Jste zde

Jak se zbavit hryzce na zahrádce? Vytáhněte do boje s průvanem i dýmovnicí

hryzec v noře Zdroj: Bigstockphoto
Na první pohled vypadá hryzec jako malé roztomilé zvířátko. Na zahradě ale dokáže nadělat pěknou neplechu. Ožírá totiž kořeny ovocných i okrasných dřevin, čímž může způsobit jejich záhubu. Jak se ho zbavit? Zkuste tyhle triky!

28. 5. 2022

Akustické odpuzovače hlodavců

Naprostá většina zahrádkářů volí tuhle možnost ve chvíli, kdy na pozemku objeví myši, hryzce nebo jiné hlodavce. Plašiče můžete pořídit už od několika stokorun v hobby marketech nebo specializovaných prodejnách. O jejich účinnosti ale můžeme diskutovat.

V první řadě je potřeba pořídit odpuzovač, který je určený přímo na hryzce. Dalším problémem může být jeho (nesprávná) instalace. Plašiče se totiž musí umístit přímo do nor, aby se zvuk nesl až k podzemnímu doupěti hryzce. Přístroj musí být navíc v provozu týdny bez přerušení a účinkuje obvykle na menší ploše, než je inzerováno.

bigstock-water-vole-on-river-bank-57741557.jpg

hryzec
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hryzec je roztomilé zvířátko, které ale dokáže napáchat pořádné škody na úrodě.

Dýmovnice

Hryzci mají rádi svoje pohodlí a bytostně nesnáší vítr nebo snad kouř. Proto se je snaží řada zahrádkářů vypudit z pozemku použitím dýmovnic. V takovém případě je ale potřeba důkladně ucpat veškeré otvory do nor, přičemž je někdy obtížné všechny tyto otvory najít.

Průvan

Dalším způsobem, jak znepříjemnit hryzci bydlení na zahrádce, je i použití fukaru na listí. Díky němu vytvoříte v noře průvan, který hryzci bytostně nesnášejí a raději si tak sbalí svých „pět švestek“ a odstěhují se na místo bez rušivých elementů. Nutno podotknout, že fukar nestačí použít jednou, ale opakovaně.

Pasti, pasti, pastičky

Lapit hryzce můžete i za pomocí klasických pastí na myši. Jako návnada vcelku obstojně poslouží jablko nebo kousek kořenové zeleniny. Pokud je hryzcům klasická pastička „malá“, můžete vyzkoušet tu určenou přímo na krysy. Je větší, stabilnější a hryzce usmrtí „na první dobrou“.

bigstock-young-water-vole-99857024.jpg

mládě hryzce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hryzec nemá rád aromatické vůně, takže k jeho vyhnání můžete využít třeba zrající sýr.

PET lahev

Jistou alternativou ke klasickým pastím na myši a krysy je i obyčejná PET lahev. Volte tu s objemem tří nebo pěti litrů, kterou do cca třetiny naplňte vodou, zahrabte ji těsně před vchodem do nory tak, že vypadá jako další vchod a pak už jen počkejte, až si ji hryzci během noci spletou a utopí se.

S jedy opatrně

Trávení hryzců jedem je poněkud diskutabilním tématem a mělo by být zcela nepřípustnou variantou pro majitele zahrádek, po kterých chodí děti nebo domácí mazlíčci. Stačí totiž chvilka nepozornosti a tragédie může být na světě. Při použití jedů navíc riskujete tzv. sekundární nákazu, kdy se toxické látky mohou dostat do spodních vod nebo přímo ke kořínkům zeleniny a ovoce, které na ploše pěstujete.

Přirození nepřátelé

Mezi přirozené nepřátele hryzců patří lasičky a kuny, které v jejich lovu excelují na plné čáře. Schopnými lovci jsou i užovky, které jsou pro člověka zcela neškodné a hryzce pronásledují zejména od jara do podzimu. Pokud chcete užovky na zahrádku přilákat, postavte jim hadník. Jestliže půjde vše podle plánu, už za dva roky v něm objevíte hadí vajíčka.

Náš tip: Hryzce dokážou ulovit i některá plemena psů – typicky jezevčíci, teriéři, border kolie nebo malí knírači.

Spojenci v podobě rostlin

Hryzce odpuzují taky aromatické rostliny. Proto do blízkosti jejich nor vysaďte mátu nebo afrikány. Dalšími rostlinami, jejichž vůni hryzci nesnáší, jsou pryšec, heřmánek a česnek. Hlodavce může odradit i ořešákové listí nebo pepř či pálivá paprika vysypaná na strategických místech.

Náš tip: Protože si ryzec rád pochutnává na vysoké trávě, věnujte čas péči o trávník a pravidelně ho koste.

Babské rady

Traduje se, že hryzce vypudí jakákoliv silně aromatická látka, kterou mu vložíte do nor. Zkuste třeba hadr napuštěný benzínem, lihem, zrající sýr, cigaretové nedopalky, psí chlupy nebo draselnou sůl. Vyzkoušet můžete i mechanické zábrany v podobě drátěné krabice, do které umístíte kořenový bal rostlin.

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-hryzce-na-zahrade-pasti-navnady-plasice-predatori.html
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Hryzec_vodn%C3%AD
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/osvedcene-tipy-jak-se-zbavit-mysi-hryzcu-a-hrabosu-v-zahrade-20210908.html