Jste zde

Jak se zbavit holubů? S maketami dravců příliš neuspějete, zkusit můžete babské rady

holub Zdroj: Bigstockphoto
Zabydleli se u vás holubi? Máme pro vás několik zaručených způsobů, jak se těchto nevítaných návštěvníků jednou provždy zbavit.

10. 12. 2021

Věděli jste, že pokud se vám na okenním parapetu, balkoně nebo terase uhnízdí zdivočelý holub, jste povinni podle zákona o ochraně veřejného zdraví jednat? Kontakt člověka s holuby, potažmo s holubím trusem, totiž s sebou nese značná zdravotní rizika

bigstock-pigeon-on-a-ground-or-pavement-352972652_1.jpg

zdivočelý holub
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zdivočelí holubi jsou přenašeči mnoha nebezpečných nemocí, jsou hostiteli mnoha parazitů a v jejich hnízdech se vyskytuje mnoho roztočů. Ne nadarmo se jim proto říká okřídlené krysy. 

Způsobují značné škody a jsou zdrojem mnoha nemocí

Přítomnost holubů je nejen nepříjemná, ale i nebezpečná. Holubi jsou totiž podobně jako potkani a krysy hostiteli velkého počtu parazitů, jsou zdrojem mnoha alergenů a nositeli celé řady nemocí, které jsou přenosné jak na domácí zvířata, tak i na člověka. Přičemž k přenosu dochází nejen při kontaktu s nakaženým holubem, ale i při likvidaci holubího trusu, který je vysoce infekční

Při kontaktu s nemocným holubem nebo s jeho trusem se můžete nakazit salmonelózou, toxoplazmozou, ptačí tuberkulózou nebo vysoce nakažlivou ornitózou.

Holuby nenechte zahnízdit!

Způsobů, jak se zbavit holubů, existuje spousta. Přesto však není jednoduché se jich zbavit. Holubi jsou totiž poměrně inteligentní a mají dobrou paměť. Svého oblíbeného místa se jen tak nevzdají a i po roce se rádi vrátí. Zvláště pokud na daném místě našli vždy potravu nebo zde vyvedli mladé. 

Nejúčinnější zbraní, jak se holubů nadobro zbavit, je tak jejich odchyt speciální firmou a následné humánní usmrcení v souladu se zákonem o ochraně zvířat. Pokud však nechcete přistoupit k takto radikálnímu řešení, vyzkoušejte některý z našich tipů a triků, díky kterým si příští návštěvu jistě rozmyslí. 

bigstock-man-hand-hold-an-used-cd-rom-d-433790291_1.jpg

cd na balkoně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Siluety dravců ani blyštivá cédéčka na holubi neplatí a velmi brzy si zvyknou i na zvuky, které vydávají elektronické plašiče. 

 • Mechanické pasti: Hroty a bodáky, které jsou blízko u sebe, představují velmi účinnou zbraň proti holubům. Zabraňují jejich usednutí a zahnízdění, vydrží řadu let a nejsou náročné na údržbu. Na budovách však působí nevzhledně a obtížně se instalují.
 • Sítě proti holubům: Ochranné sítě jsou ideální zejména na balkony a menší terasy, kde poskytují 100% ochranu. Jsou poměrně jednoduché na instalaci, dlouho vydrží a v decentním barevném provedení nehyzdí vzhled budovy. Zabraňují však možnosti vyklonit se. 
 • Pachové odpuzovače: Repelenty proti holubům představují velmi jednoduchý způsob, jak zabránit holubům v jejich hnízdění. Snadno se aplikují a samozřejmě nijak neovlivňují vzhled budov. Jejich účinnost je však velmi nízká a zejména po dešti rapidně klesá, takže je potřeba jejich neustálá obměna. 
 • Gelové odpuzovače: Odpuzovače, které vytvoří na vodorovné ploše souvislou lepivou vrstvu, jsou sice spolehlivé, protože holubům lepivost není vůbec příjemná, ale mají velmi krátkou trvanlivost. Brzy po aplikaci se na vrstvu začne lepit prach, peří i jiné nečistoty a přestane být účinná. Navíc její odstranění je poměrně náročné a pracné.
 • Makety ptáků: Havran nebo nejrůznější dravci z umělé hmoty či keramiky představují poměrně krátkodobě řešení. Holub není hloupý a po čase si na nehybného ptáka zvykne. 
 • Elektronické plašiče: Plašiče, které vydávají zvuky dravců nebo jiné pro holuby nepříjemné zvuky, představují také velmi krátkodobé řešení. Zejména městští ptáci si na zvuky velmi rychle zvyknou.  
 • Babské rady: V případě rychlého zásahu lze vyzkoušet i některé babské rady, jejichž hlavním cílem je znepříjemnit holubovi pobyt. Skvělou první pomocí tak může být pepř, chilli nebo skořice. Koření však nezapomeňte pravidelně doplňovat.

Zdroje:

 • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-vyhnat-holuby-z-parapetu-balkonu-a-lodzii-jak-pred-nimi-ochranit-umeni-27610.html
 • https://bydleni.instory.cz/2367-nevite-jak-vypudit-holuby-z-balkonu-tady-jsou-osvedcene-rady.html
 • https://bydleni.magazinplus.cz/659-potrebujete-vyhnat-holuby-z-vaseho-balkonu-zkuste-jednoduche-finty.html
 • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/co-pomaha-proti-holubum-vyzente-nevitane-navstevniky-z-balkonu-a-parapetu
 • https://www.novinykraje.cz/jihomoravsky/2021/07/02/kdyz-se-holubi-rozhodnou-u-vas-zabydlet-kdo-zaplati-jejich-odchyt-a-naslednou-dezinfekci-mista/