Jste zde

Jak podpálit gril: Správně rozžhavené dřevěné uhlí nekouří!

rozpálený gril Zdroj: www.bigstockphoto.com
Rozpálit gril může být někdy trápení. My vám ale prozradíme tipy a triky, které vám rozžhavení dřevěného uhlí nebo briket ulehčí.

21. 6. 2020

Nedostatečně a nerovnoměrně rozpálený gril patří k častým chybám, kterých se při grilování dopouštíme a které mají vliv na výslednou chuť masa. Maso se kvůli nízké teplotě nezatáhne a na jeho povrchu se nevytvoří krusta, která by udržela šťávu uvnitř masa. Naučte se s námi správně rozpálit gril na tuhá paliva a váš steak už nikdy nebude vysušený a tuhý jako podrážka. 

Palivo vybírejte podle pokrmu, který chcete připravovat

Brikety a dřevěné uhlí jsou nejběžnější tuhá paliva, která užíváme při grilování. Přičemž rozdíl mezi oběma spočívá nejen v ceně, ale i v časové náročnosti a výhřevnosti. Dřevěné uhlí se mnohem rychleji a snáz rozehřeje, ale na druhou stranu má mnohem menší výhřevnost a hoří kratší dobu.

bigstock-burning-charcoal-on-charcoal-357889811.jpg

brikety na gril
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zatímco brikety se hodí při grilování větších kusů masa, dřevěné uhlí spíše využijete při grilování zeleniny nebo uzenin. 

Při rozpalování briket se pravděpodobně více zapotíte, ale vydrží mnohem déle rozpálené a spotřebujete jich i menší množství.

Při podpalování upřednostněte přírodní podpalovače 

Způsobů, jak rozpálit gril existuje několik. Při grilování v menším kruhu rodiny si můžete připravit žhavé ze dřeva. V případě, že grilujete pro více strávníků a potřebujete větší množství rozžhaveného paliva, vám práci ulehčí podpalovače. Ať už chemické nebo ty na přírodní bázi. Zejména ty chemické však mohou zanechat stopu a negativně ovlivnit vůni i chuť. 

bigstock-man-in-a-checkered-shirt-holdi-366524875.jpg

brikety v dlaních
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Brikety vyskládejte do pyramidy a kolem nich zapalte podpalovač, abyste zajistili přístup vzduchu. Mnohem rychleji se rozžhaví. 

Hlavně nespálit!

Správná teplota je základem úspěchu. Pro přímé grilování plátků masa je ideální teplota okolo 170 stupňů Celsia, pro zeleninu a uzeniny je vhodnější teplota nižší a pro grilování větších kusů masa zase naopak vyšší. 

Nejjednodušší způsob, jak zjistit teplotu, je samozřejmě za pomoci teploměru. Spolehnout se však můžete i na sebe a na svou dlaň, kterou umístíte zhruba 12 centimetrů nad rozpálený rošt.

Doba, po kterou udržíte ruku nad grilem, vám napoví teplotu. Při střední teplotě, která je vhodná pro grilování masa, udržíte ruku nad grilem 5 až 7 sekund. 

Pamatujte také na to, že správně rozžhavené uhlí by nemělo kouřit a mělo by být žhavé po okrajích. Brikety by zase měly být celé pokryté jemným šedivým popelem. 

Znáte startovací komín?

Startovací komín je šikovná pomůcka, která ulehčí a urychlí rozžhavení většího množství paliva. Komín stačí naplnit briketami, popřípadě uhlím, zhruba do poloviny komínu umístit podpalovač, a pak už jen ve spodní části podpálit. Brikety budou rovnoměrně rozžhavené do 30 minut, dřevěné uhlí do 15 minut. 

bigstock-barbecued-steaks-12393416.jpg

elektrický podpalovač
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Elektrický startér je skvělý pomocník při rozpalování dřevěného uhlí nebo briket. Startér postačí vložit do grilu, zasypat palivem a zapojit do elektrické sítě. 

Uplně nejlepší je horkovzdušná pistole a pár slabých dřívek a trochu papíru.Pistole má větrák , který fouká horký vzduch a podporuje hoření