Jste zde

Jak prodloužit tulipánům život: Zkuste trik s desetikorunou nebo párátkem

žluté tulipány v kuchyni Zdroj: Shutterstock
Nic nevnese domů jarní atmosféru tak, jako kytice čerstvých sezónních květin. A mezi ty nejoblíbenější patří v tomhle období bezesporu pestrobarevné tulipány. Jak jim prodlužit život? Zkuste tyhle triky!

7. 5. 2023

Při nákupu vybírejte co nejvíce uzavřené a pevné květy. Doma jim seřízněte stonky a umístěte je ve vysoké váze mimo přímé slunce. Pozor si dávejte taky na to, ať v blízkosti tulipánů nejsou mísy s ovocem. Týká se to zejména jablek, hrušek či banánů, které urychlují zrání tulipánů.

Dejte je k ledu

Tulipány milují chlad. Takže není problém je na noc uložit do ledničky. Pokud kytici přesouvat nechcete, každý den jim alespoň do vázy přihoďte kostku ledu. Kontrolujte, aby byla váza vždy naplněná pouze do jedné třetiny a vodu každé dva dny měňte za novou.

Přečtěte si také: Aby tulipány dlouho vydržely: Dopřejte jim studenou vodu a použijte špendlík

shutterstock_2297556441.jpg

fialové tulipány
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor, že tulipánům, stejně jako ostatním květinám, nedělá dobře přítomnost narcisek ve váze.

Zkuste trik s desetikorunou

Že spolu mince a tulipány nejdou dohromady? Ale jděte! Tenhle jednoduchý trik dokáže tulipánům prodloužit život klidně o několik dnů. Ideální je vložit do vázy desetikorunu, jejíž povrch tvoří galvanicky pokovená měď. Právě ta je tím, co tulipány potřebují. Má totiž fungicidní a bakteriostatické účinky, takže ochrání vaše tulipány před houbovými a bakteriálními patogeny. 

Přidejte do vázy uhlí, ocet nebo aspirin

Na podobném principu, jako výše uvedený trik s desetikorunou, funguje i přilití čajové lžičky octa přímo do vody ve váze. Pro dezinfekci vody a redukci zahnívání stonků funguje podle našich babiček i kousek dřevěného uhlí nebo stroužek česneku. Vedle nešlápnete ani s aspirinem, který snižuje hladinu pH vody, což umožňuje rychlejší průchod vody květinou a tím zabraňuje uvadání.

Mohlo by vás zajímat: Tulipány do vázy! Poradíme vám, jak je efektně naaranžovat

Přizvěte si na pomoc jehlu, špejli nebo párátko

Aby vám tulipány brzo neuvadly, můžete vyzkoušet i trik s obyčejnou jehlou, špejlí nebo párátkem. Tulipány ve váze dorůstají, takže je dobré je každé tři dny seříznout asi o dva centimetry.

shutterstock_2293046573.jpg

žlutá kytice tulipánů
Zdroj: 
Shutterstock
Tulipány v kytici často květinářka seřízne více - protože květiny pak ještě vyrostou.

Do takto seříznutého tulipánu několikrát píchněte, čímž narušíte vzduchové bubliny, které znemožňují distribuci vláhy. Takto budou moci nasávat více vody a vydrží vám déle čerstvé.

Oslaďte jim život

Jakmile začnou barevné kalichy povadat, můžete zkusit do vody přidat některý z koupených regeneračních přípravků pro květiny, nebo sáhnout po obyčejném cukru. Lžičku nebo dvě stačí rozmíchat ve vlažné vodě a tulipány nechat v roztoku pár hodin.

Některé zdroje dokonce tvrdí, že tulipány vydrží déle čerstvé, pokud jim do vody přilijete trochu slazené limonády nebo přihodíte sáček zeleného čaje.

Použité zdroje:

  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/21978-6-triku-jak-prodlouzit-tulipanum-cerstvost-zkuste-minci-limonadu-nebo-paratko
  • https://www.kvetinyonline.cz/magazin/jak-se-postarat-o-tulipany-aby-ve-vaze-vydrzely-co-nejdele.html
  • https://hobby.instory.cz/2054-jak-docilit-toho-aby-nam-tulipany-ve-vaze-vydrzely-co-nejdele-krasne.html