla. V opačném případě by nebyl vzduch proudící do sušičky dostatečně chladný a snižovalo by to účinnost sušicího procesu.

bigstock-family-in-laundry-room-with-wa-309329857.jpg

kondenzační sušička
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Myslete na to, že kondenzační sušička by měla stát ideálně dál od sprchového koutu.

Co dalšího by vás mělo při výběru sušičky zajímat?

Kromě výše uvedeného byste ale měli znát také další parametry sušičky, kterou máte v plánu pořídit. Jedním z nich je třeba energetická třída a s ní související roční náklady. I když v obchodě vás to možná bude lákat pořídit levnější sušičku třídy B, z dlouhodobého hlediska doporučujeme koupit dražší spotřebič s nejvyšší energetickou třídou A+++.

Rozdíl ve spotřebě je totiž značný a za několik let se může citelně nasčítat. Zatímco dražší spotřebič může mít spotřebu na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, levnější sušičky s horší energetickou třídou spotřebují 3 a více kWh.

Kromě energetické třídy a nákladů by vás u nové sušičky měla zajímat taky její účinnost (kondenzace). Ta totiž informuje o tom, jak dobře sušička suší. V praxi můžete narazit na sušičky s parametry A – G, přičemž A vyjadřuje nejlepší účinnost.

A s účinností souvisí neodmyslitelně taky kapacita sušičky. Ta se samozřejmě liší podle typu a výrobce. Nejnižší kapacita sušičky je 3 kg, pro jednočlennou nebo dvoučlennou domácnost se však nejčastěji doporučuje kapacita 6 až 7 kg. Máte-li malé děti, budete potřebovat určitě kapacitu 8 kg i více.

bigstock-happy-house-smelling-the-fragr-378562168.jpg

voňavé prádlo
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Prádlo ze sušičky bude pěkně vonět, ale má i další výhodu - obvykle není potřeba ho žehlit.

Zajímat by vás měla i hlučnost spotřebiče. Vždy tak platí, že čím nižší hlučnost, tím vyšší komfort při využívání přístroje. Běžná úroveň hlučnosti u sušiček je kolem 64 dB, přičemž za hodně komfortní se považuje spotřebič s hlučností do 40 dB. Naopak 90 dB a více už značí nepříjemnou hlučnost.

V neposlední řadě byste se měli zajímat taky o funkce spotřebiče. Mezi ty základní patří určitě zvuková signalizace dokončení sušení nebo odložený start.

Pokročilejší funkce pak zvládnou upravit postup sušení podle zvoleného programu, typu prádla a požadované úrovně vysušení. Můžete si tedy zvolit, zda chcete mít prádlo zcela proschlé k uložení do skříně, nebo mírně navlhlé, určené k žehlení.

U moderních sušiček nechybí ani funkce automatického čištění spotřebiče nebo speciální sušící program, který minimalizuje nutnost žehlení prádla. Počítejte samozřejmě s tím, že žádná sušička neumí prádlo usušit tak, aby nebylo vůbec zmačkané. Tento program však snižuje pomačkání na minimum.