Jste zde

Aby tulipány dlouho vydržely: Dopřejte jim studenou vodu a použijte špendlík

žluté tulipány ve skleněné váze Zdroj: www.bigstockphoto.com
Řezané tulipány příliš dlouho nevydrží. Rychle se rozvinou a velmi brzy hynou. Prodlužte jim život správnou péčí a těšte se z jejich svěžích barev co nejdéle.

15. 3. 2020

Tulipány, poslové jara, jsou velmi oblíbené květiny. Vnesou do vašeho domova jarní atmosféru a oživí velikonoční aranžmá. Krásné a svěží však nevydrží příliš dlouho. Velmi rychle uvadají. Chcete-li se z jejich krásy těšit co nejdéle, věnujte jim péči. Máme pro vás několik rad, které zajistí jejich delší životnost.

Kupujte poupata

Tulipány kupujte se sytě zelenými listy, s pevnými stonky a s plně zavřenými květy. Toho, že by se nerozvinuly, se nemusíte vůbec obávat. Alespoň dva dny ponechte tulipány v původním obalu. Pokud byly pokroucené, srovnají se.

Tulipány umístěte mezi okna nebo na chladnější parapet. Pozor však na přímé slunce, které tulipánům nesvědčí. Na teplo reagují tak, že se více rozevřou. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tulipány umístěte do vysoké vázy

Před umístěním do vázy a při každé výměně vody seřízněte stonek ostrým a čistým nožem. Stonek nikdy nezastřihujte nůžkami, aby se neroztřepil. Řez veďte šikmo směrem dolů, abyste vytvořili co možná největší plochu, kterou tulipán přijímá vodu. Řez proveďte pod tekoucí vodou, aby se stonek hned nezatáhl.

Tip: K tulipánům do vázy přidejte i špetku bramborového škrobu. Dodá tulipánům živiny a prodlouží jejich životnost.

Zajímavostí je, že tulipány rostou i po utržení. Bez obav tak můžete uříznout minimálně centimetr každý den.

Tulipánům dopřejte chlad a světlo

Řezané tulipány milují velmi studenou vodu a chladnější prostředí. Chlad zajistí, že se květy budou rozevírat mnohem pomaleji, a déle tak vydrží. Odborníci na péči o řezané květiny dokonce doporučují přihodit k tulipánům do vázy i pár kostek ledu nebo je na noc umístit do chladničky a ráno je opět vydat.

Vodu ve váze vyměňujte každý den a listy nikdy nenechte ponořené ve vodě. Tulipány jsou velmi náchylné k bakteriím.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Dopřejte tulipánům dostatek světla, nikoliv však přímé slunce. Velmi dobře jim udělá i hodinový pobyt pod rozsvícenou lampičkou.

Pozor na jiné jarní rostliny

Tulipány nekombinujte s jinými řezanými květinami. Zejména s hyacinty a narciskami, které vylučují sliz, který tulipány nesnesou. Vázu také nikdy nestavte k ošatce s ovocem a nekuřte v jejich blízkosti. Naopak k tulipánům přidejte větvičky cypřiše, které životnost tulipánů prodlouží.

Chcete, aby se vám tulipány do druhého dne nerozvinuly? Zabalte je do mokrých novin a uložte je přes noc do lednice. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Účinným trikem, jak prodloužit krásu tulipánů, je propíchnutí stonku těsně pod hlavičkou silnější jehlou.