Jste zde

Aby žehlení nebylo trápení: Poradíme, jak správně žehlit i jak se starat o žehličku

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Plný koš prádla, které je nutné vyžehlit, a vám se do toho nechce? Máme pro vás pár tipů, díky kterým vám půjde žehlení lépe a rychleji od ruky. Věnujte vaší žehličce péči! Odmění se vám dlouhou životností i bezproblémovým chodem.

19. 2. 2019

Od dob, kdy se žehlička nahřívala nad horkými kamny nebo plnila rozžhavenými uhlíky, se změnilo mnoho. Výrobci zapracovali na materiálu žehlicí plochy i na samočistících a odvápňovacích systémech. Nicméně stačí chvilka nepozornosti nebo špatné nastavení teploty a problém je na světě. Víte, jak vyčistit připálenou žehlicí plochu a jak prodloužit životnost žehličky?

Víte, jak správně a efektivně žehlit?

Při žehlení se řiďte piktogramy, které najdete na visačce. Symbol žehličky s tečkami vám řekne maximální teplotu, na kterou je možné tkaninu vyžehlit. Přeškrtnutá žehlička znamená, že se prádlo nesmí žehlit.

Suché prádlo navlhčete vodou nebo ho napařte. Bude se vám mnohem lépe žehlit. Zakoupit můžete i speciální spreje, které vám usnadní žehlení a navíc prádlo příjemně provoní. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Žehlení neodkládejte! Ještě vlhké prádlo se vám bude mnohem snáze žehlit. Vyžehlit přeschlé prádlo vám zabere mnohem více času a energie.

Žehlicí plocha opět jako nová

Žehlící plochu udržujte čistou! Čistění provádějte šetrně a dle pokynů prodejce. S odstraněním připálenin neotálejte! Čím delší dobu budou připeklé, tím hůře půjdou dolů.

První volbou při čištění žehlící plochy by měla být čistá voda a hrubší hadřík. Vyzkoušet však můžete i zubní pastu, ocet nebo kuchyňskou sůl.

Prádlo nechte pořádně vymáchané. Zbytky aviváže a prášku se mohou usazovat na žehličce. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zubní pastu naneste na bavlněný hadřík a krouživými pohyby přejíždějte přes vychladlou žehlící plochu žehličky. Ocet využijte v případě, že máte žehličku rozpálenou. Horkou žehličkou přejíždějte přes hadřík namočený v octu. Se solí buďte opatrní! Její sílu využijte pouze v případě, že ostatní metody selhaly.

Maximální výkon nemůžete očekávat ani od žehličky, jejíž žehlící plocha je poškrábaná. Žehlička bude hůře klouzat, zadrhávat a bude se rychleji napalovat. Při žehlení se vyhněte veškerým zipům, knoflíkům i kovovým cvočkům. Žehličku nikdy nečistěte drátěnkou.

V žehličce nenechávejte stát vodu a skladujte ji postavenou na patě. Účinnou prevencí proti nánosům vodního kamene je také používání destilované vody. Zdroj: www.bigstockphoto.com

U napařovací žehličky pozor na vodní kámen

Největším nepřítelem napařovacích žehliček je vodní kámen. Zvyšuje spotřebu, způsobuje skvrny na oblečení, snižuje životnost i parní výkon žehličky.

Moderní žehličky udělají veškerou práci za vás. Stačí zmáčknout tlačítko na odvápnění, vysypat speciální sběrač nebo vyčistit odvápňovací tyčinku. U staršího typu žehličky je nutné použít prostředky na odvápnění. Účinnou pomocí je také bílý ocet, který se ovšem nesmí dostat do útrob vaší žehličky! Pomoci může i studená voda, kterou prolijete rozpálenou žehličku.