Jste zde

Vaření bez vážení: Jak si poradit bez kuchyňské váhy a odměrky

plastové odměrky Zdroj: Bigstockphoto
I pečení jednoduchých moučníků může být někdy velmi složité! Pojďte s námi zjistit, jak odměřit a zvážit potřebné ingredience bez kuchyňské váhy a odměrky.

18. 6. 2021

Kuchyňská váha i odměrka jsou skvělí pomocníci v každé kuchyni. Rychle i velmi přesně naváží a odměří předepsané množství ingrediencí a velmi vám tak usnadní pečení. Jenže co dělat, když zrovna nemáte po ruce váhu ani žádnou jinou odměrku, která by naměřila potřebné množství?

Zkuste si vzít na pomoc hrnek, polévkovou lžíci nebo čajovou lžičku! Máme pro vás šikovný tahák s přepočty nejpoužívanějších surovin! 

bigstock-white-mug-mockup-with-chocolat-398009741.jpg

bílý hrnek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při vaření použijte vždy jeden a ten samý hrnek, abyste zachovali stejný objem jednotlivých ingrediencí. 

Na odvážení si vyčleňte jeden hrnek

Vážení a odměřování za pomoci lžiček, lžic a hrnků je zastaralý a velmi jednoduchý způsob, jak získat potřebné množství tekutých i sypkých surovin. Metoda však není tolik přesná a může být celkem ošemetná! Není totiž lžička jako lžička. Při pečení proto vždy pracujte pouze s jedním hrnkem a s jednou lžící, abyste měli vždy stejný objem. 

bigstock-female-hands-pouring-flour-int-418568602.jpg

vážení pomocí hrnků
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vážení a odměřování za pomoci hrnků si velmi rychle osvojíte a hravě ho zvládnou i vaše děti.

Pozor! Hmotnost jednotlivých surovin se liší

Zatímco odměřování tekutých ingrediencí je poměrně jednoduché, vážení pevných a sypkých surovin může být o dost složitější. Hrnek mouky nikdy nebude vážit stejně jako hrnek cukru nebo hrnek rýže. Hmotnost jednotlivých surovin totiž záleží na hustotě, velikosti zrn i na vlhkosti a nakypření. Ze začátku si tak budete muset vypomoci šikovým tahákem, který vám pomůže si jednotlivé přepočty zapamatovat. 

bigstock-set-of-measuring-cups-measuri-314694571.jpg

odměrky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Šikovný tahák s přepočty základních surovin vám urychlí a usnadní pečení. 

Jakou míru má jeden hrnek?

Hrnkové recepty jsou velmi oblíbené. Jsou rychlé, velmi snadné a navíc hrnek o objemu 250 mililitrů máme každý doma. Důležité je však vědět, kolik gramů jednotlivých surovin se do takového hrnku vejde.

Hrnek, který naplníte zhruba 2 cm pod okraj, se rovná 170 gramům hrubé mouky nebo krupicového cukru, 135 gramům hladké či polohrubé mouky, 210 gramům cukru moučka, 120 gramům strouhanky, 155 gramům mletého máku nebo 125 gramům kakaa.

Kolik gramů se vejde na lžičku a lžíci?

Lžíci a lžičku můžete použít v případě, kdy potřebujete navážit menší množství. Myslete však na to, že jejich objem může být velmi ošemetný. Existují totiž lžičky a lžíce nejrůznějších rozměrů. 

Do polévkové lžíce o objemu 15 ml se vejde zarovnané množství 10 gramů cukru krupice i moučka a hladké i polohrubé mouky, 12 gramů hrubé mouky, 11 gramů škrobu i kakaa a 10 gramů strouhanky. V případě vrchovaté polévkové lžíce pak bude množství jednotlivých surovin samozřejmě vyšší. Jedna vrchovatá polévková lžíce bude obsahovat 20 gramů hladké mouky nebo cukru moučka, 17 gramů hrubé mouky, 15 gramů cukru krupice, 16 gramů škrobu i kakaa a 15 gramů strouhanky. 

U kávové lžičky o objemu 5 ml obvykle platí, že se, co do množství, rovná polovině obsahu polévkové lžíce. U některých surovin však toto pravidlo neplatí. Rovná kávová lžička obsahuje 6 gramů hladké, polohrubé i hrubé mouky, 5 gramů cukru krupice, 4 gramy cukru moučka, 7 gramů škrobu i kakaa a 5 gramů prášku do pečiva. Vrchovatá pak obsahuje 8 gramů hladké mouky a moučkového cukru, 7 gramů polohrubé i hrubé mouky, 9 gramů cukru krupice i prášku do pečiva a 10 gramů škrobu nebo kakaa. 

Zdroje:

  • https://tchiboblog.cz/odmerovani-bez-vahy/
  • https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-volny-cas-bydleni/299420/peceme-bez-vahy-staci-vam-lzicka-lzice-a-hrnek.html
  • https://www.nasehobby.cz/kuchynske-miry-a-vahy-jen-podle-oka/
  • https://mojebetynka.maminka.cz/clanek/vazime-bez-kuchynske-vahy-ano-jde-to
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/1233-jak-si-poradit-v-kuchyni-kdyz-nemate-vahu-ani-odmerku-ulozte-si-tahak-pro-kucharky
  • https://hobby.magazinplus.cz/279-varit-jde-i-bez-vahy-vyzkousejte-starou-metodu-lzic-a-salku.html
  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-vazit-bez-vahy.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/vahu-zahodte-staci-hrnky-a-lzice-prehled-kolik-ceho-dat-49514
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/4178-v-kuchyni-bez-vah-kolik-gramu-se-vejde-do-jedne-lzicky-nebo-hrnku-pomuze-nas-tahak