Jste zde

Bylinkový seriál: třezalka pro krásný spánek i proti depresím

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Třezalka je bylinka s úžasnou spoustou léčivých účinků. Stejně jako ostatní bylinky, i ji si můžete docela snadno vypěstovat doma a sklízet postupně nebo naráz. Podívejte se, proč byste ji měli i vy mít v květináči!

15. 2. 2017

Příjemné oživení domova i lék, který potřebuje jen minimum péče, přesně to je třezalka tečkovaná. Jakmile ji jednou začnete pěstovat, jen těžko přestanete. 

Jednoduché pěstování s velkým výsledkem

Jak tedy na pěstování? Především je dobré vědět, že doma v květináči můžete začít pěstovat kdykoli. Semínko zasejte ideálně do propustné, vápenité půdy. Třezalka však snese všechny typy substrátů, takže si s tím nemusíte dělat velké starosti.

Třezalku nevyužijete při vaření, ale rozhodně najde uplatnění například v čajových směsích.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Po zasetí dopřejte třezalce slunné stanoviště nebo alespoň polostín. Dostatek světla je pro ni důležitý, stejně jako správná zálivka – tedy ani málo, ani moc. Vlhkost substrátu kontrolujte prstem v hloubce 2-3 centimetry.

Jakmile vaše třezalka dojde do období květu, můžete použít její svrchní část, ideálně 20 cm dlouhou. Hned po sklizni ji usušte (ne na slunci) a nenechte ji navlhnout, ztratila by své příznivé účinky.

Využití třezalky pro zdraví je neuvěřitelně široké

V kuchyni sice třezalku moc nevyužijete a do pokrmů se nedává, nicméně z ní můžete dělat nálevy či oleje. A proč? Protože:

 • pomáhá při poranění nervů,
 • zklidňuje mysl a navozuje kvalitní spánek,
 • pomáhá při depresích, úzkostech a hysterii,
 • pomáhá při průjmech,
 • pomáhá při koktání a poruchách řeči,
 • urovnává nepravidelný menstruační cyklus,
 • zmírňuje příznaky úpalu,
 • bývá užívána jako obklad při poranění,
 • pomáhá pacientům s revmatismem,
 • zklidňuje otoky, především otoky žláz,
 • pomáhá proti zánětům, například proti zánětu trojklanného nervu.

Třezalka je bylinka, která vám dokáže pomoci s kvalitou spánku. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vyberte si svůj důvod pro pěstování třezalky

Třezalka tečkovaná je všeobecně známá jako lék na mírné deprese, při nichž ještě není třeba zasahovat antidepresivy, protože zklidňuje mysl. Souvisí s tím i její vliv na kvalitu spánku – po požití poctivého třezalkového čaje a následně po probuzení se totiž člověk cítí skutečně odpočinutě. Důvodů, proč třezalku pěstovat, je ale více, jak vidno – třeba i to, že krásně vypadá! Vyberte si ten svůj a pusťte se do toho!

No to je fajn, jak oslavujete účinky této úžasné byliny. Zapoměli jste zmínit důležitou věc a to, že snižuje účinek léků a to hlavně antikoncepce !! Takže ženy pozor..

Spíše se nemá brát s antidepresivy. Na spánek je dobrá, ale jen opravdu špetka do hrnku čaje večer. Větší množství hodně zvyšuje cirkulaci krve a to není ke spánku vhodné. Používalo se spíše k vyprovokování menstruace.