Jste zde

Vypěstujte si doma sladké a zdravé fíky: Klidně v květináči!

fialové fíky Zdroj: Shutterstock
Vypěstujte si na své zahradě nebo doma na balkoně či terase vlastní fíky. Exotické ovoce, které je nejen chutné, ale také velice zdravé! Máme pro vás podrobný pěstitelský manuál, jak na to.

17. 7. 2022

Fíky, plody fíkovníku smokvoně, patří mezi oblíbené středomořské ovoce, které nejenže skvěle chutná, ale také má obrovský vliv na naše zdraví. Má sladkou chuť i vůni a je v podstatě jedno, jestli si toto exotické ovoce vychutnáte v sušeném nebo v čerstvém stavu.

Tak si ho pojďte s námi vypěstovat! Pokud rostlině dopřejete vhodné pěstební podmínky a správně ji zazimujete, můžete se za 3 roky těšit z vlastních fíků

shutterstock_378423466.jpg

fíkovník smokvoň
Zdroj: 
Shutterstock
Fíkovník smokvoň je opadavý keř, popř. menší strom, který ve své domovině může dorůst až 10 metrů. 

Při pěstování fíků je důležité vybrat vhodnou odrůdu!

Na fíkovník smokvoň běžně narazíte ve všech tropických a subtropických částech světa, kde dorůstá do výšky až 10 metrů. Miluje teplo, slunce a nemá rád mrazy. Pro pěstování v našich klimatických podmínkách je proto velice důležité vybrat odrůdu, která nejenže ke svému opylení nepotřebuje vosičku fíkovnici, ale také ( ač s trochou vaší pomoci) zvládne teploty pod bodem mrazu. Mezi odolné odrůdy patří například Brown Turkey, Peretta, Hardy Chicago nebo třeba Col de Dame

shutterstock_749398051.jpg

fíky
Zdroj: 
Shutterstock
Fíky posilují imunitu a detoxikují tělo, zlepšují náladu, jsou skvělým zdrojem energie a fungují i jako šetrné přírodní projímadlo. 

Fíkovník zalévejte střídmě

Fíkovník můžete pěstovat ve volné půdě i v přenosných nádobách na balkoně či terase. Menší stromky a rostliny v květináči však vyžadují mnohem větší péči. 

shutterstock_664381738.jpg

fík na jižní straně
Zdroj: 
Shutterstock
Pro pěstování fíkovníku je ideální jižní strana, kam pere celý den slunce. 

Fíkovník potřebuje slunné a teplé místo, které bude chráněno před větrem a mrazem. V době vegetace vyžaduje pravidelnou dávku hnojiva a vydatnější zálivku, která zajistí, že plody budou šťavnaté. Rostlinu vždy však zalévejte pouze odstátou vodou! Příliš studená voda by mohla rostlině způsobit šok. 

Tip: V září fíkovník zalijte hnojivem z banánových slupek. Slupky jsou totiž skvělým zdrojem draslíku, který rostlině pomůže mnohem lépe přečkat zimu. 

Fíkovníky je vhodné ochránit listím, chvojím nebo netkanou textilií  

Před příchodem zimy je nutné fíkovníky zazimovat. Zejména menší rostliny a rostliny v nádobách jsou totiž velmi citlivé na teploty pod nulou. 

Jakmile teploty venku klesnou na delší dobu k minus 5 stupňům Celsia, přeneste fíkovník v nádobě dovnitř. Ideálně do tmavého sklepa, kde se teplota pohybuje okolo 5 až 10 stupňů Celsia.

Dále podstatně omezte zálivku a nelekejte se, když rostlina shodí listy. Na jaře opět pořádně naraší. Pokud však rostlina naraší příliš brzy, ven ji umístěte až po ledových mužích. 

shutterstock_1997077796.jpg

fíkovník v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Fíkovník v květináči je třeba zalévat a hnojit častěji, aby měla rostlina z čeho čerpat živiny. 

Fíkovník, který pěstujete volně v půdě, chraňte chvojím, pilinami, kůrou, listím nebo netkanou bílou textilií, jakmile teploty klesnou k minus 10 stupňům Celsia. Rostlinu odzimujte, když teploty vystoupají k nule. 

shutterstock_1045391932.jpg

ošetření fíkovníku
Zdroj: 
Shutterstock
Aby fíkovník dobře rostl a bohatě plodil, potřebuje minimálně dva měsíce strávit v chladu!

Zralé plody můžete v našich klimatických podmínkách sklízet obvykle 2x ročně. A to v létě a na podzim. Fíky, které běžně dozrávají na jaře, raději na podzim odeberte, aby rostlinu přes zimu nevyčerpaly. 

Zdroje:

  • https://www.italskakuchyne.cz/blog/fiky-9-duvodu-proc-jich-jist-vice
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/za-fiky-nemusime-do-stredomori-vypestujme-si-je-doma.html
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-297620-i-v-nasich-podminkach-si-muzete-vypestovat-vlastni-sladke-fiky
  • https://prima-receptar.cz/fiky-lze-pestovat-i-u-nas/
  • https://www.nelenprozelen.cz/poradna/jak-si-doma-vypestovat-fiky-detail-697

Související články