Jste zde

Péče o trávník: Při sekání zkracujte maximálně o třetinu a zavlažujte brzo ráno

péče o trávník Zdroj: Bigstockphoto
Chcete mít zahradu jako ze škatulky a nejvíc vás láká pohled na perfektně udržovaný trávník? Pak jste na správném místě. Sepsali jsme pro vás ty nejdůležitější tipy a triky, jak trávu udržet v dobré kondici, aby splnila vaše očekávání.

19. 6. 2023

Kdo by si za krásného slunečného dne nechtěl lehnout do jemné trávy a se zavřenýma očima se zasnít? Aby tráva k takovému odpočinku přímo vyzývala, musíte pro to něco udělat. Základní trik je pravidelná péče. O trávník nemůžete pečovat jednou za rok intenzivně a pak ho nechat ladem. A co dalšího?

Od začátku: Dobře si připravte půdu

Jestli je vaše představa krásného trávníku teprve v plenkách a vy třeba stavíte dům, připravte pořádně půdu na svém pozemku. Dobré je například odtěžit zhruba 20 cm a uložit půdu na hromadu, kde ji budete udržovat bez plevele.

bigstock-kid-plays-with-ball-childhood-243889411.jpg

dítě na trávníku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Abyste si mohli užít pohyb po dokonalém trávníku, pečujte o něj. Pravidelně. Nikoli nárazově.

Pozemek pak určitě zbavte kamenů, sutě nebo stavebního odpadu. Jen tak zamezíte nerovnoměrnému vsakování vody, které by vám na zahradě dělalo pěkné problémy – vytvářely by se totiž nerovnosti a s nimi příliš mokrá nebo příliš suchá místa.

Nynější vrchní vrstvu ještě prokypřete a zarovnejte terén. Potom můžete navézt a urovnat ornici – tu půdu, kterou jste si „odložili“ na hromadu. Opět vyberte všechno, co by v ní být nemělo, jako kamínky nebo hroudy. Nakonec pár týdnů počkejte, nechte půdu odpočinout, následně ji zbavte plevele a pak teprve vysaďte trávu.

Jak vybrat travní směs?

Faktorů, kterými byste se měli řídit, je hned několik. Jde o nadmořskou výšku, o četnost deště, o to, jak moc u vás fouká, jakou máte půdu, jestli budete trávník zavlažovat pravidelně… Ale hlavně záleží na tom, jak ho budete používat. Bude se na něm běhat a dovádět, nebo to bude okrasná záležitost?

Výsev by měl proběhnout na jaře nebo na podzim, takže pokud jste ve fázi, kdy o trávníku teprve přemýšlíte, nechte to na tato období. Pokud už vyseto máte, můžeme pokračovat.

Veškerá péče nespočívá jen v sekání

Když už jsme ale u toho sekání, ideální je věnovat se mu častěji, avšak maximálně se vyplatí zkracovat porost o třetinu, ne víc. Pak je to v pohodě a další vědomosti sekání nejspíš nevyžaduje.

Důležité je počáteční hnojení – vždycky na jaře dopřejte trávníku minerály, které potřebuje. Většinou je to dusík, hořčík, fosfor, vápník a draslík. Prodávají se v podobě granulí, které jen vysypete na posečený trávník. Rovnoměrně, ideálně za sucha a v odpoledních hodinách.

Vynechat nesmíme zavlažování, bez něj by to prostě nešlo. Když si pořídíte automatický systém, budete to mít bez starostí. Pokud vsadíte spíš na hadici s vodou, pamatujte, že nejlepší je vyrazit s ní na zahradu brzy ráno nebo až večer, přičemž odborníci doporučují spíš ráno – tráva snáz uschne a je menší šance, že ji napadnou houbové choroby.

bigstock-young-relaxing-redhead-girl-ly-238470112.jpg

zrzka na trávě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dnes už existují travní koberce - trávník pak nepěstujete od semínek, ale specializovaná firma vám ho přiveze a "jen" položí.

Co váš trávník ocení, je vertikutace. Jde o speciální prořezávání vertikutátorem, do kříže, přičemž stroj trávu prosekává jen do hloubky kolem 3 mm. Udržuje tím ale její báječný vzhled a vysokou kvalitu. Nejlepší je pustit se do tohoto procesu po posečení trávy, a to 2krát ročně – na jaře a na podzim.

A nakonec je tu taky aerifikace, tedy provzdušnění. Stačí k tomu cokoli, co připomíná dutý hrot. Ten zapichujte do země asi 5-10 cm od předchozí díry. Umožníte tak trávě lépe získat z půdy vodu a živiny.

Po vertikutaci a aerifikaci se mohou objevit holá místa. Jednoduše dosejte novým travním semenem, stává se to běžně.

Přejeme vám krásné slunečné dny na trávníku vašich snů!

Zdroje:

  • https://www.bauhaus.cz/tipy-od-profesionala/zahrada-a-volny-cas/spravna-pece-o-travnik-po-cely-rok?gclid=CjwKCAjwp6CkBhB_EiwAlQVyxYXAh2XbS4UJlb-qGDTTgqi9mSaRyvPX92rkZi14cOtjCgFSUlsGfBoCdZkQAvD_BwE
  • https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/pece-o-travnik-jaro.A190329_111636_hobby-zahrada_bma
  • https://www.drevostavitel.cz/clanek/pece-o-travnik
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-pet-chyb-v-peci-o-travnik-delate-je-take-40359760