Jste zde

Vonné ubrousky do sušičky prádla: Alternativa k aviváži, kterou si vyrobíte sami doma!

prádlo v bubnu sušičky Zdroj: www.bigstockphoto.com
Milujete vůni čerstvě vypraného prádla, ale po usušení prádla v sušičce ji tak nějak postrádáte? Pojďte si s námi vyrobit vonné ubrousky do sušičky, které prádlo nejen provoní, ale i dezinfikují, změkčí a zbaví statické elektřiny.

2. 10. 2020

Sušička prádla je po pračce, myčce a kávovaru čtvrtý nejoblíbenější domácí spotřebič, který vám ušetří spoustu času i práce. Prádlo vysuší, zbaví zvířecích chlupů, žmolků, drobných částeček prachu i pylu a vás ušetří žehlení a zdlouhavého kolíčkování ponožek.

Prádlo ze sušičky však nijak nevoní, protože vůně aviváže a pracího prostředku se v průběhu sušení prostě tak nějak vytratí. My vám dnes však poradíme účinný trik, který vaše prádlo nejen provoní, ale i dezinfikuje! 

bigstock-closeup-of-hand-holding-and-pu-365684161.jpg

buben sušičky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Sušička prádla je velmi oblíbený domácí spotřebič, který ušetří až 100 hodin práce. Obrovskou nevýhodou je však fakt, že prádlo ze sušičky nijak nevoní a velmi snadno pohlcuje okolní pachy.

Větší množství aviváže není řešení! 

V sušičce se nesmí sušit prádlo, které bylo vyprané v aviváži - věčný problém, na kterém se neshodnou výrobci sušiček ani servisní technici.

Podle některých totiž aviváž zanáší velmi jemné otvory ve filtru textilních vláken, což vede k horší cirkulaci vzduchu a v konečném důsledku i k poškození sušičky. Jiní ale toto tvrzení odmítají a naopak vyzdvihují klady, které aviváž přináší.

Prádlo je měkčí, méně se mačká, krásně voní a neelektrizuje. Upozorňují však na dodržování správného dávkování, které doporučuje výrobce! Při větším množství aviváže je totiž zcela nemožné ji z textilie důkladně vyprat. 

bigstock-closeup-of-a-womans-hand-pouri-324612823.jpg

dávkování aviváže
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Správné dávkování aviváže a pravidelné čištění filtru textilních vláken ochrání vaši sušičku před poškozením. 

S vůní rovnou do bubnu sušičky!

Nabídka vůní do sušičky je poměrně široká. Zakoupit si můžete nejrůznější vajíčka, která mimo jiné nabízí i úsporu času, a vonné ubrousky nejrůznějších vůní. Jejich nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena, mnohdy velmi intenzivní aroma a limitovaná možnost použití. Každý ubrousek lze použít pouze jednou, což není zrovna moc ekologické. 

Vyrobte si vonné ubrousky svépomocí

Výroba vlastních vonných ubrousků je skvělé a velmi jednoduché řešení, jak ulevit nejen přírodě, ale i vaší peněžence. Výroba několika ubrousků vás vyjde pouze na několik korun a použít je můžete opakovaně. Vysušený ubrousek stačí nechat pouze znovu nasáknout. 

A jak na to?

Na výrobu vlastních vonných ubrousků si připravte bavlněnou látku, 100 ml vinného octa, snítky vřesu v květu, dózu s víčkem a vonný éterický olej, který je vám příjemný. 

bigstock-apple-vinegar-bottle-of-apple-321426025.jpg

jablečný ocet
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pro utlumení octového zápachu nezapomeňte do směsi přidat i několik kapek vonného olejíčku!

Nejprve naložte snítky vřesu do octa a nechte je přes noc vylouhovat. Druhý den roztok přeceďte přes jemné sítko a k vřesovému octu přidejte několik kapek vonného oleje. Intenzita vůně záleží pouze na vás. Obecně se však doporučuje 8 až 10 kapek na 100 ml octa. Vše důkladně promíchejte a spolu s látkou, kterou jste si předtím nastříhali na menší čtverečky, uzavřete v dóze. 

Na jednu várku prádla vám bude stačit jeden ubrousek, který spolu s prádlem vhodíte do bubnu sušičky.