Jste zde

Jak na čištění sušičky? Rozhodně pravidelně! Odvděčí se delší životností

modré prádlo do sušičky Zdroj: Bigstockphoto
Ti, kdo si po letech klasického praní a sušení pořídili sušičku prádla, dneska nechápou, jak bez ní tak dlouho mohli žít. Je pravda, že tenhle praktický pomocník dokáže prádlo nejen vysušit, ale taky ho zbavit vláken nebo chlupů domácích mazlíčků.

24. 4. 2021

Aby sušička odváděla dobrou práci a vy z ní netahali zasmrádlé kousky oblečení, je potřeba o ni – stejně jako o ostatní domácí spotřebiče – odpovídajícím způsobem pečovat. Čas od času byste ji proto měli podrobit důkladné očistě. Jak na to? Tady je pět jednoduchých kroků. 

Krok č. 1: Čištění síťového filtru

V první řadě odpojte sušičku od přívodu elektřiny. Dalším krokem je vyčištění síťového filtru, který najdete dole před bubnem u dveří (nebo i ve dveřích). Filtr jednoduše vytáhněte, otevřete ho a otřete suchým nebo navlhčeným hadříkem. Můžete ho i vysát, dávejte ale pozor na zničení nebo protrhnutí síťky. Pokud je potřeba, vyčistěte i lůžko na filtr.

bigstock-man-shows-dust-and-dirt-trappe-398718008_1.jpg

chuchvalec chlupů v sušičce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pravidelné čištění sušičky prodlouží její životnost.

Náš tip: Filtr, stejně jako nádržku na kondenzát, je ideální čistit po každém sušení. Předejdete tak zbytečným komplikacím.

Krok č. 2: Čištění filtru tepelného čerpadla

Tenhle filtr pro změnu najdete za maličkými dvířky dole nalevo přední strany sušičky. Otevřete kryt, otočte páčky a dejte dolů vnitřní kryt. Filtr vytáhněte a dostanete se k pěnové (molitanové) části filtru (obvykle černé barvy).

Kryt filtru očistěte navlhčením hadříkem, pěnový filtr pak umyjte pod tekoucí vodou. Nechte ho vyschnout a lůžko pod filtrem vytřete do sucha. Pěnový filtr po uschnutí vraťte do krytu filtru a celý filtr do lůžka.

Krok č. 3: Údržba kondenzátoru

Ten se doporučuje čistit vždy asi po třiceti sušicích cyklech. Najdete ho za filtrem tepelného čerpadla(má mřížku). Kondenzátor jednoduše vyjměte ze sušičky a umyjte ho pod tekoucí vodou. Vlhkým hadříkem utřete taky prostor na výměník tepla. Kondenzátor důkladně poutírejte a vraťte zpátky do sušičky. Nezapomeňte ho zajistit páčkami.

Náš tip: V případě zabudovaného kondenzátoru ho můžete jenom vysát kartáčovým nástavcem. Důkladnou očistu zvládne provést v tomhle případě jenom odborník.

Krok č. 4: Čištění ostatních částí sušičky

Vnější části sušičky očistěte navlhčeným hadříkem a suchým hadříkem následně vytřete do sucha. S bubnem proveďte to samé. Jen se vyvarujte agresivních čisticích nebo abrazivních prostředků.

Dvířka sušičky můžete poumývat běžným způsobem. Gumové těsnění čistěte opatrně, vyhněte se chemikáliím, aby se guma nezničila. Nejlépe opět poslouží jemný a navlhčený hadřík.

bigstock-view-clothes-inside-dryer-with-377659129_1.jpg

prádlo v sušičce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud máte malý byt, pak sušička sice zabere cenné centimetry v koupelně, ale ušetříte místo určené k sušení.

Krok č. 5: Čištění senzoru sušení

Posledním krokem je údržba senzoru sušení. Pokud byste ji zanedbali, pak se můžete spolehnout na to, že se sušení prodlouží a sníží se taky jeho kvalita (výkon). Senzor najdete většinou vevnitř sušičky zhruba za síťovým filtrem a stačí ho pouze poutírat jemným suchým hadříkem.

Čistěte ho tehdy, když není sušička zahřátá po sušení. Dávejte ale pozor na ostré kovové části, o které byste se mohli nepěkně pořezat.