Jste zde

Jak a kam uložit letní oblečení? Na drátěná ramínka radši zapomeňte

žena před otevřenou skříní Zdroj: Shutterstock
S příchodem chladnějšího počasí je třeba přizpůsobit i váš šatník! Pojďte společně s námi zjistit, kam a jak uložit letní oblečení, aby příští sezónu bylo jako nové.

1. 10. 2022

Sluneční paprsky vystřídaly podzimní mlhy a plískanice a ve vašem šatníku nahradila lehké šatičky nepromokavá větrovka. Máme pro vás rady a tipy, jak právě letní šaty a další letní oblečení uložit, abyste ho mohli na konci jara bez obav vybalit a hned obléknout.

shutterstock_1087349507.jpg

modré letní plavky
Zdroj: 
Shutterstock
Plavky po sezoně vyperte, aby neztratily svou pružnost. 

Oblečení i obuv uskladněte čisté a zcela suché! 

Letní šaty, sukně, lehké topy i plavky vyperte podle pokynů na štítku a před uložením zkontrolujte, jestli je vše zcela suché. I trochu vlhké prádlo může snadno zatuchnout a rychle zplesnivět. Oblečení vyžehlete a za pomoci lepicího válečku ho zbavte vlasů, prachu i zvířecích chlupů. Zkontrolujte kapsy a oblečení případně opravte - spravte zip, přišijte knoflíky a zašijte drobné dírky. 

Při této příležitosti můžete také vytřídit svůj šatník. Poničené a zašpiněné kousky vyhoďte, čisté a zachovalé darujte nebo prodejte. 

Kam s ním?

Možností, jak uskladnit čisté oblečení, je hned několik a každá má své výhody a nevýhody. 

shutterstock_1769017913.jpg

Plastový box na oblečení
Zdroj: 
Shutterstock
Velmi choulostivé kousky oblečení uložte nejprve do bavlněných sáčků a teprve poté do plastových boxů. 

Vakuové pytle ušetří spoustu místa a vaše oblíbené kousky ochrání před vlhkostí, prachem i nejrůznějšími pachy. Nehodí se však pro všechny materiály! Například velmi citlivé kousky oblečení se po odsátí vzduchu snadno zmačkají a sportovní oděvy se zdeformují.

Pokud tedy máte dostatek prostoru, pak raději volte plastové boxy nebo papírové krabice. Ty však nikdy nepřeplňujte, lehčí věci vždy ukládejte na těžší kousky, které se tolik nemačkají, a zejména u papírových krabic myslete na vhodné podmínky skladování! 

Oblečení, které uložíte do papírových krabic, není totiž imunní vůči vlhkosti, škůdcům a nejrůznějším zápachům. Ve vlhkém sklepě, komoře, v garáži nebo na půdě, kde navíc není ani stálá teplota, mu tak rozhodně neprospějete! 

Uložené čisté oblečení skladujte ideálně v suché a chladnější místnosti bez slunečního svitu. Působením slunce totiž mohou vaše letní kousky vyblednout. 

shutterstock_1622703214.jpg

boxy pod postelí
Zdroj: 
Shutterstock
Čisté oblečení uložte pod postel, do peřiňáku nebo ho skladujte v horních, nebo naopak ve spodních policích vaší skříně, kde vám nebude překážet. 

K oblečení také nezapomeňte přilož látkový pytlíček s levandulí nebo kousky cedrového dřeva, které prádlo nejen provoní, ale také ho ochrání před šatními moly

Pokud své oblečení chcete vyvěsit na ramínka, pak zapomeňte na drátěná ramínka, která mohou oblečení nepěkně poškodit a raději sáhněte po dřevěných nebo vypolstrovaných ramínkách, která jsou širší. Navíc zvažte, jestli se váš oblíbený letní kousek dlouhým věšením nevytáhne do délky a neztratí svůj tvar. Problematické jsou zejména tenké letní úplety

shutterstock_1056909527.jpg

letní boty
Zdroj: 
Shutterstock
Letní boty a sandály před uložením vyčistěte, natřete je krémem i impregnací a ošetřete je sprejem proti zápachu a bakteriím. 

Tip: Schovávají se vám pod postelí prázdné cestovní kufry? Využijte je a uložte do nich všechny letní kousky. Skvěle chrání před nečistotami i vlhkostí. 

Zdroje:

  • https://adbz.cz/uklid/spravne-uskladneni-letnich-veci/
  • https://zena-in.cz/clanek/jak-bezpecne-skladovat-letni-obleceni
  • https://www.marianne.cz/moda/vite-jak-skladovat-obleceni-jednoduche-tipy-diky-kterym-bude-obleceni-jako-v-bavlnce
  • https://www.cleanipedia.com/cz/pece-o-obleceni/jak-na-leto-uskladnit-zimni-obleeni-a-udr-et-ho-sv-i.html
  • https://blog.mall.cz/bydleni/jak-na-uskladneni-sezonniho-obleceni-aby-i-za-rok-bylo-jako-nove-1020.html