Jste zde

Aby žehlení nebylo trápení: Poradíme, jak správně žehlit i jak se starat o žehličku

žehlička na žehlicím prkně Zdroj: Bigstockphoto
Plný koš prádla, které je nutné vyžehlit, a vám se do toho nechce? Máme pro vás pár tipů, díky kterým vám půjde žehlení lépe a rychleji od ruky. Věnujte vaší žehličce péči! Odmění se vám dlouhou životností i bezproblémovým chodem.

30. 10. 2021

Od dob, kdy se žehlička nahřívala nad horkými kamny nebo plnila rozžhavenými uhlíky, se změnilo mnoho. Výrobci zapracovali na materiálu žehlicí plochy i na samočistících a odvápňovacích systémech. Nicméně stačí chvilka nepozornosti nebo špatné nastavení teploty a problém je na světě. Víte, jak vyčistit připálenou žehlicí plochu a jak prodloužit životnost žehličky?

Víte, jak správně a efektivně žehlit?

Při žehlení se řiďte piktogramy, které najdete na visačce. Symbol žehličky s tečkami vám řekne maximální teplotu, na kterou je možné tkaninu vyžehlit. Přeškrtnutá žehlička znamená, že se prádlo nesmí žehlit.

bigstock-ancient-iron-iron-for-ironing-275693989.jpg

žehlička
Zdroj: 
Bigstockphoto
Suché prádlo navlhčete vodou nebo ho napařte. Bude se vám mnohem lépe žehlit. Zakoupit můžete i speciální spreje, které vám usnadní žehlení a navíc prádlo příjemně provoní.

Žehlení neodkládejte! Ještě vlhké prádlo se vám bude mnohem snáze žehlit. Vyžehlit přeschlé prádlo vám zabere mnohem více času a energie.

Žehlicí plocha opět jako nová

Žehlící plochu udržujte čistou! Čistění provádějte šetrně a dle pokynů prodejce. S odstraněním připálenin neotálejte! Čím delší dobu budou připeklé, tím hůře půjdou dolů.

První volbou při čištění žehlicí plochy by měla být čistá voda a hrubší hadřík. Vyzkoušet však můžete i zubní pastu, ocet nebo kuchyňskou sůl.

bigstock-detail-of-female-hands-holding-272016121.jpg

žehlicí prkno
Zdroj: 
Bigstockphoto
Prádlo nechte pořádně vymáchané. Zbytky aviváže a prášku se mohou usazovat na žehličce.

Zubní pastu naneste na bavlněný hadřík a krouživými pohyby přejíždějte přes vychladlou žehlicí plochu žehličky. Ocet využijte v případě, že máte žehličku rozpálenou. Horkou žehličkou přejíždějte přes hadřík namočený v octu. Se solí buďte opatrní! Její sílu využijte pouze v případě, že ostatní metody selhaly.

Maximální výkon nemůžete očekávat ani od žehličky, jejíž žehlicí plocha je poškrábaná. Žehlička bude hůře klouzat, zadrhávat a bude se rychleji napalovat. Při žehlení se vyhněte veškerým zipům, knoflíkům i kovovým cvočkům. Žehličku nikdy nečistěte drátěnkou.

bigstock-iron-yellow-shade-stand-on-the-279548107.jpg

napařovací žehlička
Zdroj: 
Bigstockphoto
V žehličce nenechávejte stát vodu a skladujte ji postavenou na patě. Účinnou prevencí proti nánosům vodního kamene je také používání destilované vody.

U napařovací žehličky pozor na vodní kámen

Největším nepřítelem napařovacích žehliček je vodní kámen. Zvyšuje spotřebu, způsobuje skvrny na oblečení, snižuje životnost i parní výkon žehličky.

Moderní žehličky udělají veškerou práci za vás. Stačí zmáčknout tlačítko na odvápnění, vysypat speciální sběrač nebo vyčistit odvápňovací tyčinku. U staršího typu žehličky je nutné použít prostředky na odvápnění. Účinnou pomocí je také bílý ocet, který se ovšem nesmí dostat do útrob vaší žehličky! Pomoci může i studená voda, kterou prolijete rozpálenou žehličku.

Zdroje:

  • https://www.bydleni.cz/clanek/Vite-jak-spravne-zehlit
  • https://blog.mall.cz/bydleni/9-figlu-pro-jednoduche-zehleni-nejen-kosil-720.html
  • https://www.chytre-bydleni.cz/byt/zehleni-pradla-jak-postupovat-pri-zehleni-jednotlivych-materialu
  • https://www.blazek.cz/www/magazin-jak-se-zehli-panska-kosile