9. 12. 2019
Pravidelně si kupovat rostlinné mléko, ať už ovesné, kokosové, rýžové nebo třeba konopné, může pořádně lézt do peněz. Proto je mnohem lepší ho jednou dvakrát ochutnat a pak si na něj radši koupit suroviny a udělat si vlastní, domácí.
Nechceme házet všechna průmyslově vyráběná rostlinná mléka do jednoho pytle, ale stejně jako všechno ostatní, i ona dokážou klamat svým obalem. Ty nejkrásnější a drahé můžou totiž obsahovat jen malé množství toho, co bychom opravdu chtěli. Ruku v ruce s tím pak jde množství chemie a zbytečně útlý obsah vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Zato u domácího mléka vždycky víte, co všechno v něm je.
Ovesné "nemléko" si můžete snadno vyrobit doma. Stačím vám ovesné vločky a voda.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nemléko z ovesných vloček si jejich milovníci oblíbí
Pokud máte rádi ovesné vločky na jakýkoli způsob, tohle nemléko vám určitě hned padne do noty. Předem varujeme, že z něj budou vločky vždycky cítit, takže ho nelze dát úplně kamkoli. I tak u vás ale určitě najde široké spektrum využití.
Pravidelnou konzumací ovesného mléka (nebo i vloček samotných, to už záleží na vás) získáte poctivou dávku vitamínů B a E a taky minerálů, jako jsou hořčík, měď, mangan, selen a železo. Díky výživovým hodnotám rádi pijí ovesné mléko i sportovci, a to před výkonem i po něm. Jde totiž o zásobárnu zdravých sacharidů.
Ovesné "nemléko" je oblíbené nejen mezi lidmi s intolerancí na laktózu.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jak na to? Příprava zabere jen chviličku
Teď už se pojďme podívat, jak si ovesné mléko připravit.
Co potřebujete: 100 g ovesných vloček, 1 l vody, špetka himalájské soli (případně sladidlo podle chuti a preferencí)
Jak na to?
- Ovesné vločky nechte půl hodiny máčet ve vlažné vodě.
- Pak přidejte sůl (a případně další vybrané ingredience).
- Směs dokonale rozmixujte tyčovým mixérem.
- Pokud je mléko moc husté, přidejte vodu. Můžete ho ještě dochutit.
- Nakonec ho sceďte přes pláténko. A je hotovo!
Ovesné mléko je pravděpodobně nejlepší v koktejlech a smoothies, pak taky jako součást kaší, ale můžete ho klidně přidat i do omáček. Záleží jen na vás, jak mléko „vymazlíte“ a jestli vám nebude v pokrmech vadit jeho ovesná chuť.