Jste zde

Jak se zbavit hraboše na zahradě: Než sáhnete po jedu, zkuste zapáchající směs z podmáslí

roztomilý hraboš Zdroj: Shutterstock
Nedovolte hrabošům, aby vám zničili vaši úrodu! Obrňte se trpělivostí a vyzkoušejte naše tipy a triky, které vám pomohou se jich zbavit.

7. 5. 2024

Hraboši jsou malí hlodavci, kteří dokážou na vaší zahradě napáchat rozsáhlé škody. Při přemnožení vás během krátké doby připraví o úrodu zeleniny i některých druhů ovoce, značně poškodí váš trávník a zničí okrasné květiny, keře i stromy. Pokud však zaútočíte na jejich čich a sluch, můžete je ze své zahrádky velmi rychle vystěhovat. 

shutterstock_1944539284.jpg

hraboš polní
Zdroj: 
Shutterstock
Hraboši jsou malí hlodavci podobní myším. Mají však kratší ocas, menší uši a jsou zavalitější. 

Dbejte na prevenci

Svou zahradu pravidelně kontrolujte, a pokud se v zemi objeví díry o průměru zhruba 3 cm, okamžitě jednejte, aby se hraboši nepřemnožili. Sbírejte spadaná jablka, hrušky i švestky, pravidelně sekejte trávu, kontrolujte kompost a zlikvidujte veškeré zarostlé kouty, kde si hraboši libují. 

Na své zahradě udržujte hady a vaší kočce omezte přísun potravy. Hladová vám jistě pomůže s jejich odchytem.

Zbavit se hrabošů je běh na dlouhou trať

Způsobů, jak se těchto nevítaných návštěvníků zbavit, existuje spousta. Ne všechny jsou však stejně účinné a šetrné k přírodě. 

Tip: Zbavit se hrabošů je běh na dlouhou trať a mnohdy vyžaduje opravdu velkou dávku vaší trpělivosti. Kombinací několika různých metod máte však větší šanci na úspěch. 

Hraboši nesnášejí hluk a vibrace. Velmi účinný způsob tak představují nejen nejrůznější elektronické nebo solární plašiče, které vydávají táhlý pískavý zvuk, ale i po domácku vyrobená rušička z PET láhve a kovové tyče, která se při každém závanu větru otočí a vydá nepříjemný zvuk i vibrace. 

Hraboše můžete odpudit i afrikány, mátou, česnekem, rozmarýnem, meduňkou nebo jinými silně aromatickými rostlinami, které jim rozhodně nevoní.

Skvělým řešením je však také silně zapáchající směs z 200 ml syrovátky, 100 ml podmáslí a 1 lžíce hořčice. Směs nechte alespoň 4 dny kvasit a poté ji nalijte do každé díry, kterou na své zahradě najdete. 

shutterstock_579738301.jpg

díry od hrabošů
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud na své zahradě zpozorujete díry v zemi o průměru zhruba 3 cm nebo jiné známky jejich výskytu, jednejte hned! 

Chemii použijte až v krajní nouzi 

Věděli jste, že samice hraboše vyvede mláďata až sedmkrát do roka a že nově narozená samička je už po třinácti dnech pohlavně dospělá? 

Pokud jste zastánci chemie, můžete na své zahradě rozmístit jedovaté návnady nebo se můžete pokusit hraboše vykouřit dýmovnicí. Vždy se však řiďte pokyny výrobce, používejte ochranné pomůcky a pokud máte malé děti nebo domácí zvířata, buďte velmi opatrní, neboť hrozí riziko otravy. 

shutterstock_168168569.jpg

hraboš v detailu
Zdroj: 
Shutterstock
Dýmovnice nepoužívejte v období veder, abyste nezpůsobili požár!

Zdroje: 

  • https://www.potapnicek.cz/blog/obsadili-pozemek-hrabosi-hryzci-pomohou-vam-pasti-nastrahy-odpuzovace/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vyhnat-hrabose-30000503.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-hrabosu.html
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-se-zbavit-hrabosu-na-zahrade-a-jde-to-vubec.html
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/prinasime-12-osvedcenych-tipu-jak-vyhnat-hrabose-z-vasi-zahrady-27472.html