Jste zde

Nejčastější chyby při rekonstrukci interiéru: bydlení jako omalovánka nebo bezhlavé bourání

žebřík u rekonstrukce Zdroj: Bigstockphoto
My Češi jsme pořádně kutilský národ. Co můžeme, to si doma uděláme sami. Občas to ale není to nejlepší, co naše bydlení potká. Vyhněte se aspoň těm nejčastějším chybám, k nimž při rekonstrukci interiéru obecně dochází.

30. 5. 2021

Nechceme vás ani trošku podceňovat, to vůbec ne. Jen víme, že se spousta lidí často při zařizování nebo rekonstrukci bytu či domu dopouští stále se opakujících chyb. Zbytečně tak svému bydlení ubírají na funkčnosti nebo kráse. 

Vybíráme si špatný styl

Viděli jste v časopise dokonale rustikální interiér a co na tom, že patřil do roubenky na samotě u lesa, a ne do 1+dveře na pražském sídlišti? Zadržte, zvlášť když nemáte centimetrů čtverečních na rozdávání. Mohutný nábytek „zazdí“ váš prostor a vy už do bytu nedáte třeba tolik potřebné úložné prostory. Stejně tak se moc nehodí zámecký styl do chaloupky v horách. 

Není ani dobrý nápad řídit se tím, co vidíte u souseda, nebo dokonce na internetu. Typový prostor nafocený do katalogu není klasické bydlení s důrazem na praktičnost. Vy potřebujete vykouzlit domov, kam se vejdou všechny vaše věci, domácí mazlíčci a ostatní členové domácnosti. Se vším všudy.

bigstock-working-process-of-renovate-ro-319209568.jpg

bourání jádra
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při bourání pečlivě promyslete, jestli je zvolená dispozice ta nejvhodnější.

Nehledíme na barvy

Milujete černou nebo tmavě fialovou? To ještě neznamená, že je dobrý nápad mít černou kuchyňskou linku a tmavě fialově vymalovaný obývací pokoj. Dbejte hlavně na to, aby vaše bydlení nepůsobilo jako tmavá kobka, v té by vám opravdu nebylo dobře. Myslete na dostatek světla, které nejen povzbudí vaši náladu, ale především opticky zvětší interiér, což oceníte zvlášť u malých bytů.

Často se taky setkáváme s interiéry, které mají každou místnost jinak vymalovanou. Oranžový obývák, bílá kuchyně, zelená ložnice, růžový dětský pokoj… Je jasné, že vám v konkrétní místnosti musí být dobře, nicméně interiér jako omalovánka není to pravé ořechové

Do barevného bydlení jsme se obuli na přelomu tisíciletí, kdy jsme měli po krk bílé. Najednou tu byly barvy! V poslední době se ale bílá vrací do módy, případně je fajn pracovat s jemnými odstíny – třeba s béžovou nebo šedou.

Nakupujeme dopředu

Plánujete rekonstrukci, ale ještě jste s ní ani nezačali? Nejste si jistí, jak bude prostor nakonec vypadat? Nekupujte si předem ani doplňky, natož nábytek. Dělejte to až ve chvíli, kdy budete mít úplně jasno.

Plánujte celou místnost, ideálně celý interiér dohromady, aby procházka vaším bytem nebyla pekelným zážitkem. Zároveň ale dělejte jednu místnost po druhé, ne od každé kousek.

bigstock-working-process-of-renovate-ro-390302468.jpg

rekonstrukce kuchyně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Základem je správné osvětlení a i dostatek denního světla.

Špatně řešíme světlo

Doby, kdy se stačilo v obchodě podívat na svítivost žárovky, je pryč. Stejně tak nažloutlé světlo jako jedna jediná možnost. Dneska už si můžeme posvítit nejrůznějšími barvami a k dispozici je málo využívané světlo simulující to běžné denní. Hodí se přitom všude tam, kde potřebujeme vidět věrně zobrazené barvy – třeba k pracovnímu stolu nebo ke kuchyňské lince.

Bezhlavě bouráme

Snad už jen v malém množství panelákových bytů je původní jádro. Jeho vybourání se tak nějak stalo standardem, stejně jako se v posledních letech bourá příčka a spojuje se obývák s kuchyní.

U všech takových změn dispozic je lepší poradit se s odborníkem, abyste si práci nezkomplikovali třeba poničením trubek, vedení a dalších radostí, které obyčejný smrtelník nevidí.

Mimochodem – jste si jistí, že spojení obývacího pokoje s kuchyní opravdu tak pěkné, jak to sluší rodinnému domku vaší příbuzné?

Neopakujte chyby, které opakují ostatní. Zařiďte si interiér pěkně a hlavně funkčně, aby vyhovoval vašim potřebám. 

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3