Jste zde

Jak využít vodu ze sušičky: Provoní prádlo a ocení ji orchideje

ruka v sušičce Zdroj: Bigstockphoto
Buďte zodpovědní a začněte šetřit vodou! Máme pro vás hned několik možností, jak efektivně využít vodu z kondenzační sušičky prádla.

31. 7. 2021

Voda je základní podmínkou pro život, a ač si to možná mnoho z nás ani neuvědomuje, tak není zdaleka samozřejmostí. Více než miliarda lidí na celém světě trpí nedostatkem pitné vody. Naučte se proto vážit si každé kapky! I díky zdánlivým maličkostem můžete ulevit nejen přírodě, ale i své peněžence. 

Nedostatek vody trápí hlavně severní Afriku a Střední východ. Za pár let však této hrozbě budeme čelit společně! 

Každá kapka se počítá!

Kondenzační sušička prádla je moderní pomocník mnoha domácností. A i když úspora vody není tak velká, tak každá kapka se počítá. Vodu, která je odváděna do zásobníku, lze využít hned několika způsoby. 

Pro dobrý pocit

Podle statistik nejvíce pitné vody spotřebujeme při splachování toalety. Denně každý nás spotřebuje přibližně 30 litrů. Vodou ze zásobníku sušičky tak snížíte nejen náklady na splachování, ale hlavně nebudete zbytečně plýtvat pitnou vodou, které je ve světě nedostatek. 

Při úklid nahradí pitnou vodu

Pitnou vodou nemusíte plýtvat ani při úklidu. Když si správně načasujete vytírání podlahy, mytí oken, úklidu koupelny nebo utírání prachu, tak můžete využít ještě teplou vodu ze zásobníku sušičky, která mimochodem i příjemně voní po pracích prostředcích. 

bigstock-flush-toilet-7537860.jpg

splachovadlo
Zdroj: 
Bigstockphoto
Buďte ekologicky zodpovědní a nepoužívejte pitnou vodu k úklidu a splachování toalety. Použít můžete tzv. šedou vodu i vodu ze sušičky. 

A využít ji můžete i k očistě špinavé obuvi, k odmáčení připálených zbytků jídla v hrnci, k namáčení prádla znečištěného špatně odstranitelnými skvrnami nebo k praní prádla, které není vhodné prát v pračce. 

Při žehlení dodá prádlu vůni

Kondenzací v sušičce vzniká demineralizovaná voda, kterou můžete použít do napařovací žehličky. Na rozdíl od vody z kohoutku nebude zanechávat stopy vodního kamene, který zkracuje životnost žehličky a snižuje její výkon. Vodu ze zásobníku ale nezapomeňte přelít před velmi jemné sítko, které zachytí případné drobné chloupky z oblečení. 

A velkým plusem vody ze zásobníky je také fakt, že do prádla skrz páru vpravíte zpět i vůni pracího prostředku, která sušením z prádla vyprchala. 

bigstock-women-wearing-t-shirt-ironing-426811232.jpg

napařovací žehlička
Zdroj: 
Bigstockphoto
Před použitím demineralizované vody ze zásobníku sušičky do napařovací žehličky se důkladně seznamte s jejím návodem. Někteří výrobci žehliček tuto vodu nedoporučují. 

K rosení a zalévání pokojových rostlin

Vodou ze sušičky můžete také zalévat. Lze to ale pouze v případě, že používáte skutečně ekologické prací prostředky, které neobsahují žádné škodlivé látky, nebo šetrné prací prostředky, které si vyrobíte doma. Vděčné vám za tuto vodu budou například orchideje

Zdroje:

  • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/voda-ze-susicky-jak-vam-doma-jeste-poslouzi
  • https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/669693/ani-kapka-nazmar-6-tipu-jak-vyuzit-vodu-ze-susicky.html
  • https://bydleni.instory.cz/3096-vyuzijte-vodu-ze-susicky-v-domacnosti-hodi-se-na-celu-radu-cinnosti.html
  • https://www.chytre-bydleni.cz/usporne-bydleni/vodu-ze-susicky-muzete-vyuzit-ruznymi-zpusoby-prinasime-vam-5-tipu
  • https://www.flowee.cz/planeta/7027-nedostatkem-vody-trpi-ctvrtina-sveta-nejhur-je-na-tom-17-zemi
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pestovani-orchideji-mekka-voda-jim-svedci-kde-ji-vzit-kdyz-neprsi