Jste zde

Jak na kynuté těsto: Kvásek může zabít příliš cukru a mouku je dobré nahřát

kynuté těsto na dřevěném válu Zdroj: www.bigstockphoto.com
Kynuté těsto není žádná věda! Řekneme vám, na co si dát pozor, a poradíme vám několik triků, díky kterým vám těsto krásně vykyne. S námi se vám dokonalé kynuté těsto prostě musí povést!

16. 3. 2020

Upečte si kynuté buchty, sladké vdolky nebo velikonoční mazanec z kynutého těsta. Víme, v čem spočívá úspěšné nakynutí. Důležité je nejen hnětení, ale i kvalitní výběr surovin, teplota a fakt, že pekařské droždí je spící živý organismus, který potřebuje probudit a nabrat sílu.

Základem kynutého těsta je dobrý kvásek!

Základem kynutého těsta je kvásek z čerstvého droždí plného miliard kvasinek, které je potřeba probrat k životu. Dejte jim najíst, napít a dopřejte jim dostatek vzduchu a teplotu, která jim bude vyhovovat.

Základem kynutého těsta je krásně vzešlý kvásek z čerstvého droždí a ruční hnětení vařečkou. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kvásek si připravte zvlášť! Velmi snadno se totiž může stát, že vám kvásek nevzejde a vy si budete muset zadělat na nový.

Čerstvé droždí rozdrobte, zasypte ho lžičkou cukru, zalijte ho vlažným mlékem a malinko ho pomoučněte moukou. Kvásek odložte na teplé místo a nechte ho odpočívat. Pokud bylo droždí v pořádku, začnou se po 10 minutách tvořit malé bublinky. Kde se však stala chyba v případě, že vám kvásek nevzešel?

  • Příliš studené nebo naopak horké mléko, které kvasinky zabilo. Maximální teplota mléka by se měla pohybovat do 40 stupňů Celsia. V mléku byste měli udržet prst.
  • Prošlé nebo oschlé droždí, které už se nepodařilo probudit k životu. Správné droždí má světlou barvu a voní.
  • Špatná kvalita mouky. K přípravě kvásku použijte mouku s označením 00, které obsahuje dostatek kvalitního lepku. Kvásek také nikdy nekrmte starou nebo dokonce prošlou moukou.
  • Příliš mnoho cukru, který kvasinky v droždí udusil.  

K přípravě kynutého těsta použijte čerstvé droždí, které není prošlé ani oschlé, má světlou barvu a voní. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nepodceňujte míchání!

Krásně vzešlý kvásek přidejte ke zbytku ingrediencí. K mouce, která je prosátá přes jemné sítko, aby se nadlehčila. K vejcím, které mají pokojovou teplotu, ke zbylému vlahému mléku nebo tuku, který není horký! Stále platí, že maximální teplota, se kterou mohou kvasinky přijít do kontaktu je maximálně 40 stupňů Celsia. Sůl přidejte až na úplný závěr, když je droždí zapracováno do mouky.

Těsto vypracujte vařečkou nebo využijte hnětací háky kuchyňského robotu či pekárny. Hladké a lesklé těsto, které se nelepí na stěny mísy, pomoučněte a zakryjte vlhkou utěrkou, aby těsto neoschlo.

Kynutí těsta můžete podpořit moukou, kterou si předem mírně zahřejete v troubě. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Těsto vám vykyne i při běžné pokojové teplotě. Bude mu to však trvat déle. Jestliže chcete urychlit dobu kynutí, umístěte těsto do peřin, na topení nebo k teplé troubě. Do hodiny by těsto mělo získat dvojnásobný objem.

Dobrou chuť!

Z vykynutého těsta vypracujte požadované tvary a nechte je 15 minut dokynout. Sladké buchty můžete potřít oslazeným mlékem, slané pečivo rozšlehaným vajíčkem. Finální pečivo bude mít krásně zlatovou barvu a křupavou kůrčičku.