Jste zde

Nejlepší recepty z rýmovníku: Vyrobte si sirup, mast nebo nosní sprej

nakrájené listy rýmovníku Zdroj: www.bigstockphoto.com
Okouzlí vás příjemnou vůní a překvapí vás svými zázračnými účinky. Poznejte s námi rýmovník a využijte jeho léčivou sílu na maximum. Máme pro vás pár tipů a receptů, jak na to!

19. 1. 2021

Rýmovník je oblíbená a nenáročná pokojová rostlina, která se pyšní mnoha blahodárnými účinky na lidské zdraví.

Zatočí nejen s rýmou a s běžnými příznaky nachlazení, ale i s drobnými kožními problémy nebo s popáleninami. Pojďte si s námi připravit vynikající sirup, lahodný čaj nebo si s námi vyrobte mast z rýmovníku. Možností, jak využít jeho léčivé účinky, je opravdu mnoho. 

bigstock-gardener-holding-indian-borage-387543379.jpg

listy rýmovníku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Připravit voňavý čaj z rýmovníku není vůbec složité. Připravit ho můžete jak z čerstvých, tak i ze sušených listů. Důležité je dbát pouze na teplotu vody, která by neměla být vyšší než 80 stupňů Celsia. 

"Eukalyptové" aroma rýmovníku uvolní dýchací cesty

Inhalace je velmi jednoduchá a rychlá metoda, která pomůže zejména v boji s rýmou, s ucpaným nosem a s bolestí v krku. 

Výrazný účinek ucítíte už při pouhém přičichnutí k rozlomenému listu rýmovníku. Připravit si však můžete i inhalační směs z horké vody a několika listů rýmovníku.

bigstock-close-up-of-aroma-lamp-with-bu-400008341.jpg

inhalace rýmovníku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Umístěte rýmovník na okenní parapet nebo pár listů rýmovníku vložte do odpařovače vody na radiátor. Je dokázáno, že v místnosti, do které ho umístíte, se lépe dýchá. 

Mast z rýmovníku regeneruje okolí nosních dírek po častém smrkání

Mast z rýmovníku je levným a jednoduchým řešením při nejrůznějších potížích. Při rýmě uvolní dýchací cesty, regeneruje odřený nos a po aplikaci masti na hrudník uleví i vašim průduškám. Skvěle si však poradí i se suchou pokožkou na rukou, s mnoha kožními problémy a s popáleninami.

Co potřebujete: 30 listů rýmovníku, 200 gramů tuku

Jak na to: Vepřové sádlo nebo kokosový tuk rozpusťte ve vodní lázni a přidejte nadrobno posekané listy rýmovníku. Směs zhruba hodinu zahřívejte na mírném ohni a poté ji na 24 hodin odstavte. Druhý den směs oparně rozehřejte a přelijte ji přes jemné sítko nebo lněné plátno do čisté skleničky. Mast nechte ztuhnout a uložte ji na chladné a tmavé místo. 

bigstock-making-ointment-from-cut-india-387543973.jpg

mast z rýmovníku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Mast z rýmovníku vás zbaví bolesti hlavy. Stačí potřít spánky a čelo. 

Sirup z rýmovníku je skvělá prevence proti nachlazení 

Rýmovníkový sirup, který chutná dětem i dospělým, tlumí kašel, zmírní bolest v krku a snižuje horečku. Funguje však i jako prevence chřipky a nachlazení. Připravit ho můžete jak za tepla, tak za studena. 

Co potřebujete: 30 listů rýmovníků, 1 citron a 1 pomeranč ideálně v bio kvalitě, 1 kg cukru, 1 litr vody

Jak na to: Listy rýmovníku a nakrájený citron s pomerančem zalijte horkou vodou a nechte louhovat při pokohové teplotě. Za dva dny směs přeceďte přes jemné sítko, přiveďte ji k varu a přidejte cukr. Vše vařte, dokud sirup nezhoustne na požadovanou hustotu. Hotový sirup přelijte do čisté sklenice a skladujte ho v lednici. 

K výrobě sirupu metodou za studena použijte stejné suroviny, ale sirup nezahřívejte. Na dno zavařovací sklenice vložte vrstvu listů, jeden plátek citronu a vše zasypte cukrem. Jednotlivé vrstvy opakujte a vše zakončete vrstvou cukru. Sklenici uzavřete a nechte ji stát 2-3 týdny za oknem. Jakmile se všechen cukru rozpustí, směs přeceďte. Sirup uchovávejte na chladném místě a dejte pozor na plíseň. 

Sirup připravovaný metodou za studena má sice kratší dobu trvanlivosti, ale obsahuje mnohem více cenných látek než sirup, který je nutné zahřát. 

Sprej do nosu vám umožní pohodlně dýchat 

Sprej do nosu s himálajskou solí a rýmovníkem má stejné účinky jako nosní spreje, které zakoupíte v lékárně, ale je mnohem šetrnější, nehrozí vám na něm závislost a funguje téměř okamžitě.

Co potřebujete: 10 listů rýmovníku, 1 čajová lžička himalájské soli, 0,5 litru vody

Listy rýmovníku rozdrťte spolu se solí, zalijte je horkou, ale předem převařenou vodou, a nechte je louhovat. Zhruba za 10 minut směs přeceďte přes plátýnko a nechte vychladnout. Kapky přelijte do vhodné skleničky s nosním aplikátorem a používejte je 3krát denně.