Jste zde

Přírodní hnojivo z kopřiv: Vyrobte si extrémně zapáchající zázrak pro záhonky

kopřiva tmavá Zdroj: www.bigstockphoto.com
Připravte si s námi kvašený výluh z kopřiv. Skvělé přírodní hnojivo i účinný postřik proti mšicím, který funguje mnohem lépe než chemické postřiky plné nešetrné a nebezpečné chemie.

3. 8. 2020

Kvašený výluh z kopřiv je plný živin a minerálních látek. U rostlin podporuje růst a zvyšuje jejich schopnost ubránit se mnoha škůdcům i chorobám. Je zdarma a jeho výroba vám nezabere moc času. 

bigstock-urtica-dioica-or-nettle-in-gar-368372551.jpg

kopřiva zahradní
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kopřivy na vaší zahradě nemusí být jen nechtěným plevelem. Použijte je jako surovinu pro výrobu účinného hnojiva.  

Výluh z kopřiv je šetrné přírodní hnojivo

Rostlinné hnojivo z kopřiv je skvělou alternativou k chemickým hnojivům. Výluh z kopřiv rostlinám dodá dusík, fosfor i draslík! Základní prvky, které rostlina potřebuje k růstu kořenů, k násadě květů, ke kvetení i ke zrání plodů. Tedy prvky, které jsou součástí každého syntetického hnojiva plného nebezpečných chemických látek a nešetrného k životnímu prostředí. 

bigstock-photos-of-medicinal-plants-and-352344167.jpg

kopřiva
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pravidelné hnojení výluhem z kopřiv posílí a povzbudí růst zeleniny, ovoce i okrasných rostlin, ale také přiláká na vaši zahradu užitečné žížaly, které nejenže půdu kypří, ale i hnojí. 

Výluh z kopřiv prospěje ovoci, zelenině i okrasným rostlinám. Vaša úroda rajčat, cuket, okurek, paprik i dýní bude bohatá a zdravá, ovoce si získá mnohem lepší chuť a vaše květiny se lépe ubrání mšicím, které jsou během krátké chvíle schopny zlikvidovat celý záhon růží. 

Hnojivo si vyrobte dříve, než kopřivy začnou kvést! 

K přípravě kvašeného výluhu z kopřiv jsou nejvhodnější mladé kopřivy, které se sbírají od března do května. Nekvetou, jsou plné síly a neobsahují hodně dusičnanů. Kopřivy, které budete sbírat později, zbavte kvetoucí horní části, abyste si kopřivy nevysemenily po celé zahradě. 

bigstock-top-view-of-common-fresh-nettl-375180568.jpg

květ kopřivy
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Při výsadbě rajčat přidejte hrst čerstvých kopřiv do výsadbové jamky. Obohatíte půdu o mnoho živin a rajčatům dodáte důležité minerály, které podpoří jejich růst. 

Připravte se na to, že výluh velmi zapáchá

Výroba přírodního hnojiva je velmi jednoduchá, ale vyžaduje čas. Nastříhané kopřivy, které uložíte do plastového kýble a zalijete je ideálně dešťovou vodou, je nutné nechat 2 až 4 týdny kvasit pod pokličkou nebo prknem, které zatěžkáte kamenem nebo cihlou. 

Jakmile výluh získá tmavou barvu a kvašení ustane, tzn. přestanou se objevovat bublinky, směs přeceďte a zřeďte podle potřeby. 

Výluh z kopřiv je velmi silný

Síla hnojiva se odvíjí od četnosti jeho použití. Opravdu malé množství můžete přidat ke každodenní zálivce. Větší množství výluhu je potřeba zředit! 

Pokud se rozhodnete hnojit každý týden, výluh zřeďte s vodou v poměru 1:50. Pokud hnojíte jednou za měsíc, výluh řeďte v poměru 1:10. Rostliny hnojte ráno nebo po dešti a výluh směřujte pouze ke kořenům! Hnojivo by nemělo přijít do kontaktu s listy. 

Kopřivy dodají půdě živiny

Na podzim až budete mít sklizeno polijte záhon neředěným výluhem nebo zbytkem kopřiv, který se usadí na dně kyblíku. Přes zimu se kopřivy zcela rozloží a obohatí půdu o živiny a velké množství důležitých minerálů.

Postřik na mšice z kopřiv

Postřik z kopřiv patří mezi nejúčinnější prostředky, kterými se zbavíte mšic. Zhruba půl kila kopřiv nechte vylouhovat v pěti litrech vody pouhých 24 hodin a po scedění ho zřeďte s vodou v poměru 1:5, aby výsledný postřik nebyl silný a nespálil vám listy.