Jste zde

Houskové knedlíky z mikrovlnky: Jsou lepší než ty kupované a připravíte je do deseti minut

nakrájený knedlík Zdroj: Shutterstock
Houskové knedlíky za necelou čtvrthodinku? Pokud vás tlačí čas a potřebujete k nedělnímu obědu nebo slavnostní večeři připravit bleskovou přílohu, zkuste tyhle knedlíky z mikrovlnky!

25. 1. 2024

Potřebovat na ně budete jen několik surovin, které máte pravděpodobně běžně v lednici nebo ve spíži a jejich příprava vám zabere pár minut. Po ochutnání nám jistě dáte za pravdu, že jsou mnohem lepší než knedlíky, které běžně koupíte v obchodě.

Připravte si také: Nejlepší hrnkové knedlíky 3krát jinak: Zkuste ty se sněhem, tousťákem nebo prdopečem

Klasické knedlíky jsou obrovskou výzvou

Připravit klasické kynuté knedlíky je výzvou pro nejednoho kuchaře. Toho totiž čeká nejen zápasení se vzpouzejícím se těstem, ale také se nevyhne napínavým chvilkám během kynutí, ani závěrečnému vaření, během kterého ostatní členové uzavírají sázky, jestli se tentokrát těsto rozplizne a knedlík rozvaří nebo bude výsledkem kýžený naducaný krasavec.

shutterstock_146134040.jpg

karlovarské knedlíky
Zdroj: 
Shutterstock
Poměrně jednoduché jsou i takzvané karlovarské knedlíky.

Pokud se chcete všemu výše uvedenému vyvarovat a zároveň se neochudit o dokonalý domácí knedlík, zkuste ho příště připravit v mikrovlnce a svezte se na pokroku moderní doby. Níže uvedený recept se obejde nejen bez nekonečného kynutí, ale taky vaření ve vodě. Navíc k přípravě knedlíků z mikrovlnky budete potřebovat jen několik surovin a pár minutek volného času.

Co budete na knedlík z mikrovlnky potřebovat?

 • 2 rohlíky nebo 4 plátky toustového chleba 
 • 250 ml polohrubé mouky
 • 1 hrnek mléka
 • 2 vajíčka (ideálně od šťastných slepic)
 • 4 snítky hladkolisté petrželky
 • 1 větší špetku soli
 • ½ balíčku prášku do pečiva
 • 4 lžičky rostlinného oleje

Vaření bez vážení: Jak si poradit bez kuchyňské váhy a odměrky

Jak na knedlíky z mikrovlnky?

Nejprve se vrhněte na přípravu pečiva. To rozkrájejte na kostičky, které budou asi jeden centimetr velké. V dalším kroku se věnujte petrželce, jejíž lístky nasekáte na hrubší kousky. 

Připravte si středně velkou misku, ve které smícháte rohlíky s prosátou moukou a kypřicím práškem. Přidejte vajíčka a mléko a vařečkou vše smíchejte na těsto. Výsledkem bude poměrně tekutá hmota, které se ale nemusíte lekat. Za pár minut se totiž v mikrovlnné troubě opravdu promění v dokonalý knedlík.

shutterstock_735463006.jpg

otevřená mikrovlnka
Zdroj: 
Shutterstock
V mikrovlnce knedlíky připravíte do 15 minut.

Připravte si čtyři čtvrtlitrové hrnky, které by měly být vhodné k ohřevu v mikrovlnce. Každý hrneček důkladně vymažte olejem a nalijte do nich těsto. To by nemělo překračovat pomyslnou hranici dvou třetin. Knedlíku totiž musí zůstat ještě nějaký prostor pro rozpínání. 

Hrnečky vložte do mikrovlnky ve stejné vzdálenosti od středu otočného talíře. Výkon trouby nastavte na 650 až 700W a pusťte časovač na šest minut. Po této době do jednoho z knedlíků zapíchněte obyčejnou dřevěnou špejli. Pokud na ní ulpívá syrové těsto, nechte knedlíky „vlnit“ asi ještě minutu nebo dvě.

Jakmile budou knedlíky hotové (znovu to otestujte špejlí), vyklepněte je na krájecí desku a nakrájejte na kolečka. Pamatujte, že knedlíky z mikrovlnky je potřeba servírovat bez zbytečného odkladu. Jejich nadýchané kouzlo se totiž chladnutím postupně vytrácí, až během několika krátkých minut zmizí docela.

Použité zdroje:

 • https://www.kucharkaprodceru.cz/knedlik-z-mikrovlnky/
 • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/rychly-houskovy-knedlik-mikrovlnka-20200307.html
 • https://www.apetitonline.cz/recept/houskove-knedliky-z-mikrovlnky