Jste zde

Jak na skvělý steak: V mase musí zůstat důlek a pánev musí kouřit

dokonalý steak Zdroj: Shutterstock
Připravte si s spolu s námi dokonalý steak! Máme pro vás postup přípravy pěkně krok za krokem i několik osvědčených kuchařských triků a tipů.

7. 10. 2023

Připravit perfektní steak je podle mnohých tak trochu věda. Ne vždy se povede propéct podle vašich představ a mnohdy připomíná podešev. Přitom na jeho přípravě není nic složitého! Stačí jen dodržet určitá pravidla a mít dobrého řezníka, který vám doporučí nejvhodnější kus masa. 

Kvalitní a vyzrálé maso je základ pro přípravu dokonalého steaku

Maso, které se hodí pro přípravu steaků, pochází z mladých kusů masných plemen. Ideálně z hřbetu nebo ze zadní části zvířete. 

shutterstock_1031664748.jpg

hovězí maso
Zdroj: 
Shutterstock
Pro přípravu steaku se skvěle hodí nízký i vysoký roštěnec, svíčková, loupaná plec, podplečí i pupek. 

Nejlepší typ masa pro steaky je maso z mladého býka, které zraje i několik týdnů. Při koupi hovězího si proto všímejte data porážky i zbarvení a pružnosti masa. Správně vyzrálé maso je na povrchu tmavé, na řezu lesklé, po dotyku prstem v něm zůstane důlek a navíc intenzivně voní. 

Plátek masa by měl být všude stejně vysoký a vážit by měl zhruba 200 gramů. 

Zapomeňte na marinádu a kvanta koření. Bohatě postačí sůl a pepř!

Plátek masa vyndejte z lednice alespoň dvě hodiny před přípravou, aby získal pokojovou teplotu. Maso nemarinujte ani neoplachujte! Pouze ho osušte papírovou utěrkou, lehce ho z obou stran potřete olivovým olejem, osolte a opepřete, abyste nepřebili jeho jedinečnou chuť. 

Pánev pořádně rozpalte

K přípravě steaku si připravte železnou pánev se silným dnem, která dobře drží teplotu, a pořádně ji rozpalte. Počkejte si, až se z jejího povrchu začne kouřit, a teprve poté na ní položte plátek masa. 

shutterstock_1669173181.jpg

vyzrálé hovězí
Zdroj: 
Shutterstock
Pamatujte! Dobře vyzrálé hovězí je tmavší, chuťově výraznější a křehčí! 

Maso nechte několik minut zatáhnout. Na pánvi s ním nehýbejte, nepíchejte do něj vidličkou a nelekněte se, když se na začátku přichytí. Po chvíli se samo odlepí

Péct steak déle než čtyři minuty je hřích

Dobu pečení přizpůsobte požadovanému stupni propečení. Pokud chcete mít steak pouze lehce propečený, otočte ho zhruba po dvou minutách. Pokud máte maso raději více propečené, nechte ho tam o jednu až dvě minuty déle. Vždy však pamatujte, že časy jsou pouze orientační a hodně záleží na tloušťce plátku masa

Nejspolehlivější pomůckou pro zjištění míry propečení je teploměr. Pokud ho však nemáte, můžete využít i svou dlaň. Respektive palec a jednotlivé prsty na ruce. Vždy spojte palec s jedním prstem na ruce a druhou rukou zatlačte na část dlaně pod palcem. Cítíte ten rozdíl v tuhosti? Když spojíte palec s ukazováčkem, oblast pod palcem pruží více než když spojíte palec s malíčkem. 

shutterstock_384426301.jpg

steak v grilovacích kleštích
Zdroj: 
Shutterstock
Při pečení do steaku nikdy nepíchejte vidličkou, aby vám nevytekla drahocenná šťáva. K jeho otočení vždy využijte grilovací kleště. 

Steak nechte po upečení ještě chvilku odpočívat

Po upečení nechte steak ještě několik minut odpočívat v alobalu v rozehřáté troubě nebo na pánvi pod pokličkou, aby se šťáva rovnoměrně roztekla po celém steaku. Pro zjemnění chuti můžete v tuto chvíli ke steaku přidat i kousek másla nebo oblíbenou bylinku. Před finálním podáním jej ještě osolte a okořeňte čerstvě mletým pepřem. 

Zdroje:

  • https://www.ekucharka.cz/clanek/495-steak-pripravite-chutne-i-doma-vysoka-kucharska-skola-neni-treba
  • https://fresh.iprima.cz/magazin/jak-na-to-tipy-a-triky-v-kuchyni/naucte-se-vsechny-kucharske-triky-jak-pripravit-doma-dokonaly-steak-jako-z-restaurace
  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-udelat-steak-gordon-ramsay-20210416.html
  • https://masoskodovi.cz/clanky/dokonaly-hovezi-steak
  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-udelat-steak-gordon-ramsay-20210416.html
  • https://masoskodovi.cz/clanky/dokonaly-hovezi-steak