19. 6. 2023
Kdo by si za krásného slunečného dne nechtěl lehnout do jemné trávy a se zavřenýma očima se zasnít? Aby tráva k takovému odpočinku přímo vyzývala, musíte pro to něco udělat. Základní trik je pravidelná péče. O trávník nemůžete pečovat jednou za rok intenzivně a pak ho nechat ladem. A co dalšího?
Od začátku: Dobře si připravte půdu
Jestli je vaše představa krásného trávníku teprve v plenkách a vy třeba stavíte dům, připravte pořádně půdu na svém pozemku. Dobré je například odtěžit zhruba 20 cm a uložit půdu na hromadu, kde ji budete udržovat bez plevele.
Pozemek pak určitě zbavte kamenů, sutě nebo stavebního odpadu. Jen tak zamezíte nerovnoměrnému vsakování vody, které by vám na zahradě dělalo pěkné problémy – vytvářely by se totiž nerovnosti a s nimi příliš mokrá nebo příliš suchá místa.
Nynější vrchní vrstvu ještě prokypřete a zarovnejte terén. Potom můžete navézt a urovnat ornici – tu půdu, kterou jste si „odložili“ na hromadu. Opět vyberte všechno, co by v ní být nemělo, jako kamínky nebo hroudy. Nakonec pár týdnů počkejte, nechte půdu odpočinout, následně ji zbavte plevele a pak teprve vysaďte trávu.
Jak vybrat travní směs?
Faktorů, kterými byste se měli řídit, je hned několik. Jde o nadmořskou výšku, o četnost deště, o to, jak moc u vás fouká, jakou máte půdu, jestli budete trávník zavlažovat pravidelně… Ale hlavně záleží na tom, jak ho budete používat. Bude se na něm běhat a dovádět, nebo to bude okrasná záležitost?
Výsev by měl proběhnout na jaře nebo na podzim, takže pokud jste ve fázi, kdy o trávníku teprve přemýšlíte, nechte to na tato období. Pokud už vyseto máte, můžeme pokračovat.
Veškerá péče nespočívá jen v sekání
Když už jsme ale u toho sekání, ideální je věnovat se mu častěji, avšak maximálně se vyplatí zkracovat porost o třetinu, ne víc. Pak je to v pohodě a další vědomosti sekání nejspíš nevyžaduje.
Důležité je počáteční hnojení – vždycky na jaře dopřejte trávníku minerály, které potřebuje. Většinou je to dusík, hořčík, fosfor, vápník a draslík. Prodávají se v podobě granulí, které jen vysypete na posečený trávník. Rovnoměrně, ideálně za sucha a v odpoledních hodinách.
Vynechat nesmíme zavlažování, bez něj by to prostě nešlo. Když si pořídíte automatický systém, budete to mít bez starostí. Pokud vsadíte spíš na hadici s vodou, pamatujte, že nejlepší je vyrazit s ní na zahradu brzy ráno nebo až večer, přičemž odborníci doporučují spíš ráno – tráva snáz uschne a je menší šance, že ji napadnou houbové choroby.
Co váš trávník ocení, je vertikutace. Jde o speciální prořezávání vertikutátorem, do kříže, přičemž stroj trávu prosekává jen do hloubky kolem 3 mm. Udržuje tím ale její báječný vzhled a vysokou kvalitu. Nejlepší je pustit se do tohoto procesu po posečení trávy, a to 2krát ročně – na jaře a na podzim.
A nakonec je tu taky aerifikace, tedy provzdušnění. Stačí k tomu cokoli, co připomíná dutý hrot. Ten zapichujte do země asi 5-10 cm od předchozí díry. Umožníte tak trávě lépe získat z půdy vodu a živiny.
Po vertikutaci a aerifikaci se mohou objevit holá místa. Jednoduše dosejte novým travním semenem, stává se to běžně.
Přejeme vám krásné slunečné dny na trávníku vašich snů!
Zdroje:
- https://www.bauhaus.cz/tipy-od-profesionala/zahrada-a-volny-cas/spravna-pece-o-travnik-po-cely-rok?gclid=CjwKCAjwp6CkBhB_EiwAlQVyxYXAh2XbS4UJlb-qGDTTgqi9mSaRyvPX92rkZi14cOtjCgFSUlsGfBoCdZkQAvD_BwE
- https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/pece-o-travnik-jaro.A190329_111636_hobby-zahrada_bma
- https://www.drevostavitel.cz/clanek/pece-o-travnik
- https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-pet-chyb-v-peci-o-travnik-delate-je-take-40359760